Pokles sexuální atraktivity ženy trápí. Časem se s ní vyrovnají, co jiného jim také zbývá. Hůře to snáší ty, které měly osobnost postavenou převážně na fyzickém vzhledu.

SYNDROM ZAVÍRAJÍCÍCH SE DVEŘÍ
Úspěšná žena s harmonickým rodinným zázemím se v tomto období cítí lépe. Zcela vyrovnaná je však málokterá. Syndromy zavírajících se dveří a prázdného hnízda dostávají význam právě v této době. Stárnoucí páry hledají smysl dalšího společného soužití poté, co děti odešly. A často to bývá hledání obtížné. I marné. Prodlužující se průměrná délka života situaci ještě více komplikuje. Před dvěma stoletími se slibovala celoživotní věrnost snadněji.

ZMĚNA PRIORIT
Ale dlouhodobé vztahy nejsou založeny, skoro vůbec, určitě ne hlavně, na sexuální přitažlivosti. Ve zralém věku už vůbec ne. V té době už lidé mají jiné priority. Vztah založený pouze na sexu a přitažlivosti je velmi křehký a nemívá dlouhé trvání. Po čase vyprchají první, ale i další erotická vzplanutí – to však neznamená, že vše končí a že musíme hledat opět někoho jiného, se kterým to bude zase nádherné. Takové chování je spíš ukázka nevyzrálosti.  I  v době, kdy už ve vztahu není ona úvodní erotická fascinace (a možná právě tehdy), může být soužití pevnější a postavené na daleko stabilnějších základech, než je erotika. Při společných zájmech partnerů a podobném vidění světa může být svazek v této době odolnější a pevnější než kdykoli dříve. Vyžaduje to však velkou trpělivost, toleranci, přemáhání i sebezapření a odpouštění. Sex bývá. alespoň v počátku, dobrým tmelem příležitostných nesvárů. Později tomu tak nebývá a více záleží na vzájemné dohodě.

ZMĚNY NEMUSÍ BÝT DRAMATICKÉ
Sexuální prožitek se nemusí po přechodu dramaticky měnit. Ženy s pravidelným sexuálním životem či hormonální substituční léčbou nepozorují při sexu podstatné rozdíly. Erotika v tomto čase však nebývá už tak bouřlivá a v žebříčku hodnot nestojí na předním místě. Prodlužuje se doba nástupu sexuálního vzrušení. Zvlhčení pochvy není tak rychlé a někdy ani dostatečné. Orgastický prožitek bývá kratší, jeho intenzita slábne. Italská sexuoložka Alexandra Graziottin ráda cituje větu svých klimakterických klientek: "Můj klitoris je mrtvý." Změny sexuálního prožitku stárnoucích žen nehodnotíme jako abnormalitu, ale jako přirozenou variantu tohoto období.

KDYŽ MISKY VAH NEJSOU V ROVNOVÁZE
Ženy v tomto věku hledají obtížněji než muži nového sexuálního partnera. Partner často není, nechce nebo nemůže. Dožívají se průměrně vyššího věku, a proto je jejich výběr ve vyšších věkových kategoriích omezen. Starší muži mívají problémy s erekcí a málokterého po padesátce fascinují spolužačky ze základní školy. Mužům se celoživotně líbí mladé krásné ženy a postupující věk na tom nic nemění. Společné stárnutí často nabízí přijatelné alibi pro pozvolné ukončení sexuálního života. Pomalé vyhasínání touhy většinou vyhovuje oběma. Problémy nastávají při jednostranném naléhání či neochotě druhého.

MLADÍ TĚŽKO POCHOPÍ
Tvrdit, že sexuální život začíná v přechodu, by bylo pošetilé. Je to čas, kdy se čím dál tím více věcí stává naposledy a čím dál tím méně věcí poprvé. Ale rozhodně to není období, kdy bychom měli na sex rezignovat. Mýtus asexuálnÍho stáří byl dávno překonán. Mají-li oba chuť, není důvod si sex odpírat. Starší lidé někdy naráží na předsudky a odsuzování mladší generace. Mladí považují starší za asexuální bytosti a jejich potřeby si vůbec neuvědomují. Starší ovdovělé ženě rozmlouvají nového partnera nebo se jim takový vztah zdá nepatřičný.

TOLERANCE NEBO ODSOUZENÍ?
S ještě větším nepochopením se setkávají ženy, které si v tomto věku najdou daleko mladšího partnera. To, co je mužům tolerováno nebo jsou za to dokonce obdivováni, ženám neprochází či jsou za to dokonce odsuzovány. V moderním světě může stárnoucím lidem s nedostatkem možností nebo příležitostí k sexu posloužit k tomuto účelu internet, mohou využít všech forem virtuálního sexu. A takových přibývá.

Sex není jenom soulož; vzájemné doteky nebo autoerotika mohou být stejně vzrušující jako kdykoli předtím. A když už nemáme možnosti nebo chuť  ani na to, naše vzpomínky, sny a fantazie nám nikdo nesebere, z tohoto pohledu sex nekončí nikdy, jedině smrtí.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015