Jistě jste si již stokrát řekli, že budete cvičit. Vadí vám ovadlé paže, pneumatika na břiše nebo prostě nemáte fyzickou kondici. Místo činů však přichází výmluvy na nedostatek času, síly, absenci hezkého počasí a podobně.
 

Smutnou zprávou pro všechny nejspíše je, že bez drilu a výdrže hezké postavy a zdraví nedosáhnete. Pozitivní zprávou je, že jí dosáhnout lze a není k tomu zapotřebí čarovat či skončit v práci, abychom vytoužené kondice dosáhli.

Základem úspěchu v oblasti sportování je dobře stanovený cvičební plán. Bez něj se vaše představy rozplynou a u večerní televize budete přemýšlet, jestli jste dneska měli jít běhat nebo ne. Budete cvičení odkládat na zítra a na pozítří, o víkendu je také čas.. Podívejte se, jak by mohl váš plán vypadat:

 

7:30 – 8:00

10:00 – 11:00

17:00 – 18:30

19:00 – 20:00

20:00 – 21:00

Pondělí

JOGA

 

 

BODY STYLING

 

Úterý

 

 

BĚH

 

 

Středa

JOGA

 

 

 

SAUNA

Čtvrtek

 

 

 

BODY STYLING

 

Pátek

 

 

 

 

 

Sobota

 

 

AVAILABLE

 

 

Neděle

 

BĚH

 

 

 

Tento plán patří do kategorie mírně obtížných plánů, protože vyžaduje aktivitu prakticky každý den. Políčko „Available“ znamená, že si v daný den můžete dělat, co chcete (což může znamenat i NIC). Na každodenní cvičení samozřejmě někteří jedinci nemají dost silnou vůli nebo nejsou zvyklí se hýbat vůbec.

V každém případě se při plánování aktivit dělá mnoho chyb, podívejte se tedy, kterých se vyvarovat:

  • Plánujte tak, abyste se při plnění plánu cítili dobře. Pokud jste dva roky nic nedělali, nemůžete trénovat stejně jako maratónští běžci.
  • Pro dané aktivity si rezervujte více času, který bude zahrnovat i přípravu na činnost a cestu.
  • Nezapomeňte do plánu zahrnout i relaxaci jako je sauna, vířivka, procházka.
  • Stanovte si, jak dlouho budete plán dodržovat, je lepší mít ohraničené období, psychika to lépe snáší.
  • Neplánujte si aktivity, které ještě nemáte vyzkoušené. Až když jste si jistí, že vás aktivita dlouhodobě uspokojuje, zahrňte ji do plánu.

Jak cvičební plán dodržovat?
Nestačí si jen napsat na papír, kdy a co budete provozovat. Musíte si sami na sebe uplést bič a připravit cukr za odměnu. Napište si své cíle, kterých chcete dosáhnout (například 5 kg dole), a odměnu, kterou za to dostanete (nové boty, dovolená, nové golfové hole..). Až cíl splníte, odměníte se. Zároveň si stanovte pokuty, pokud nebudete plán dodržovat (doporučuji vynechání maximálně 1 aktivity/týden. Například budete dávat 100 Kč na charitu. Když plán nedodržíte, přispějete třeba na pejsky.

Poslední pomůcka, která by vám mohla pomoci cvičební plán dodržovat, je přihlášení se do nějakého závodu či soutěže. Přihlaste se třeba na Pražský maraton (více na www.pim.cz ) a do září máte motivace dostatek.

Napsala: Lenka Černá

 

Komentáře