- silné nucení na močení
- zpomalení močového proudu
- malé množství moči na jedno močení
- časté noční močení
- bolesti při močení
- infekce močových cest
- inkontinence
- úplná zástava močení
Intenzita těchto obtíží je proměnlivá. Asi u 80 – 90% pacientů s RS se projeví některé z výše uvedených potíží, u 5-10% pacientů jsou obtíže s močením vůbec prvními příznaky RS.
Roztroušená skleróza je možným rizikovým faktorem pro vznik nádoru v močových cestách.
Základem urologického vyšetření pacienta s RS je především důkladný rozhovor zaměřený na průběh nemoci a urologické obtíže. Pokud se pacient chystá na vyšetření k urologovi, měl by být připraven na vymočení v ambulanci, protože k vyšetření je potřeba moč „čerstvá“ a vymočená do sterilní nádobky. U 50-60% procent pacientů s RS bývá hned u prvního vyšetření zjištěna infekce močových cest. Pokud je nutné, tak následuje vyšetření krve, především na funkci ledvin. Muži po padesátém roce života by měli minimálně jednou ročně podstoupit vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA), aby se vyloučil nádor prostaty.
Léčba urologických potíží musí být zvolena podle konkrétního typu poškození a její průběh musí být pravidelně monitorován. Nutnou a samozřejmou součástí péče o pacienty s inkontinencí moče jsou pomůcky při úniku. Tedy pleny, savé podložky, vložky, v případě mužů pak kondomové urinály (jímače unikající moče). Vše může a měl by ošetřující lékař (praktický lékař, urolog či gynekolog) předepsat na poukaz, který lze uplatnit v kterékoli lékárně.
Reference:
Roztroušená skleróza, poruchy močení a erekce, L. Zámečník, K. Novák, Roska 2003
www.lebenmitms.at