Tříkolky jsou ideálním dopravním prostředkem pro tělesně handicapované a seniory. Samozřejmě taky pro děti. A též pro všechny, kteří mají problém s udržením rovnováhy. V poslední době se ale stávají stále populárnější tříkolky na elektrický pohon a také lehokola, které vynikají svou uvolněnou polohou sezení. Všechny tyto varianty tříkolek spojuje jejich přínos k utužování zdraví seniorů. Blíže si o tom povíme v našem článku.

Tříkolka jako bonus pro zdraví

Většinou jsou kvalitní seniorské tříkolky vybavené košíkem nebo prostorem pro uchycení nákupních tašek, proto často pomáhají při přepravě nákupu. K povinné výbavě patří taky parkovací brzda, zvonek a snadno ovladatelné zámky, které chrání tříkolku před zloději. Při jejich pravidelném používání zlepšují zdravotní kondici, přičemž zároveň poskytují pocit bezpečí při jízdě.

V čem konkrétně pomáhají tříkolky po zdravotní stránce seniorům? V první řadě je třeba si uvědomit, že vedle plavání není šetrnějšího pohybu na klouby jako je cyklistika. A zvlášť to platí pro seniory a zdravotně handicapované, kterým šetrné namáhání kloubů a zvýšená sportovní aktivita prospívá nejvíce. Zejména co se týče pohybového aparátu a krevního oběhu.

Sportování s využitím tříkolky dokáže pomoci při následujících zdravotních problémech:

  • osteoporóza
  • ztráta rovnováhy
  • rehabilitace po operacích pohybového ústrojí
  • onemocnění krevního oběhu

Pochopitelně, pohyb na tříkolce je šetrný taky na páteř, přičemž tímto způsobem dokáže člověk shodit pár přebytečných kilogramů.

VÍTE, ŽE: Tříkolku můžete ovládat taky ručně – princip ručního kola. Funguje to stejným způsobem jako šlapací kolo, jen člověk při tom používá ruce místo nohou. Tento typ tříkolek se hodí zejména pro lidi s postižením dolních končetin nebo bez nich.

Co je lehokolo?

Dlouhé cyklistické túry mají jednu velkou nevýhodu. A to, že po pár hodinách jízdy se vám už nebude pohodlně sedět. Nemusí to tak ale být. Řešením je model tříkolky-lehokolo, který odstraňuje právě tento problém. Během dlouhé jízdy si tak můžete užívat komfort pohodlného sezení.

Tříkolka jak seniorské lehokolo má taky další výhodu, která souvisí se zdravím. A tím je fakt, že skvěle odstraňuje potíže s udržováním zad vzpřímeně po celou dobu jízdy. Lehokolo má totiž na rozdíl od běžného kola hluboké a ergonomické sedadlo.

Proto na jedné straně zdravotně dokážete profitovat z nízkého těžiště (vyrovnaný hřbet) a na straně druhé tu je benefit dobrého přehledu silničního provozu. Navíc kvůli nízkému těžišti a výsledné stabilitě zde neexistuje žádné riziko pádu.

Po zdravotní stránce poloha jezdce na lehokole umožňuje snadnější dýchání a navíc zde odpadají problémy s tlakem sedla na nervy v pánevní oblasti. Pro ty, kteří vyznávají adrenalin, může být výhodou skutečnost, že díky menšímu aerodynamickému odporu se s lehokolem dosahují vyšší rychlosti, než je tomu při běžném kole. Zejména při jízdě z kopce a po rovině.

A v neposlední řadě, téměř u všech lehokol je střed pedálů uložen výše než u běžných kol. Proto na lehokole můžete šlapat taky při průjezdu ostrými zatáčkami, kde by jinak hrozilo zachycení pedálů o zem.

VÍTE, ŽE: Níže položené těžiště umožňuje razantnější brzdění přední brzdou, a to bez nebezpečí pádu přes řidítka. Také váha je rozdělena na větší plochu. Proto cyklisté na lehokole netrpí bolestmi zad a rukou.

Elektrická tříkolka

Podobně jako v případě lehokol nebo běžných tříkolek, taky šlapací elektrická tříkolka pro seniory dokáže přispět ke zdraví. Elektrický pohon totiž výrazně pomáhá při pohybu, a to ocení zejména senioři se závažnějším zdravotním postižením. Případně lidé s výrazně omezeným pohybem. Přitom zadní kola dokáží zachovat dostatečnou stabilitu rovněž při vyšší rychlosti.

Většina těchto modelů disponuje nízkou úrovní nasedání, což přispívá k pohodlí. Znamená to pohodlné nastupování a sesedání. Proto bez problémů dokážou používat elektrickou tříkolku také senioři ve vysokém věku a s velmi nízkou mobilitou.

Elektrická tříkolka je proto vynikající možností, jak těmto seniorům zvýšit fyzickou aktivitu a zlepšit činnost pohybově-cévního aparátu. Na jedno nabití přitom běžné modely dokáží projít až 60 km, a to při maximální rychlosti 25 km / h.

Standardně jsou elektrické tříkolky vybaveny pohonem s několika rychlostními stupni, které můžete řadit. Většinou také disponují ukazatelem baterie, který předem varuje, že se baterie vybíjí. Pochopitelně, nechybí ani ruční brzdy a parkovací brzda, nebo zamykání předního kola. Součástí výbavy je taky nabíječka, většinou s jmenovitým vstupním napětím 220V (možnost přizpůsobení), přičemž tříkolku dokážete do plna nabít přibližně za 8 až 10 hodin.

Závěr a shrnutí

Tříkolové kola poskytují bezpečnost bez rizika pádu a při jízdě poskytují pocit vysoké stability. Jejich velkou předností je ovšem, že pomáhají procvičovat ochablé svalstvo, které nedokáže vyvinout dostatečnou sílu na běžnou cyklistiku. Zde jsou velkým pomocníkem zejména lehokola a elektrické tříkolky.

Dalším benefitem tříkolek pro zdraví seniorů je skutečnost, že ve srovnání s běžnými koly šetří klouby a páteř. Proto jejich pravidelné používání dokáže seniorům s pohybovými omezeními zlepšit zdravotní kondici a udržovat ve fyzické a mentální pohodě.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015