čaj na nervyMáte problémy s nervy, cítíte se psychicky labilí nebo máte nějaké neurologické problémy ? Tyto čaje a směsi vám pomohou.

 

Čajová směs proti nespavosti

Podle starého receptu dáme do této čajové směsi 5 dkg květu prvosenky, přidáme po dvou dílech natě levandule, šišek chmele a jeden díl natě třezalky. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/41 vroucí vody, necháme vyluhovat, přidáme lžíci medu a lžičku kozlíkových kapek. Celou dávku čaje, ještě horkou, pomalu vypijeme před spaním.

Polský koktejl na dobré spaní

Sklenici horkého mléka silně osladíme medem a přidáme 2 lžičky kozlíkové tinktury. Pomalu vypijeme těsně před spaním.

Čaj na dobré spaní

Čajovou směs připravíme ze stejných dílů květu vlčího máku, šišek chmele, natě třezalky, meduňky a majoránky. Čaj připravíme a užíváme stejně jako v předcházejícím receptu.

Víno na dobré spaní

Do 1 l červeného vína dáme po 2 lžících natě třezalky, meduňky, levandule a chmelových šišek. Necháme 2-3 týdny macerovat na teplém místě. Scedíme, vymačkáme a pijeme před spaním 1/2 –1 dl.

Čaj proti nervozitě

Uděláme čajovou směs ze stejných dílů natě meduňky, srdečníku, máty a chmelových šišek. Do obvyklé půllitrové dávky hotového čaje přidáme 2 malé lžičky kozlíkové tinktury, vypijeme ráno a večer po 1/2 množství.

Lipová koupel proti dětské nervozitě

Čtyři hrsti lipových květů dáme do 3l vody, pomalu uvedeme do varu a krátce povaříme. Scedíme do připravené koupele a necháme v ní dítě 10-15 minut ponořené. Neutíráme jej, jen osušíme v osušce a ihned uložíme ke spánku. Před spaním mu dáme vypít šálek teplého lipového čaje s medem.

Koupel na uklidnění

Smícháme stejné díly natě máty, meduňky a levandule. Deset lžic směsi krátce povaříme ve 2 1 vody, necháme stát, přidáme 3 lžíce medu a scedíme do koupele, která má trvat při teplotě 37-38 °C alespoň 20 minut. Na koupel můžeme použít místo bylinek éterícký olej z těchto rostlin.

Další recept

Na uklidňující koupel připravenou jako u předchozího receptu použijeme stejné díly natě vřesu, mateřídoušky a chmelových šiš-tiček. Do koupele přidáme 5-10 kapek oleje z třezalky nebo levandule.

Protistresový čaj

Připravíme jej ze směsi stejných dílů méně známých, ale už dostupných asijských rostlin – listu mangolky čínské, kořene parchy saflorové a eleuterokoku ostnatého. Dvě lžíce směsi necháme 12 hodin macerovat, potom uvedeme do varu a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme, pijeme v těžkých stresových situacích třikrát denně.

Další recept

Z domácích rostlin můžeme připravit podobně účinkující čajovou směs ze stejných dílů natě majoránky, vřesu, třezalky a meduňky. Do hotového čaje přidáme lžičku kozlíkové tinktury.

Kozlík proti epilepsii

Na tuto nepříjemnou záchvatovou nemoc je nejlepším rostlinným lékem kořen kozlíku. Užíváme ho nejlépe ve formě tinktury, kterou můžeme koupit v lékárně, 2 až 3krát denně malou lžičku v trošce vody. Některé recepty doporučují také 1 lžíci kořene macerovat v 1/4 1 vody 12 hodin, potom uvést do varu a vyluhovat. Scedit a pít teplé po trošce každé 2 hodiny.

Směs proti hněvu od českého bylinkáře Váni

Protože hněv je vždy zdraví škodlivý, tento recept proti němu bojuje čajem ze směsi stejných dílů květu měsíčku a natě řepíku.

Šálek čaje oslazeného medem pijeme pomalu, po doušcích.

Yzopový grog proti melancholii

Do 1 l červeného vína dáme 2 lžíce nasekané natě yzopu. Krátce povaříme, když trochu vychladne, scedíme jej a přidáme lžíci hřebíčků, lžíci mleté skořice a 3 lžíce medu. Přepadne-li nás světobol, pijeme teplé, ale ne celé najednou, stačí 1-2 dl.

Čaj proti úzkosti

Na zahnání strachu smícháme stejné díly drceného kořene kozlíku a natě třezalky. Jednu plnou lžíci směsi dáme večer do 3 dl vlažné vody a necháme do rána macerovat. Pak uvedeme do varu, hned odstavíme a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Scedíme a teplý čaj pijeme po polovině množství ráno nalačno a večer před spaním.

Bezový sirup

Odšťavíme zralé plody bezu. Na 1l šťávy přidáme 1/2 kg přírodního cukru, 1/2 kg medu a šťávu ze 2 citronů. Mírně ohřejeme, dobře promícháme a dáme do sklenic. Při bolestech nervového původu užíváme 3-5 lžic denně, ne více.

Bezový kompot

Pěkné, tmavé a omyté plody bezu volně nasypeme do menších zavařeninových sklenic. Zalijeme vroucím nálevem, do něhož na 1l vody dáme 3/4 kg přírodního cukru, povrch posypeme trochou kyseliny citrónové. Dobře uzavřeme, sterilujeme 10-25 minut a necháme pomalu vychladnout. Při všech nervových zánětech a bolestech nervového původu konzumujeme s mírou.

Karmelitánský líh

Podle tohoto receptu z dob klášterních zahrad 10 lžic nasekané natě meduňky, lžíci mleté skořice, nastrouhaného muškátového oříšku a 10 hřebíčků zalijeme 1 1 koňaku a necháme 2-3 týdny macerovat na slunném místě. Scedíme, přidáme šťávu z 1 citronu a 2 lžíce medu. Pijeme pro celkové uklidnění organismu 2-3krát denně jako aperitiv.

Makový nápoj

Čtyři lžíce pomletého máku přelijeme šálkem vroucí vody a necháme stát. Potom scedíme, přidáme lžíci medu a zamícháme. Pijeme večer před spaním na uklidnění nervové soustavy a odehnání zlých myšlenek. Mák obsahuje mnoho hořčíku, který posiluje nervovou soustavu.

Svatojánské víno

Nasekanou nať třezalky naplníme do 1/3 objemu sklenice, doplníme bílým vínem a necháme 3 týdny macerovat. Občas protřeseme. Scedíme a pijeme 1/2-2 dl denně při nervových záchvatech, migréně a na celkové uklidnění.

Iva Hédlová podle knihy: Dionýz Dugas – 500 nejlepších receptů lidového léčitelství.