SLEPÉ STŘEVO – APENDIX

Jelikož konec apendixu je volný, může tento výběžek nabývat různých poloh. Pokud dojde k zánětu apendixu a ten zaujímá neobvyklou polohu, může to ztížit správnou diagnózu, neboť pacient reaguje na palpační vyšetření jinak a bolest je jinak lokalizována.

Slepé střevo a jeho apendix se nacházejí na pravé straně těla (při pohledu z očí pacienta), pouze u přibližně 1 z 10 000 lidí se stranově převrácenými vnitřními orgány (situs inversus) mohou být na levé straně. Zhruba 1 ze 100 000 lidí žádný apendix nemá (tzv. vrozená absence).

Apendicitida (zánět červovitého přívěšku slepého střeva) je náhlá příhoda břišní spočívající v zanícení apendixu. Když není včas léčena (nejčastěji chirurgickým odstraněním apendixu) dochází k perforaci apendixu a následně zánětu dutiny břišní. Jestliže nedojde k okamžitému odstranění zaníceného apendixu může dojít i ke smrti.

Apendicitida se projevuje bolestí v nadbřišku, která se cca za šest hodin přesune do pravého podbřišku. Mezi další symptomy patří nauzea, zvracení, nadýmání.

Vyšetření spočívá ve zjištění anamnézy, pohmatu levého nadbřišku k pravému podbřišku. Bolest při jemném stlačení. Bolí-li i břicho okolo – peritonitida. USG nic neřekne, moč a sediment je normální, je zde však přítomna leukocytóza, která se stále zvedá.

Při podezření na apendicitidu – sledování, pacient hospitalizován, nesmí jíst ani pít – zpravidla nitrožilní výživa (mimo jiné z důvodu případné následné anestezie), led a kontroly ve 2hodinových intervalech. Pokud počet bílých krvinek (leukocytů) stoupá, indikuje se operace. Nesmí se podávat antibiotika a léky proti bolesti (analgetika) – zastínily by se příznaky.

Děti mají nízký práh bolesti – „bolí je bříško“. Staří lidé mají vysoký práh bolesti – necítí to.

U těhotných se při apendektomii musí obložit děloha sterilními a vlhkými rouškami. Chirurg se jí nesmí v průběhu operace ani dotknout. Může vzniknout abortus či předčasný porod. Proto se apendix při graviditě operuje pararektálně.

Jiné polohy apendixu:

  • Retrocékální
  • Subhepatální
  • Retrokolická

Apendix může být dlouhý a dráždit močový měchýř, což může způsobit polyurii.

 

Komentáře