Rosacea (růžovka) je velmi častá dermatóza, která je příbuzná akné (acne rosacea). Dermatózou rozumíme označení nemoci kůže. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže, i když příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné. Rosacea postihuje obě pohlaví, přičemž ženy jsou postiženy častěji. Nemoc začíná většinou po 30. roce života. Nejvíce nemocných detekujeme ve věkové skupině 40–60 let.
Rizikové faktory růžovky
Jak už bylo řečeno, příčina vzniku onemocnění je nejasná. Přesto je několik rizikových faktorů známo a o některých faktorech se předpokládá, že jimi mohou být. Na prvním místě je to genetická predispozice pacienta ke vzniku onemocnění, která může kromě jiného být zodpovědná za labilní vazomotoriku obličeje (v podstatě ovládání cév ve smyslu zvětšování a zmenšování průsvitu cév – tedy vazokonstrikce a vazodilatace cév obličeji). Genetická predispozice se může samozřejmě projevit i jinak, ale labilní vazodilatace se jeví jako stěžejní problém.
Speciální roztoč
Dalším faktorem je přítomnost jednoho speciálního roztoče, který má doutníkovité tělo, zakrnělé končetiny a žije v mazových žlázkách na obličeji, nose, čele apod. Tento roztoč žije pouze na člověku a je z rodu trudníků (rod Demodex). Přesný název je trudník tukový (Demodex folliculorum). Patří mezi Arthoropoda, třída Klepítkatci (Chelicerata, kam patří i pavouci apod.), a je zařazen do velmi početného řádu roztoči (Acarina). Trudník tukový nezpůsobuje v podstatě žádné, klinicky zřejmé onemocnění, a uvádí se, že je jím nakaženo přes 10% lidské populace. V krátkosti lze hovořit o dalších rizikových faktorech růžovky, a tím je hypertenze (vysoký tlak krve), dále to může být onemocnění gastrointestinálního traktu apod.
Ruměnce
Viditelné opakující se „ruměnce“ na čele, bradě, tvářích a dolní polovině nosu, v extrémních případech hnisavé puchýřky, ztluštění kůže nebo pocit pálení a píchání v obličeji, to všechno jsou příznaky upozorňující na chronické zánětlivé onemocnění rosacea, které postihuje téměř půl miliónu Čechů a nechává viditelné stopy na jejich sebevědomí. Nemocní zprvu žijí v představě, že je trápí pouze velmi citlivá pokožka a svůj problém dlouho neřeší. Jenže potíže samy od sebe neustoupí a naopak se mohou prohloubit. Čím déle budou jedince trápit, tím se vše více bude odrážet na jeho psychice a sebevědomí.
Netaktní společnost
Společnost není vůči lidem s viditelnými změnami na obličeji příliš taktní. Nemocní tak musí neustále bojovat s pohledy a poznámkami druhých, což se velmi silně odráží na jejich duši. Mnozí z nich prožívají úzkost, rozpaky, pocit nízkého sebevědomí a společenské izolace. Což potvrzuje i rozsáhlý průzkum, kterého se zúčastnilo 6 831 dospělých osob ve věku 25 až 64 let z osmi zemí světa. Podle něj lidé trpící začervenalostí v obličeji spojenou s rosaceou mohou být znevýhodněni, pokud jde o první dojem, kterým zapůsobí na ostatní. Osoby s tímto onemocněním byly vnímány jako méně inteligentní, méně důvěryhodné, méně spolehlivé, méně úspěšné a méně sebejisté ve srovnání se zdravými lidmi.
Zhoršení image
Stav kůže u neléčených obličejových dermatóz zhoršuje image, působí pacientovi trápení. Bolestivost, svědění, nápadnost ve vzezření a čas, který pacient věnuje péči o pleť, přispívají k upevnění nemoci. V některých případech je tedy vhodné, aby souběžně s léčbou dermatologickou probíhala léčba psychologem. Cílem je dovést pacienty k tomu, aby přestali být úzce zaměřeni na projevy svého kožního onemocnění, a zlepšit kvalitu jejich života.
Důležité je zjistit příčinu
Někdy za onemocněním stojí dědičnost, jindy abnormality krevních cév, které ztrácejí svou pružnost, snadno se rozšiřují a někdy zůstanou roztažené trvale. Záchvaty onemocnění mohou být vyvolány jakýmkoli podnětem, který způsobí zarudnutí, patří mezi ně ostrá nebo kořeněná jídla a nápoje, alkohol, kofein, chlad nebo sálavé horko, nadměrné cvičení, hormonální změny (zvláště v době přechodu), stres a některé léky – např. kyselina nikotinová, předepisovaná při nemocech srdce, nebo léky na vysoký krevní tlak.
Vitamíny pomáhají
Lidé trpící rosaceou mívají nedostatek vitamínu B, takže B komplex má blahodárné účinky. Je důležité užívat ještě zvláštní dávku riboflavinu navíc, protože zlepšuje sekreci hlenu a podporuje odstraňování buněčného odpadu. Vitamín C posiluje cévy a vazivovou tkáň mezi kožními buňkami. Kromě toho snižuje vylučování histaminu, látky, která rozšiřuje cévy jako odpověď na alergizující podněty. Zinek pomáhá hojit horní vrstvy kůže a reguluje hodnoty vitamínu A v krvi.
Nový způsob léčení
Dále existují přípravky, které zakrývají příznaky onemocnění. Nepředstavují ale dlouhodobě účinné druhy léčby a neřeší základní příčinu tohoto onemocnění. Nejnovější vývoj v oblasti vědy ukazuje, že v současné době existují nové a účinné způsoby léčby, které jsou dostupné prostřednictvím dermatologa nebo praktického lékaře. Léčebná terapie často zahrnuje topickou léčbu (aplikovanou na pokožku) při současném vyhýbání se spouštěcím faktorům a osvojení si vhodného způsobu péče o pokožku, aby se onemocnění dostalo bezprostředně pod kontrolu. Případně se mohou použít laserové způsoby léčby, zdroje intenzivního pulzního světla nebo jiné medicínské a chirurgické prostředky k odstranění viditelných cévek a snížení nadměrné začervenalosti.
Příznaky a projevy růžovky
Onemocnění se projevuje velmi typickými příznaky, které specializovaného lékaře- dermatologa, snadno dovedou k diagnóze. Lokalizace projevů je téměř výhradně na hlavě – a to v obličeji. Nemoc postihuje typicky kůži nosu, tváře, střed čela a bradu. Méně často se vyskytuje za ušima, na krku a ve výstřihu. Kůže okolo úst a očí je nepostižená.
Rosacea je na začátku svého průběhu velmi nenápadná, a projevuje se především vznikem přechodného erytému (zarudnutí kůže), který vzniká po bouřlivých emocích, po požití horkých nápojů či po slunění.
V průběhu vývoje nemoci začíná být erytém vidět pořád, v kůži jsou vidět rozšířené malé cévy (teleangiektasie). Na tomto terénu začínají vznikat pupínky (dermatologové říkají papuly). Obsah pupínků či puchýřků je sterilní nebo může obsahovat bakteriální flóru. Papuly se hojí bez jizev. Pacient si může rovněž povšimnout otoku v dané oblasti.
Dále se mohou tvořit větší uzly či infiltráty v kůži, které jsou umocněny fibrotizací (zhrubění kůže ukládáním hmoty) a zvětšováním mazových žlázek. To vše vede k zesílení kůže, které lékaři označují jako phyma. Tento proces na nose může vyvolat zvětšení nosu, který velmi připomíná zarudlý květák – rhinophyma.
Papulózní rosacea
Papulózní rosacea je forma růžovky, která se projevuje pouze vznikem specifických pupínků. Často ji nalézáme po užívání anabolických steroidů apod. Diagnózu stanoví lékař na základě charakteristického klinického obrazu (tak, jak byl popsán výše). Histologický obraz může k určení diagnózy přispět, i když není pro růžovku specifický. Diferenciálně diagnosticky musí lékař zvážit jiná onemocnění: prosáknutí obličeje při leukemii, kožní T-lymfom apod.
Dvojí léčba růžovky
Léčba nemoci je dvojí. Lokální léčba spočívá v aplikaci přípravků, které obsahují metronidazol a erytromycin či pasty s obsahem síry a retinoidů. U těžších případů se používá léčba celková: antibiotika (tetracyklin, doxycyklin, minocyklin).
Mechanismus, jakým antibiotika pomáhají, je nejasný, ale uvažuje se o jejich protizánětlivých účincích. U pacientů, kteří trpí gastrointestinálními problémy, je vhodná likvidace (eradikace) bakterie Helicobacter pylori, která žije v žaludku člověka. U květákovitého zbytnění nosu je na místě chirurgická léčba.
Některé podpůrné homeopatické léky při léčbě ACNE ROSACEA: Acon., Agar., Ars., Ars-br., Ars-i., Bell., Carb-an., Caust., Chrys., Eug., Hydroc., Kali-brm., Kali-i., Kreos., Nux-v., Oop., Petr., Psor., Rad-br., Rhus-v., Rhus-t., Sep., Sul., Sul-i., Sulph-ac.
ACONITUM – Obličej: Červený, horký, ruměný, napuchlý. Jedna tvář červená, druhá bledá (Cham., Ipec.). Když vstane, je tvář smrtelně bledá, nebo se mu motá hlava. Brnění na tvářích a necitlivost. Neuralgie, především levostranná, s neklidem, štípáním a necitlivostí. Bolest v čelistech. Kůže: Rudá, horká, zduřelá, suchá, pálící. Purpura miliaris. Spalničkový raš. Husí kůže. Mravenčení a necitlivost. Mrazení a mravenčení po zádech dolů. Prusitus, který se zmírní po stimulanciích. Horečka: Výrazný chlad. Studený pot a ledový chlad obličeje. Chlad a horkost se střídají. Večerní mrazení krátce po ulehnutí. Procházejí jím vlny chladu. Vždy je přítomna žízeň a neklid. Mrazení při odkrytí a doteku. Suché teplo, zarudlá tvář. Výtečné antipyretikum při projevech úzkosti, neklidu, atd. Propocený do niti v místech, na kterých leží, pocení přináší úlevu všech obtíží. Modality: Zlepšení na čerstvém vzduchu, zhoršení v teplé místnosti, večer a v noci, v poloze na postižené straně, z hudby, z tabákového kouře, suchého, chladného větru. Doplňkové léky: Coffea, Sulphur. Sulphur je považován za chronický Aconit. Často zakončuje léčbu započatou Acon.
AGARICUS MUSCARIUS – AMANITA – Palpitace se zarudnutím tváře. Pálení, svědění, zarudnutí a napuchnutí, jako od omrzlin. Uhry, tuhé, jako štípnutí hmyzem. Miliární erupce, s nesnesitelným pálením a svěděním. Oznobeniny. Angioneurotický edém, rosacea. Naběhlé žíly s chladnou pokožkou. Ohraničená ložiska erytému, papulózních a pustulózních edematózních vyrážek. Obličejové svaly se zdají ztuhlé, škubají sebou, tvář svědí a pálí. Pronikavé, vystřelující bolesti ve tvářích, jako od bodlinek. Neuralgie, jako by nervy pronikal mráz nebo se jich dotýkal ostrý ledový krápník.
ARSENICUM – Řídká, vodnatá, leptající sekrece. Pocit ucpaného nosu. Kýchání nepřináší úlevu. Senná rýma, rýma, horší venku, lepší v místnosti. Pálení a krvácení. Akné nosu. Lupus. Kůže svědí, pálí, otéká. Edém, vyrážky, papulami, suché, drsné, šupinaté, horší v chladnu a po škrábání. Pustula maligna. Ulcerace s páchnoucím výtokem. Antrax. Otrávená poranění. Kopřivka, s pálením a neklidem. Psoriáza. Scirrhus. Ledový chlad těla. Epiteliom. Gangrenózní záněty.
ARSENICUM BROMATUM – Má prokazatelně silný antipsorický a antisyfilitický účinek. Herpetické erupce, syfilitické nárůstky, nádory a indurace žláz, karcinom, lokomoční ataxie, úporné intermitentní horečky a diabetes dokáže lék výrazně ovlivnit. Obličej: Acne rosacea, s fialovými papulkami na nose, horší na jaře. Akné u mladých lidí.
ARSENICUM IODATUM – Kůže: Suchá, supící se, svědí. Rozsáhlá otupující se ložiska ve velkých cárech, pod nimi zůstává obnažená mokvající spodina. Ichtyóza. Zvětšené uzliny. Venerické bubo. Vysilující noční pocení. Ekzém ve vousech, vodnatý, mokvající, svědivý, horší po mytí. Hubnutí. Psoriáza. Tuhá akné, tuhá spodina s pustulou na špičce.
BELLADONNA – Obličej: Zarudlý, modročervený, horký, napuchlý, leskne se. Křečovité pohyby obličejových svalů. Zduření horního rtu. Neuralgie obličeje se škubáním svalů a zarudnutím obličeje. Kůže: Suchá a horká, zduřelá, citlivá. Šarlachové, lesklé popáleniny. Vyrážky podobné spále, náhle se šíří. Erytém, pustuly na obličeji. Uzliny zduřelé, citlivé, zarudlé. Uhry. Acne rosacea. Hnisající poranění. Střídá se bledost a zarudnutí kůže. Indurace po zánětu. Erysipel
CARBO ANIMALIS – Kůže: Houbovité vředy, vyrážky měděné barvy. Acne rosacea. Omrzliny, horší večer, v posteli a chladem. Bradavice na rukou a obličeji starých lidí, s namodralou barvou končetin. Indurované uzliny, zduřelé, bolestivé, na krku, v axilách, tříslech, prsech, bolesti jsou pronikavé, rezavé, palčivé (Con., Kerc. jod. flav.). Pálivé a bolestivé trhliny, mokvají. Bubo.
CAUSTICUM – Obličej: Pravostranná obrna. Bradavice. Bolest v obličejových kostech. Zubní pištěl. Bolesti v čelistech, má obtíže při otevírání úst. Oči: Katarakta při poruchách hybnosti. Zánět víček, ulcerace. Mžitky a černé skvrny před očima. Ptóza (Gels.). Zhoršení zraku, jako by měl před očima tenký povlak. Obrna okohybných svalů po vystavení chladu. Kůže: Bolavé kožní záhyby, za ušima, mezi stehny. Bradavice velké, vroubkaté, snadno krvácejí, na špičkách prstů a nosu. Staré popáleniny, které se dobře nezhojily, následky popálenin. Bolesti při popálení. Jizvy se oživí, staré rány rozzejí (acne rosacea). Sklon k vzniku intertriga při růstu zubů.
CHRYSAROBINUM – Silně dráždí kůži, proto je užitečný u kožních afekcí jako je pásový opar, psoriáza, herpes ve vlasech, acne rosacea. Vezikulární a šupinaté léze, spojené s páchnoucím výtokem a tvorbou krust, které splývají a tvoří jedinou krustu nad celým ložiskem. Prudké svědění stehen, nohou a uší. Suché, supící se vyrážky, hlavně kolem očí a uší, strupy s hnisem vespod (Mezer.). Oči: Blefaritis, conjunctivitis, keratitis. Silná světloplachost. Zraková přecitlivělost. Uši: Ekzém za ušima. Nečisté, strupaté kožní projevy se sklonem k tvorbě silných krust. Celé ucho a okolí vypadá jako jedna veliká krusta.
EUGENIA JAMBOS – Eugénia vyvolává stav intoxikovanosti, jako alkohol. Vše se zdá krásné a větší, vzrušení se rychle mění v depresi. Acne simplex a indurata. Uhry jsou bolestivé i v blízkém okolí. Acne rosacea. Nevolnost, zlepšení kouřením. Komedony. Hlava: Bolesti hlavy, jako by na pravé straně leželo prkno. Upovídanost. Horké slzy. Končetiny: Noční křeče v ploskách nohou. (Cupr., Zing.) Popraskaná pokožka prstů u nohou. Trhliny mezi prsty u nohou. Kůže obnažuje nehtová lůžka, tvoří se zde hnis.
HYDROCOTYLE – Lék na poruchy, které se projevují střevními záněty a buněčnou proliferací. Hypertrofie a indurace pojiva. Má značnou reputaci u lepry a lupusu, kde nejsou vředy. Kožní příznaky jsou velmi důležité. Má velký význam u vředů dělohy. Obtíže zachovat vzpřímené postavení. Bolesti při rakovině čípku. Kůže: Suché vyrážky. Výrazné ztluštění epidermis a olupování v cárech. Psoriasis gyrata trupu a končetin, dlaní a chodidel. Pustuly na hrudi. Okrouhlá ložiska, se supícími se okraji. Nesnesitelné svědění, hlavně plosek nohou. Silné pocení. Syfilitické projevy. Akné (acne rosacea). Lepra. Elefantiasis. (Ars.) Lupus nonexedens.
KALI BROMATUM – Hlava: Sebevražedné sklony s roztřeseností. Obličej brunátný. Pocit necitlivé hlavy. Psychická přepracovanost. Koryza, má sklon se šířit do krku. Kůže: Akné v obličeji, pustuly. Svědění; horší na hrudi, ramenou a obličeji. Necitlivost pokožky. Psoriáza.
KALI IODATUM – Nos: Zarudlý, oteklý. Špička nosu červená; hojný, palčivý, horký, vodnatý, řídký výtok. Ozéna, s perforací septa. Kýchání. Spojivky zarudlé, nastříklé; silné slzení. Syfilitická iritida. Pustulózní keratitida a chemóza. Kostní tumory očnice. Kůže: Nachové skvrny; horší na nohou. Akné. Drobné nežity. Zvětšené uzliny, indurované. Kopřivka. Hrubé uzlíky po celém těle, horší zakrytím; intenzivní horkost těla. Anální fisura u kojenců. Sklon k otokům, na víčkách, v ústech, uvuly atd. Acne rosacea.
KREOSOTUM – Kreosotum se používá v homeopatii při zánětech kůže, sliznic, dýchacích cest, trávicí soustavy, vylučovací soustavy a pohlavních orgánů. Slané slzení. Víčka zarudlá a oteklá. Kůže: Svědí, horší navečer. Pálení chodidel. Senilní gangréna. Drobná poranění silně krvácejí (Crot., Lach., Phos.). Pustuly a herpes. Ekchymózy; ekzém na hřbetech rukou a kloubech prstů.
NUX VOMICA – Bolesti hlavy v zátylku a nad očima, se závratí; mozek jako by se točil dokola. Přecitlivělost. Závrať, s krátkodobou ztrátou vědomí. Pocit intoxikace; horší ráno, duševním úsilím, tabákem, alkoholem, kávou, čerstvým vzduchem. Tlaková bolest na temeni, jako by do něj zatloukali hřebík. Závrať po ránu a po obědě. Skalp citlivý. Bolesti hlavy v čele, má chuť hlavu proti něčemu tisknout. Kongestivní bolesti hlavy, spojené s hemoroidy. Bolesti hlavy na slunci (Glon.; Nat. carb.). Pocit, že se hlava rozepíná a zevnitř bolí, po pitce. Atrofie zrakového nervu, z návykového užívání toxických látek. Škubání v očnici se šíří do zátylku. Neuritida zrakového nervu. Kůže: Tělo pálí, především obličej; ale nemůže se hnout, ani se odkrýt, aniž by mu nebyla zima. Kopřivka, se žaludečními potížemi. Akné, kůže je zarudlá a napuchlá.
OOPHORINUM – Bolesti po odstranění vaječníků. Následky excize vaječníků. Klimakterické obtíže obecně. Ovariální cysty. Kožní poruchy a acne rosacea. Prurigo.
PETROLEUM – Obličej: Suchý; jako stažený, jako potažený bílkem. Kůže: Svědí celou noc. Omrzliny, mokvání, svědění a pálení. Dekubity. Kůže suchá, stažená, velmi citlivá, drsná a rozpraskaná, jako struhadlo. Herpes. Sebemenší škrábnutí hnisá (Hepar.). Intertrigo; psoriáza rukou. Tlusté, zelené strupy, pálí a svědí. Pokožka zarudlá, odřená, praskliny snadno krvácí. Ekzém. Ragády se zhoršují v zimě.
PSORINUM – Hlava: Budí se v noci s bolestí, jako by jej někdo udeřil do hlavy. Chronické bolesti hlavy; hlad při záchvatu; se závratí. Bušící bolesti; mozek se zdá příliš velký; horší změnou počasí. Tupá, tísnivá bolest v týle. Vlhké vyrážky ve vlasech; vlasy bez lesku. Vlasy suché. Oči: Zalepené. Blefaritis. Chronický zánět spojivek, neustále se vracející. Okraje víček zarudlé. Sekrece palčivá. Nos: Suchý, koryza, s ucpaným nosem. Chronický katar; hlen stéká po zadní stěně hltanu. Acne rosacea. Kůže: Špinavý, zašlý vzhled. Suchá. Hrubé vlasy, bez lesku. Nesnesitelné svědění. Herpetická vyrážka, hlavně ve kštici a kožních záhybech, svědí; horší v teple postele. Zvětšené uzliny. Nadměrná sekrece mazových žláz; mastná pokožka. Indolentní vředy, pomalu se hojí. Ekzém za ušima. Strupaté vyrážky po celém těle. Kopřivka po každé námaze. Pustuly poblíž nehtů.
RADIUM BROMATUM – Bolesti hlavy v čele. Bolí obě oči. Svědění a pocit sucha v nosních dírkách, lepší na čerstvém vzduchu. Tupá bolest v pravém úhlu dolní čelisti. Prudká bolest trigeminu. Kůže: Drobné puchýřky. Erytém a dermatitida, se svěděním, pálením, zduřením a zarudnutím. Nekróza a ulcerace. Svědění po celém těle, pálení pokožky, jako by byla v ohni. Epiteliom.
RHUS VENENATA – Hlava: Těžká, bolesti v čele; horší při chůzi nebo shýbání. Oči jsou téměř zavřené díky značnému otoku. Vezikulózní zánět uší. Nos červený a lesklý. Obličej oteklý. Kůže: Svědí; úleva horkou vodou. Vezikuly. Erysipel; kůže temně rudá. Erytema nodosum, s nočním svěděním a bolestmi v dlouhých kostech.
RHUS TOXICODENDRON – Bolesti hlavy v čele, šíří se dozadu. Mokvavé vyrážky ve vlasaté části; silně svědí. Oči: Oteklé, zarudlé, edematózní; orbitocelulitis. Pustulózní zánět. Světloplachost; hojná hnisavá sekrece. Otok víček, hnisavá iritis. Víčka zanícená, slepená, zduřelá. Obličej: Křupání v čelisti při kousání. Snadné vykloubení čelisti (Ign.; Petrol.). Obličej oteklý, erysipel. Lícní kosti citlivé na dotek. Parotitis. Neuralgie obličeje, s mrazením; horší večer. Krusta lactea. (Calc.; Viol. tricolora). Kůže: Zarudlá, oteklá; intenzivně svědí. Vezikuly, herpes; urtika; pempfigus; erysipel; hnisavé vezikulózní projevy. Zduření uzlin. Celulitis. Pálivé exematózní erupce se sklonem k tvorbě stroupků.
SEPIA – Citlivé kořínky vlasů. Vřídky na čele poblíž hranice vlasů. Obličej: Žluté skvrny; bledost nebo popelavost; žlutá kolem úst. Rosacea; sedlovité hnědé zbarvení na nose a tvářích. Kůže: Herpes circinatus na izolovaných místech. Svědění; škrábání neulevuje; horší v záhybech loktů a kolen. Chloazma; herpetické vyrážky na rtech, kolem úst a nosu. Vyrážka podobná trichotycii každé jaro. Kopřivka na čerstvém vzduchu; lepší v teple místnosti. Zvýšené pocení a pocení nohou. Pocení nohou, horší na prstech; nesnesitelný zápach. Lentigo u mladých žen. Ichtyóza s nepříjemným zápachem kůže.
SULPHUR – Doplňkový lék k Aconitu. Sulphur je považován za chronický Aconit. Často zakončuje léčbu započatou Acon. Špinaví, nečistí jedinci se sklonem ke kožním onemocněním. Nechce se mýt. Tam, kde pečlivě vybrané léky nefungují, hlavně v akutních nemocech, často vyburcuje reaktivitu organizmu. Opakující se obtíže. Všeobecný zápach výměšků a výparů. Velmi rudé rty a obličej, snadno zčervená. Často velmi účinný na začátku léčby chronických případů a při ukončení akutních. Neustálé horko na temeni (Cup. sulph., Graph.). Tíha a plnost, tlak ve spáncích. Bušivá bolest hlavy, horší při shýbání, a se závratí. Bolest hlavy s nevolností, vracející se periodicky. Tinea capitis, suchá forma. Kštice suchá, vypadávají vlasy, horší po mytí. Svědění, škrábání vyvolává pálení. Herpes na nose. Kůže: Suchá, šupinatá, nezdravá, sebemenší poranění hnisá. Skvrny. Svědí, pálí, horší po škrábání a mytí. Uhry, pustuly, ragády, zarostlé nehty. Exkoriace, především v záhybech. (Lyc.). Pocit pásky kolem kostí. Kožní projevy po lokální terapii. Prusitus, především z horka, večer, často se vrací na jaře, za vlhka.
SULPHURICUM IODATUM – Úporné kožní afekce, hlavně akné a lišej. Mokvavý ekzém. Hrdlo: Uvula a tonzily zvětšené a zarudlé. Zduření. Jazyk tlustý. Hypertrofie příušních žláz. Kůže: Svědění uší, nosu a močové trubice. Papulózní vyrážky v obličeji. Omrzliny na rtech. Nežity na krku. Lišej, trichofycie barbae. Akné. Lichen planus. Paže poseté svědícím rasem. Má pocit, jako by se mu zježily vlasy.
SULPHURICUM ACIDUM – Kůže: Následky mechanických poranění, s pohmožděninami a modřinami. Ekchymózy. Petechie. Purpura haemorrhagica. Lividní, rudé, svědící skvrny. Krvácení černé krve ze všech otvorů. Jizvy se mění do červena a modra a stávají se bolestivé. Omrzliny se sklonem ke gangréně. Karbunkly, nežity a další stafylokokové a streptokokové infekce. Krvácení do očního bulbu po úrazu. Výrazná chemoza spojivky, s tupou a ostrou bolestí. Pocit: Jako by měl hřebík v pravém spánku, jako by mu tam vráželi klín.
Prevence růžovky
Účinná prevence je velmi obtížná. Nemoc lze tlumit vyvarováním se pití horkých nápojů, destilátů a omezením slunění viz rizikové faktory.
Prognóza růžovky
Rosacea je chronické onemocnění, ale má dobrou prognózu.
Jak si mohu pomoci sám
Především se vyvarovat alkoholu, teplým nápojům, slunění. Dietní opatření nejsou nutná.
Komplikace růžovky
Časté jsou oční komplikace, které mohou mít i zánětlivý charakter. Rhinophyma je výraznou kosmetickou komplikací.
Závěrem:
Rosacea je léčitelný problém, ale neléčená nemoc ničí naše sebevědomí. 60% pacientů s diagnózou růžovky mají dále potíže s očima, které se projevují zarudlými spojivkami. Homeopatie jako podpůrná terapie velmi dobře působí při prevenci i léčbě růžovky. Existuje celá řada faktorů, které onemocnění zhoršují – společné je jim to, že způsobují překrvení obličeje – pití horkých nápojů, lihovin, výkyvy teplot, sluneční záření a některé typy léků.
Literatura:
Boericke W. a O. – Homeopatická MM s repertoriem
Lockie A. – Encyklopedie homeopatie
A.Wauters – Homeopatie od A do Z
Novotný R. – Léčivé rostliny a drogy
Kent J. T. – Homeopatická MM
Allen H. C. – Klíčové symptomy homeopatické MM
R. Murphy – Homeopatická MM
David Peters – Moderní lékař
– See more at: http://www.homeopatiecesky.cz/rosacea/#sthash.VjhzDxcp.dpuf
Dnes jsem měla klienta, který přišel s růžovkou a byl z toho viditelně nešťastný. Má ji již pět let a lékařka mu řeka, že klasická medicína pro něj nemůže nic udělat. Hledala jsem na internetu a našla pro vás všechny, kteří máte stejný problém, tento zajímavý článek. Ať vám pomůže.
Vaše Iva