Největší počet úmrtí v České republice je spojován se srdcem a onemocněním oběhové soustavy. Srdeční selhání vede často ke smrti. Proto si dnes objasníme, v čem tato nemoc spočívá a jak se jí účinně bránit …
Příznaky:
- Noční buzení s pocitem dušení
- Nevysvětlitelný přírustek na váze, oteklé nohy a kotníky, zvláště večer
- Nepříjemné pocity na hrudníku, rychlý pulz, dušnost, kašel a vykašlávání zakrvavené tekutiny
- Fialová barva nehtů a rtů
- Trvalá únava
-
-
Riziková skupina:
Srdeční selhávání je stav, kdy srdce není schopno přečerpat dostatek krve pro potřeba těla. Dochází k němu následkem infarktu, onemocnění srdečních chlopní, vrozených srdečních onemocnění, ischemické choroby srdeční, neléčeného vysokého krevního tlaku a postižení srdečního svalu např. kardiomyopatií.
-
Průběh onemocnění:
Prvé příznaky jsou otoky kolem kotníků přes den a pocit dušnosti po několika hodinách spánku.Příčinou je nahromadění tekutiny, kterou srdce nestačilo přečerpat, v končetinách nebo plicích.
Když postižený zvedne nohy, otoky zmizí, ale tekutina se přesune do plic a vznikne plicní edém. Mohou se objevovat nepříjemné tlakové pocity na hrudi a posléze i malá námaha vyvolá značnou únavu. Rentgen, echokardiografie a další zobrazovací metody ukáží zvětšené srdce a tekutinu v plících. Pokud se otoky silně zvětší, mohou vyvolávat i pocit plnosti a napětí v krku a v břiše.
-
Svépomoc :
Otoky nohou lze zmírnit střídáním polohy těla a občasným zvedáním nohou. Vyhýbejte se dlouhodobému stání. Na spaní používejte podhlavník, při pocitu dušnosti může pomoci několik pevnějších polštářů. Některým nemocným se nakonec spí lépe v křesle než v posteli.
Solte co nejméně, nekuřte a nepijte alkohol, protože nikotin i alkohol zvyšují nároky na srdce a vedou k jeho poškození. Mírné cvičení může zvýšit vaši výkonnost, ale poraďte se o něm nejdříve s lékařem.
Alternativní terapie :
Alternativní terapie působí pouze jako doplněk léčby klasické.
-
Fytoterapie :
Extrakt z hlohu, 300 až 400 mg denně, je ceněný odpradávna jako přípravek na posílení srdce, který by mohl pomoci u srdečního selhávání dvěma způsoby:
- je močopudný a tak snižuje krevní tlak a odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla
-
posiluje srdeční stahy
Užívá se v kapslích, pilulkách, prášku nebo jako čaj. Močopudně působí i čaj z pampelišky.
Klasická léčba
Léky :
- diuretika odstraňují nadbytečnou tekutinu ledvinami
- Digoxin a ostatní digitalisované preparáty posilují srdeční stahy
-
Vasodilatátory snižují srdeční práci rozšířením cév. Nejprve se podává ACE inhibitor, často v kombinaci s diuretikem. Místo ACE inhibitorů se někdy používají beta blokátory snižující frekvenci srdečních stahů. Při závažné arytmii se podávají antiarytmika.
-
Operace :
Kromě transplantace srdce, jako poslední možnosti při selhávání srdce, se žádná operační léčba neprovádí. Některé další problémy může vyřešit zavedení srdečního by-passu nebo náhrada chlopní.
-
Prevence :
Některým typům srdečního selhávání, např. selhání při virové infekci, nelze zabránit. Obecně je vhodné vyhýbat se všem faktorům, které zvyšují riziko poškození srdečního svalu, jako kouření, alkoholu, neléčenému vysokému krevnímu tlaku, nedostatku cvičení a nadváze. Nedávno se zvýšil počet srdečních selhání u mladých lidí v souvislosti s užíváním kokainu.
Iva Hédlová podle Reader´s Digest