V době, kdy se nedostaví první perioda, bývá obvykle embryo dva týdny staré a začíná mu bít srdce. Dvanáct týdnů po početí se podobá lidskému mláděti a má vytvořené všechny orgány. Porod nastane obvykle kolem 40. týdne po prvním dnu poslední menstruace, avšak rozmezí mezi 38. až 42. týdnem je normální.

    Většina těhotenství probíhá normálně, ale všechny budoucí matky musí chodit na pravidelné prohlídky k lékaři, k porodní asistentce nebo do prenatální poradny, kde se kontroluje zdraví ženy i dítěte. Alternativní léčitelé mohou poskytnout nadstandardní pomoc a rady, nemohou však nahradit klasickou lékařskou péči.

   Příprava na těhotenství – Před založením rodiny by si všechny ženy měly dát vyšetřit krev kvůli zarděnkám, protože onemocní-li touto nemocí v prvních třech měsících těhotenství, může to dítěti poškodit sluch, zrak, srdce a duševní vývoj. I když jste si jisté, že jste zarděnky prodělaly nebo že jste byly proti nim očkovány, riziko existuje dál. Pouze v případě, že se vaše imunita proti zarděnkám prokáže krevní zkouškou, není nutné se dát přeočkovat.

   Hned od začátku je důležité, aby oba partneři žili zdravě, přestaňte kouřit, jezte vyváženou stravu, volte přiměřený tělesný pohyb, hodně odpočívejte a relaxujte. Zejména ženy by měly úplně přestat pít alkohol, a pokud nepřestanou, neměly by vypít více než 4 jednotky týdně. Také by měly přestat užívat veškeré léky, kromě těch, které jsou pro jejich zdraví nezbytně nutné. Jakmile si žena myslí, že je těhotná, má jít k lékaři, aby byla ona i dítě od počátku v příslušné péči.

   Průběh těhotenství – Většina žen se shoduje v tom, že se v těhotenství cítí „ jinak „. Některé se cítí skvěle, některé bídně, většina se snáz unaví a jsou citlivější než obvykle. Tyto problémy pomůže částečně odstranit zdravá strava a zdravý způsob života. Někdy je nutné přeorganizovat denní režim, aby bylo více času na odpočinek, rozhodně však ne na úkor pravidelných procházek nebo cvičení.

    Mezi menší zdravotní problémy se počítá ranní nevolnost, v prvních třech měsících běžná, později obvykle ustoupí. Zácpa, bolesti zad, hemoroidy, zažívací obtíže a bolesti hlavy spadají také do menších zdravotních problémů. Neužívejte proti nim žádné léky, lékaři i alternativní terapeuti vám nabídnou jiné řešení. U malého procenta těhotných žen se objevuje vysoký krevní tlak, kterým se musí zabývat ošetřující lékař.

    Těhotenství vyžaduje, aby s ním emocionálně souzněli i otcové, a je důležité, aby se všeho zúčastnili. K pocitu sounáležitosti v tomto období přispívají společné návštěvy lékaře, porodnice a těhotenské poradny, účast na různých rozhodnutích a příprava domácnosti na příchod dítěte.

   U většiny párů probíhá pohlavní život během těhotenství bez problémů, je však třeba nalézt vyhovující polohu. Někteří lékaři nedoporučují styk v prvních třech měsících, jestliže žena prodělala potrat nebo má určité gynekologické potíže. Máte-li pochybnosti, poraďte se s lékařem. Ve vysokém stupni těhotenství může orgasmus vyvolat kontrakce, ale není pravděpodobné, že by vyprovokoval porod.

   Kde rodit – O různých možnostech s Vámi pohovoří lékař hned na začátku těhotenství. Např. ve Velké Británii rodí většina žen v porodnici pod vedením lékaře nebo pod vedením porodní asistentky. U nás je to podobné. Pokud je matka i dítě v pořádku, mohou jít po několika dnech domů.

    Některé dvojice dávají přednost porodu doma, protože to považují za přirozenější a méně stresující. V našich podmínkám ale dáváme přednost porodnici, kde je zajištěna okamžitá kvalitní lékařská péče, i když porod doma není výjimkou.

   Příště si řekneme podrobněji, jak probíhá porod a co k tomu mohou říci alternativní terapeuti. Na těchto stránkách se budeme cíleně a pravidelně věnovat těhotenství, neplodnosti, porodům a speciálním poporodním stavům, které souvisejí s naší psychikou. Iva Hédlová podle Reader´s Digest