Apendix (též červovitý výběžek slepého střeva či appendix vermiformis) je rudimentální dlouhý tenký výběžek s volným koncem, obvykle 6-10 cm dlouhý a asi 7 mm široký, který vychází ze slepého střeva. Jeho stěna obsahuje lymfatickou tkáň, která zřejmě slouží jako lokální mízní uzlina. Na rozdíl od tlustého střeva je apendix pokryt souvislou svalovinou.

Jelikož konec apendixu je volný, může tento výběžek nabývat různých poloh. Pokud dojde k zánětu apendixu a ten zaujímá neobvyklou polohu, může to ztížit správnou diagnózu, neboť pacient reaguje na palpační vyšetření jinak a bolest je jinak lokalizována.

Slepé střevo a jeho apendix se nacházejí na pravé straně těla (při pohledu z očí pacienta), pouze u přibližně 1 z 10 000 lidí se stranově převrácenými vnitřními orgány (situs inversus) mohou být na levé straně. Zhruba 1 ze 100 000 lidí žádný apendix nemá (tzv. vrozená absence).

Apendicitida (zánět červovitého přívěšku slepého střeva) je náhlá příhoda břišní spočívající v zanícení apendixu. Když není včas léčena (nejčastěji chirurgickým odstraněním apendixu) dochází k perforaci apendixu a následně zánětu dutiny břišní. Jestliže nedojde k okamžitému odstranění zaníceného apendixu může dojít i ke smrti.

Apendicitida se projevuje bolestí v nadbřišku, která se cca za šest hodin přesune do pravého podbřišku. Mezi další symptomy patří nauzea, zvracení, nadýmání.

Vyšetření spočívá ve zjištění anamnézy, pohmatu levého nadbřišku k pravému podbřišku. Bolest při jemném stlačení. Bolí-li i břicho okolo – peritonitida. USG nic neřekne, moč a sediment je normální, je zde však přítomna leukocytóza, která se stále zvedá.

Při podezření na apendicitidu – sledování, pacient hospitalizován, nesmí jíst ani pít – zpravidla nitrožilní výživa (mimo jiné z důvodu případné následné anestezie), led a kontroly ve 2hodinových intervalech. Pokud počet bílých krvinek (leukocytů) stoupá, indikuje se operace. Nesmí se podávat antibiotika a léky proti bolesti (analgetika) – zastínily by se příznaky.

Děti mají nízký práh bolesti – „bolí je bříško“. Staří lidé mají vysoký práh bolesti – necítí to.

U těhotných se při apendektomii musí obložit děloha sterilními a vlhkými rouškami. Chirurg se jí nesmí v průběhu operace ani dotknout. Může vzniknout abortus či předčasný porod. Proto se apendix při graviditě operuje pararektálně.

Jiné polohy apendixu:

  • Retrocékální
  • Subhepatální
  • Retrokolická

Apendix může být dlouhý a dráždit močový měchýř, což může způsobit polyurii.