Není třeba příliš zdůrazňovat, že v období měsíčků je každá žena podstatně citlivější než ve zbývajícím období, kdy nemenstruuje. Nejenže se to projevuje po stránce psychické – většina žen je unavená, podrážděná nebo extrémně přecitlivělá, ale i fyziologicky dochází k určitým dočasným proměnám – všechny sexuální orgány jsou během těchto několika dní více prokrveny a tím i více vnímavé a citlivé na dotek. Ostatně mnoho žen prožívá období mensesu s tak intenzivní sexuální touhou, že se ani nestydí zveřejňovat na internetu pornografické fotky při menstruaci. Ovšem existují samozřejmě i takové ženy, které necítí nutkavou potřebu odhalovat takto intimní část svého soukromí a přesto běžně provozují sex během menstruace.

Většina odborníků se však tématu souložení při menstruacích vyhýbá. Přitom z praxe víme, že v některých manželstvích dochází k sexuálním stykům během menstruací pravidelně a jsou případy, kdy bohužel dokonce i přes nesouhlas ženy. Gynekologie a sexuologie se opírají o myšlenku, že v období měsíčků jsou vnitřní rodidla žen snadněji zranitelná infekcemi zavlečenými z vnějšku. Samočisticí schopnost pochvy je snížena, děložní sliznice potrhaná a děložní hrdlo není uzavřeno hlenovou zátkou. Moderní lékaři považují právě z těchto důvodů pohlavní styk v době menstruace za nepřípustný. Jenže z ryze biologického hlediska není sex mezi zdravými partnery v době menstruace ničím škodlivý. Pokud mají partneři estetické zábrany, mohou se věnovat sexuálním praktikám v jakékoliv jiné formě. To už ale samozřejmě závisí individuálně na každém z nás. Možná ale stojí za zmínku, že některé ženy, které praktikovaly styk v době měsíčního krvácení, uvádějí, že intensivní prožitek orgasmu jim odstranil křeče v malé pánvi a křížové bolesti spojené s menstruací. Kromě toho poskytuje menstruační krev údajně také dobrou službu mužům, neboť prý mužské penisy vyživuje a posiluje.

Snaha porozumět ženské menstruaci je v lidských dějinách všudypřítomná. Téměř ve všech lidských epochách se lidé domnívali, že menstruaci rozumějí a že ji správně chápou, a spolu s ní všechna ostatní sexuální mystéria. Jenže to, že známe průběh a popis nějakého jevu, ještě neznamená, že chápeme jeho skutečný smysl a příčinu. Zajímavou otázkou, kterou si raději než odborníci kladou nezkušení laikové, je otázka odlišnosti menstruace ženské a zvířecí. Víme, že zvířecí samice se při menstruacích hárají a tím na sebe upozorňují samce. Zvířecí samci jsou dokonce vnímaví na menstruace žen. Ošetřovatelky zvířat dobře vědí, že v době měsíčků nesmějí chodit mezi býky, kance, psy či jiná zvířata. Ale pokud tvrdí někteří muži, že čichem poznají menstruující ženy, pak existují dvě vysvětlení. Buď mají dokonalá a vysoce vnímavá čichová ústrojí, anebo menstruující ženy zanedbávají hygienu.

Pohlavní styky při menstruacích se nikdy nestanou každodenními záležitostmi. Už jen proto, že menstruace se dostavuje jednou za měsíc. Existuje ale spousta jiných věcí o sexu během menstruace, které byste mohly vědět. Hledejme v odborné literatuře odpověď na otázku, zda souložit či nesouložit při menstruacích. Překvapí nás, jak málo knih o pohlavních stycích při menstruacích pojednává. Lepší sex, Manželství a sexualita, Základní kniha manželského sexu, Na co se ženy bojí zeptat, to jsou namátkou některé knihy vydané v posledních letech. V žádné z knih není kapitola, jež by vyjadřovala poznatky odborných lékařů, gynekologů, urologů, sexuologů, zaměřené na téma pohlavních styků při menstruacích.

Historické tabu menstruační nečistoty a škodlivosti, byť v jiném balení, tiše pokračuje dál ve světě moderního vědění. Proto se například reklamy na vložky realizují s modrou tekutinou místo červené. Zcela určitě bychom se měly na světě lépe, kdybychom vždy věděly, co děláme – nejen na veřejnosti, ale i v těch nejintimnějších okamžicích života každého z nás. Pohlavní styk během menstruace není nezdravý, nemravný, nezákonný ani nijak jinak odsouzeníhodný. Vyžaduje ale vzájemnou vstřícnost a ohleduplnost obou partnerů.

Autor: M.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015