Můžeme s ním komunikovat pomocí vizualizace, slovního dialogu, vnímání a psaní, řízenou meditací, hraním si s panenkami a kreslením obrázků. Informace, které touto komunikací získáte, mohou usnadnit a urychlit léčení.

Vnitřní dítě některých lidí je živé, spontánní, zdravé a dobře naložené. Takoví lidé jsou úspěšní, šťastní a schopní vytvářet zdravé vztahy. Toto vnitřní dítě může také s danou osobou komunikovat: žádá, po čem touží, a svobodně říká, jak to vnímá. Lidé se zdravým vnitřním dítětem jsou obvykle klidní, soustředění a důvěryhodní.

Vnitřní dítě těch, kteří zažili traumatické dětství, nebo se jako děti nenaučily zdravým mezilidským vztahům, je zraněné a navíc vystrašené, nejisté sebou samým. Tento dospělý člověk má obvykle problémy v každodenním životě. Lidé se zraněným nebo schovaným vnitřním dítětem nejsou dost úspěšní, jsou nešťastní, neschopni navázat a udržet si blízké vztahy a neumějí poznat, žádat a získat to, po čem touží. Takoví lidé bývají zmatení, jsou bez orientace a nejistí.

Abychom určili věk a zdraví vnitřního dítěte určité osoby, požádejte ji, ať zavře oči, několikrát se zhluboka nadechne a ztiší svou mysl. Ať se potom sama sebe zeptá, zda s ní chce vnitřní dítě komunikovat. Počkejte na odpověď „ano“ nebo „ne“. Pokud je odpověď „ne“, pak ať se zeptá, co od ní potřebuje, aby s ní mohlo komunikovat. V obou případech dávejte další otázky a vždy poděkujte za důvěru a komunikaci nejen této osobě, ale i dítěti.