Dřív dle církve něco špinavého a společensky nepřijatelného, dnes něco samozřejmého a v “duchu moderní doby” – vždyť nám hygienické prostředky umožňují obrovské pohodlí, které naše babičky neznaly.
Dnes je to tak snadné, vzít si tampon a jít do práce, běhat, plavat, skákat na trampolíně – v bílých obepínacích kalhotách, protože jsme “v bezpečí a chráněné”.
Bohužel nárůst příběhů dívek s HPV, rakovinou děložního čípku, dělohy a vaječníků a jiných s tím souvisejících onemocnění, skýtá půdu k zamyšlení – jakto, že ženy a dívky po celém světě nevědomky vkládají potenciálně rakovinotvorný materiál přímo do svého těla, a nejsou o zdravotních rizikách nijak poučeny?
Jakto, že si vybíráme tampony nebo vložky podle savosti a barvy obalu, nikoliv podle toho, z čeho jsou doopravdy vyrobené?
Tady je hned několik důvodů, proč je používání tampónů a vložek (ale i jednorázových plen u dětí!) zdravotně nebezpečné:
1) syntetický materiál natolik vstřebává tělní tekutiny, že vytváří výborné podmínky pro takzvaný Syndrom toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome), což je nebezpečné hlavně pro mladé dívky, u kterých se nestihly vytvořit potřebné obranné protilátky proti tomuto syndromu,
2) chlór, který se používá na bělení tampónů, vložek (plenek atd..) uvolňuje dioxin, známou karcinogenní látku, přímo do prostředí pochvy a dělohy. Nemluvě o tom, že pozůstatky chlóru působí stejně dráždivě a vysušují.
Oba problémy jsou známy přinejmenším od roku 1980, kdy kvůli tampónům Procter & Gamble zemřelo nejméně 38 žen (neví se, kolik je doopravdy zaznamenaných případů). Po tomto skandálu byly tampóny s názvem Rallye staženy z trhu a ženám bylo doporučeno používat tampóny s co nejmenší možnou vstřebatelností.
Momentální roční výskyt úmrtí na TSS se snížil, avšak je to s největší pravděpodobností proto, že úřady pro kontrolu nemocí přestaly případy TSS sledovat.
Právník Tom Riley, který se nejvíce zabývá případy TSS a zastupuje pacientky s následky TSS a pozůstalé pacientek zemřelých přímo na TSS, tvrdí, že přestala existovat oznamovací povinnost lékařů, jejichž pacientky byly syndromem postižené, a oznamování se stalo dobrovolným.
Tuto benevolentnost si vynutily korporace, kterým hrozilo snížení poptávky po jejich hygienických produktech v důsledku prokazatelného negativního vlivu na zdraví.
Přestože úřady případy TSS aktivně více nemonitorují, samy odhadují, že jen v USA trpí na vážné následky TSS ročně asi 1300 žen, z čehož asi 5% následkům nakonec podlehne. V krátkosti, syndrom toxického šoku stále existuje a daří se mu.
Americká modelka Lauren Wasserová (27) prišla v roce 2012 o nohu právě kvůli následkům TTS – během použití tampónu prodělala srdeční záchvat a infekce vyvolaná stafylokoky přerostla do gangrény. Wasserová podala žalobu na výrobce tampónů Kotex a doufá, že její případ pomůže šířit povědomí o problému mezi ostatními dívkami a ženami. Požaduje od Kongressu lepší, výraznější označování potenciálního nebezpečí na balení tampónů.
“Víte, že cigarety zabíjí, pokud kouříte – je to váš výběr. Kdybych byla poučená o následcích TTS, nikdy bych tyto tampóny nepoužila.”- říká Wasserová.
Jak poznat TTS?
Příznaky, po jejichž výskytu byste měla okamžitě vyndat tampón a vyhledat lékaře, jsou velmi podobné šokovému stavu:
-
náhlá nevolnost
-
zvýšená teplota (39 a více),
-
zvracení či průjem,
-
zvýšený puls a nízký krevní tlak,
-
bolesti hlavy nebo závratě,
-
bolest krku či svalů,
-
vyrážka jako po spálení sluncem, která se později loupe.
Předpokladem úspěšné léčby tohoto život ohrožujícího onemocnění je rychlé nasazení účinného antibiotika v dostatečných dávkách. Důležitá je i protišoková léčba. Někdy je nutný i chirurgický zákrok.
Syndrom TTS však není jediným problémem. Málokdo ví, co všechno běžné tampóny a vložky obsahují.
Nejznámější nebezpečnou látkou v tampónech je dioxin, vedlejší produkt vznikající při bělení běžných tampónů a vložek chlórem. Opakované vystavování se dioxinu podstatně zvyšuje riziko rakoviny a vede k mnohým nerakovinovým onemocněním, hormonální nerovnováze, supresi imunitních buněk, vývojovým poruchám, poškození reprodukčních orgánů, neplodnosti, spontánním potratům, poškození plodu apod.
Dr. Samuel Epstein ve své knize Safe Shopper’s Bible (Bible bezpečného nakupujícího) upozorňuje: „Neskutečně škodlivá složka 1,4-dioxan byla jednou z hlavních složek chemického defoliantu Agent Orange, který se ve velké míře používal během války ve Vietnamu k odstranění plátěných stříšek v džungli, aby bylo možné odhalit nepřátele.
1,4-dioxan je hormonální nepřítel, o kterém se věří (a bylo prokázáno), že je hlavním prvkem způsobujícím výskyt rakoviny u vietnamských vojáků po válce. …
Nejlepší způsob, jak se ochránit, je poznat komponenty, které jsou nejpravděpodobněji kontaminovány 1,4-dioxanem. Ty zahrnují komponenty se slovíčkem s předponou nebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), dále polyetylén, polyethylenglykol, poly, atd.. (např.. v sodium laureth sulfát), nebo oxynol. I polysorbát 60 a polysorbát 80 mohou být kontaminovány 1,4-dioxanem.“
Jaké máme alternativy?
Jde o naše zdraví, nezůstávejme k problému lhostejnými a rozhodně nepodceňujme rizika.
To platí dvojnásob, pokud již žena/dívka trpí záněty pochvy, výtoky, kandidozou, HPV, nádorovými onemocněními a jinými problémy týkajícími se ženského ústrojí.
Na trhu existuje mnoho pro tělo přijatelnějších a zdraví neškodných přípravků, než jen masově propagované produkty z drogerie, které roky používáte.
Vložky a tampóny z bio bavlny
Vyhledávejte vložky a tampóny ze 100% bio bavlny, nebělené chlórem. Ty dle studia doktorů P. Tierna a B. Hanna z roku 1999 nepodporují množení bakterií způsobujících TSS, na rozdíl od běžných hygienických prostředků vyrobených ze syntetických látek.
I u bio tampónu platí doporučení měnit tampón každé 2-3 hodiny a dodržovat základní pravidla hygieny.
Menstruační kalíšky
Menstruační kalíšky vyrobené ze 100% chirurgického silikonu jsou vhodné ke dlouhodobému použití, proto jsou ekologickou a finančně výhodnou alternativou běžným dámským produktům. Je to nejčistší a nekomfortnější dámská hygienická pomůcka, která je v současnosti na trhu.
Látkové vložky
Ačkoli působí poněkud jako návrat do epochy našich babiček, látkové vložky se pomalu vracejí do našich kabelek a šuplíků.
Na rozdíl od běžných menstruačních vložek a tamponů neobsahují absorpční, deodorační a bělící přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.
Lze je používat opakovaně, a tím jsou šetrné k životnímu prostředí – nevznikne po nás totiž tuna plastového odpadu…
Do vložek a tampónů ženy investují nemalé finanční prostředky (každá žena za svůj život použije asi patnáct až dvacet tisíc kusů vložek nebo tamponů). Náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za 8 měsíců jejich používání.
K dostání jsou například z bio bavlny nebo bambusu.
Přírodní menstruační houba
Přírodní houba neobsahuje na rozdíl od většiny tampónů žádné dioxiny, bělidla ani syntetická barviva, která mohou narušit vaginální prostředí. Není tedy nijak chemicky upravována a je i velmi šetrná k životnímu prostředí. Je vhodná na opakované použití, proto je nutné ji správně desinfikovat, čistit a uložit.
Zdroje:
http://www.kalisek.cz/menstruacni-kalisek.php ,
http://www.bendovaiva.cz/informace/nebezpeci-tamponu/ ,
http://www.badatel.net/tampony-sokujuca-pravda-hpv-rakovina-krcku/ ,
http://pohlazeni-pro-duse.blog.cz/1005/nebezpeci-v-menstruacnich-tamponech ,
http://www.vice.com/read/meet-the-model-who-lost-her-leg-to-toxic-shock-syndrome-611