Proč je tato zkušenost pro muže tak ubíjející? Je to proto, že muži jsou v této oblasti nejzranitelnější. Impotence ohrožuje především mužské ego a muži mají velké obavy z toho, že už nedokáží uspokojit ženu, kterou milují. Literatura popisuje muže jako lovce, kteří jsou vždy schopni sexu, neustále plni touhy sexuálního uspokojení. Jestliže k tomu ještě přidáme vzrůstající tlak manželky, která je pohlcena pouze vlastní touhou, nelze se divit, že se muži cítí frustrovaně a pokořeně.

Když se problém objeví

Jakmile se problém s impotencí projeví, je největší chybou, když se muž na to pokouší nemyslet. Manželé, kteří spolu otevřeně komunikují a mohou o  problému otevřeně hovořit, tyto problémy překonají i bez profesionální pomoci. V případě však, když tento stav přetrvává, měl by muž navštívit lékaře a podrobně mu vysvětlit, co má za potíže. Lékař se pak pokusí určit rozsah problému. Ze všeho nejdůležitější je vyloučit cukrovku.40 až 60 %diabetiků se dříve nebo později stávají impotentními. Diabetici však mohou nadále sexuálně žít. Ženy diabetičky obvykle nepociťují snížení sexuální touhy ani ztrátu orgasmu a při sexu se u nich neprojevují ani žádné změny ve zvlhčování pochvy.

Psychika

Velké procento mužů, kteří jsou impotentní, trpí nějakou zdravotní indispozicí. Impotence bývá často také spojena se slabšími nebo silnějšími psychickými problémy ( pocity nejistoty, nespokojenosti, zlost, hněv, emoční labilita, strach z intimity, zábrany). 

Některé příčiny  impotence

Aby se daly určit přesné příčiny impotence, je potřeba vzít v úvahu mnohé faktory. Mezi podstatné důvody impotence patří:

 • Alkohol – konzumací alkoholu sice můžeme vydráždit sexuální touhu, ale přemíra alkoholu snižuje sexuální výkonnost. Muž, který ztratí kontrolu nad pitím alkoholu, není téměř nikdy schopen normální sexuální činnosti. Téměř polovina alkoholiků trpí impotencí. Alkohol funguje vždy útlumově a jeho negativní působení na mluvu a koordinaci je stejné i u sexuálního aktu.
 • Únava – únava je jednou z nejčastějších příčin snížené sexuální touhy. Mnozí muži jsou z práce tak fyzicky a psychicky unaveni, že nenacházejí dostatek energie na uspokojivý sexuální život.
 • Kouření a tabákové výrobky – podle posledních studií při srovnání kuřáků a nekuřáků výzkumy ukázaly, že kuřáci mají v krevním obrazu sníženou hladinu testosteronu. Kouření je jednou z nejčastějších příčin impotence, a to zvláště u mladých lidí. Kouření patří také mezi rizikové faktory ovlivňující mnohá onemocnění ( rakovina plic, srdečně cévní onemocnění, krevní zásobení kolem penisu).
 • Léky – užívání některých léků může způsobit impotenci i u mužů, kteří jsou sexuálně aktivní.
 • Deprese – lidé, kteří jsou v depresi trpí nechutenstvím, mají problémy se spánkem, neradují se ze života a jsou apatičtí. Sexuální touha se také neprojevuje po vážných onemocněních, jako je infarkt, závažná operace atd.
 • Jakákoli nezvyklá stresová zátěž – působení stresu se může projevit jako impotence.
 • Panický strach z utlumující se sexuální aktivity – muži, kterým je více než padesát let by měli přijmout skutečnost, že jejich se jejich sexuální aktivita bude postupně snižovat.
 • Negativní sexuální zkušenosti
 • Špatný pocit ze sexu – pokud byl muž v dětství vychováván puritánsky a v rodině přetrvával názor, že sex je hřích, může dojít podvědomě ke zkratkovitému chování a vědomí mu nedovolí, aby u něj proběhla erekce.

Obava ze selhání

Muži mají největší obavy ze selhání u žen, které milují. Láska a erekce nejsou synonyma. Muži mohou po ženě zoufale toužit, ale přesto se erekce u nich nemusí dostavit.

Reakce partnerky

Jaké jsou reakce partnerky v průběhu vývoje impotence? Je nanejvýš pravděpodobné, že se bude cítit následovně:

 1. cítí se odvržená a začne obviňovat sama sebe,
 2. cítí se odvržená a začne jednat nepřátelsky,
 3. snaží se situaci pochopit a má snahu muži pomoci, jen si není jista jakým způsobem.

Je potřeba dostatečně zdůraznit, že spolupracující a milující manželky při znovuzískávání sexuální aktivity nelze nikdy dostatečně ocenit. Žena, která má potíže sama se sebou a chápe manželovu impotenci jako svou osobní urážku, problém  ještě více zhorší. Takovéto egocentrické ženy mají malou naději vyřešit situaci společnými silami. Naproti tomu žena, která je vyspělá a citlivá je pro manžela nebo partnera obrovskou oporou.

Důvěra a komunikace

 Nejdůležitější ze všeho je umět problém pojmenovat a přiznat si ho. Pokud se partneři začnou starat o jeho vyřešení a mají snahu, mohou se vzájemně zbavit vzrůstajícího pocitu odcizení a selhání. Nedůležitější je prolomit zlověstné ticho a každý z partnerů by měl být schopen vyjádřit to, co cítí, i když to není určitě jednoduché. Jestliže se však každý z partnerů odvalí na svou stranu postele, těžko se nachází slova pro vzájemnou náklonnost.

Co navrhují terapeuti

Partneři by se měli vzájemně domluvit, že budou nějakou dobu trávit spolu v milostných hrátkách a těšit se jeden druhého, aniž by se pokoušeli přímo o sexuální styk. Manžel by měl ženě dát najevo, co mu přináší potěšení. Manželka by od muže neměla očekávat žádné sexuální vyvrcholení. Odborníci na partnerskou problematiku navrhují, aby se pár domluvil na tom, že si na nějakou dobu zakážou pohlavní styk i orgasmus. Bylo také zjištěno, že muži, kteří mají potíže s erekcí by měli volit polohu muž nahoře. Při milování by milenci neměli nikdy spěchat Pokud chceme znovu obnovit plnou sexuální aktivitu, milostné hrátky by měly být vedeny co nejpříjemněji a tím nejcitlivějším způsobem. Pár by měl mít také dostatek soukromí. Jestliže se jednou jemným drážděním a erotickým povzbuzováním prolomí mužovy zábrany, je to velký krůček k dalším úspěchům.

Léčení impotence

Pro určení příčiny impotence je důležitá osobní anamnéza a zjištění pacientovy minulosti. V některých případech se žádná specifická příčina impotence nenalezne a pacient má neustálé příznaky organické nebo fyzické impotence. Pacientovi jsou předepisovány léky, které se také mohou obměňovat. Při zahájení léčby se aplikují léky, které způsobují rozšíření cév ( vazodilatancia), aby se zlepšil přívod krve do penisu. Pacientům, kterým nedělají vazodilatancia dobře nebo na ně nereagují,by měli vyzkoušet vakuovou pumpu. Tyto pumpy pracují na systému podtlaku, kdy se do penisu vhání krev, až se penis překrví. V tom okamžiku je potřeba umístit kolem kořene penisu gumový kroužek, který v něm zadrží krev a tím vznikne erekce, která trvá přibližně půl hodiny. Poté se gumový kroužek odstraní. Tuto vakuovou techniku nemohou používat ti pacienti, kteří používají léky snižující srážlivost krve nebo mají v oblasti genitálií nějaká ložiska kožních onemocnění, které by se mohly po použití sacího přístroje zhoršit.

Injekce

Mezi populární metodu léčby impotence patří aplikace injekce do oblasti penisu. Muž je poučen jakým způsobem si má injekci aplikovat Poté se erekce dostaví velice rychle a trvá třicet až devadesát minut.Účinnost tohoto způsobu léčby je účinná zhruba u 70 až 75 procent mužů. Aplikování injekcí má však také své kontraindikace.

Penisový implantát

Mezi nejradikálnější léčbu patří aplikace penisového implantátu. Na trhu existují tři základní druhy: dvě pružné tyčky, dvojice samonafukovacích protetických válců a trojdílná nafukovací protéza. Tyto protézy musí být zavedeny chirurgicky. Nejčastější komplikací takovéhoto zákroku je infekce a mechanická závada. Pokud se objeví infekce, musí se přístroj vyjmout a později, jakmile dojde k vyhojení se může aplikovat nový. K nečastějším komplikacím dochází u diabetiků. Tyto přístroje přinášejí sexuální uspokojení u 90% mužů i žen.

Revaskularizace penisu

Tato metoda se používá u pacientů, kteří mají ucpané cévy na poměrně malém prostoru, nebo u těch, kteří trpí významnou žilní nedostatečností. Při tomto zákroku je penis zásoben krví ze sousední cévy a céva je propojena s penisem, aby se do něj dostala nová krev. V případě žilní nedostatečnosti jsou velké rozšířené cévy, jež zásobují penis ucpané nebo jakoby podvázané.

Intimita 

Společné sdílení něžností, potřeba dotyků, společně sdílené myšlenky, přiznané city, vzájemná důvěra a podpora, smích, ohodnocení těla toho druhého – toto vše přispívá k trvalému sexuálnímu vztahu v maximálně uspokojivé podobě. Mějme proto na paměti, že sex se netýká pouze aktu samotného!

Autor: -bb-