Zatímco si někteří lidé Vánoce, Silvestra nebo třeba Chanuku náležitě užívají, pro jiné je toto období časem depresí, alkoholových závislostí, sebevražedného nebo násilnického chování.
„Policejní záznamy a ordinace lékařů se v tu dobu podobnými případy jen hemží,“ potvrzují psychologové. Očekávání spojená se svátky jsou obyčejně založena na nerealistických obrazech pocházejících z televize a reklamy. Tam jsou perfektně vypadající rodiny sestaveny z modelek, hýří zdravím a bílými úsměvy, štěstím a neutuchající pohodou. Jakmile se však skutečnost začne byť jen částečně odchylovat od tohoto ideálu, na mnoho lidí přicházejí úzkosti a zklamání.
„Každý z nás musí vzít na vědomí, jak málo má reklama a televize společného s realitou. Mnozí se pokoušejí dosáhnout stejné dokonalosti a když se to nedaří, sáhnou po alkoholu, aby znásobili své pocity. To často bohužel vede k domácímu násilí,“ varuje newyorská psycholožka Lise Taylorová.
Každý rozumný jedinec si podle ní musí uvědomit, co je reálné a co nikoli, měl by si vytvořit vlastní představu o ideálech a také se naučit smiřovat s faktem, že nic není stoprocentní. Tlak médií je v poslední době neúprosný a pomoc psychologů pak vyhledává stále více lidí. Je to však pořád lepší než svépomoc s lahví nebo ampulkou léků v ruce. Ty z vánoční úzkosti dokáží vytvořit peklo.
zdroj : www.pluspress.cz