Na podzim příjdou dny, kdy je venku pošmourno, prší, je tma a na člověka jdou spíše neveselé myšlenky. Někdo tomu říká podzimní splín, někdo podzimní deprese. Musíme je prožívat? Lze s tím nějak bojovat? Třeba najdete v následujícím textu nějaké tipy, jak si vylepšit podzimní náladu.

Zábava
V prvé řadě to chce najít aktivitu, která vás zabaví, abyste nemuseli myslet na to, že už je podzim a zima klepe na dveře. Nemusíte zrovna korzovat po divadelních chodbách a nutit svou drahou polovičku, aby s vámi zašla na operu. Někdy stačí vzít do ruky zajímavou knížku nebo si pustit film na DVD. Pokud máte rádi spíše hudbu, pak internet nabízí nepřebernou škálu možností, jak ukojit i tento druh hladu.

Cvičení
I když počasí nedovoluje vyběhnout ven, tak procvičte své tělo doma. Na to stačí i schody – protáhnout nohy zdřevěnělé celodenním sezením. Pohyb pomáhá při odreagování a hlavně uvolňuje endorfin, kterému se také říká hormon štěstí. Pokud je venku pěkně a sluníčko, není nic lepšího než procházka mezi napadaným listím. Alternativou je třeba jízda na koloběžce. Ne, to není žádný vtip. Nevěřili byste, jaké svaly při takové jízdě použijete. Stejné je tomu při bruslení na „inlinech“. A určitě máte v okolí nějakou cyklostezku, takže se pohybu rozhodně nebraňte.

Lenošení
Člověk potřebuje také odpočívat. Život není jen o práci, rodinných povinnostech a stíhá možných i nemožných termínů. Alespoň jedno odpoledne týdně věnujte úplné relaxaci. Na výběr jsou sauny, masáže, kosmetika, pedikúra, manikúra, vířivka, meditační skupiny… A určitě přijdete na mnoho dalších aktivit, při kterých se můžete úplně odreagovat od každodenního shonu.

Podzimní západ slunce


Přátelé
Pokud je člověk sám, podléhá špatné náladě snadněji. Ono na tom chlapském „zajít si na jedno pivko“ něco je. Proberou se nevážná i vážná témata a člověk na své problémy dostane úplně jiný pohled. Dámy nemusí jít na pivo (i když obsahuje skoro všechny vitamíny řady B, což prospívá tělu), ale třeba na nějaký drink či kávu. Pokud si myslíte, že nemáte přátele, pak na internetu existuje mnoho stránek, kde se lze snadno s někým seznámit. A pak stačí spolu někam vyrazit…

Jídlo
Nejenom láska prochází žaludkem. Což takhle zajít do nějaké oblíbené restaurace a dát si dobré jídlo? Pokud to bude v kruhu přátel, tím lépe. Pokud si jídlo raději vaříte sami, tak zkuste kuchtit z plodin, které jsou podzimní. Zařaďte do jídelníčku ořechy, semínka, dýně, červenou řepu, banány, ovoce, celer… Tyto potraviny obsahují vitamíny a látky, které napomáhají při udržování duševní pohody a dobré nálady. A abych nezapomněla, dejte si čokoládu. Lahodná tmavá čokoláda s vysokým podílem kakaa pomáhá uvolňovat nejenom hormony štěstí, ale také aminokyseliny zlepšující sexuální prožitky. Ano mířím tím k tomu, že i sexuální hrátky mohou pomáhat při podzimním splínu.

Pití a bylinky
Pokud pomineme již zmíněné pivo, pak jsou tu bylinkové čaje, které pily již naše babičky. Meduňka je známá svými uklidňujícími účinky, čaj z této rostliny pomáhá s usínáním a kvalitou spánku. Třezalka tečkovaná je takový malý všelék na nervové problémy. Jako jistý druh sedativ lze využít látky z mučenky či kozlíku lékařského. Levandule a mateřídouška nejenom krásně voní, je z nich výborný čaj, ale také pomůžou navodit příjemnou atmosféru při relaxační koupeli. Dobromysl (oregáno) už svým názvem napovídá, že je to bylinka pro dobrou mysl. Jeden kamarád z Afriky mi dobromysl dával do čaje. A docela mi chutnal. Určitě vyzkoušejte.

Úsměv
To nejpodstatnější bude až nakonec. Zjistili jste už, že když se na někoho usmějete, většinou se usměje také? Úsměv je takové milé pohlazení na dálku. A rozhodně vylepšuje náladu. Přeji vám tedy, aby se na vás na podzim usmívalo co nejvíce lidí. Pak se třeba usměje také příroda a nadělí nám na podzim hodně slunečných dní.

Žaneta Neužilová

Komentáře