Cukroví, které připravujeme na svátky, láká nejen svým vzhledem, ale také typickou vůní a chutí. Tu dodává koření přidávané do těsta, náplní nebo polev. Málokdo však ví, že sušené lístky, květy, semínka, plody či kůra mají i léčebné účinky.

Například vanilka obsahuje účinné látky, které podporují tvorbu žluči a trávení, posiluje také obranyschopnost organismu zejména proti plísňovým infekcím. Při špatném trávení vypijeme sklenici vody s deseti kapkami vanilkové tinktury. Tinktura se připraví ze dvou lžiček čerstvě umleté vanilky, kterou zalijeme 100 ml alkoholu a 10 dní necháme odstát, pravidelně protřepeme. Pak scedíme přes plátno.

Anýz uvolňuje   křeče, potlačuje záněty a pomáhá při kašli. Užívá se jako čaj, při infekcích trávicího traktu a nadýmání pijeme mléko selžičkou mletého anýzu a lžící medu. Na nachlazení jsou inhalace – do horké vody přidáme několik kapek éterického anýzového oleje.

Hřebíček tlumí bolesti a dezinfikuje: při bolestech zubů a infekcích v ústní dutině několikrát denně pomalu rozžvýkáme jeden či dva hřebíčky. zároveň tím osvěžíme dech. jinou možností je kloktání vody s pár kapkami hřebíčkové tinktury.

Při pálení žáhy, cestovní nevolnosti a nadýmání přináší úlevu žvýkání zázvoru. Pravidelná konzumace je prevencí bolestí v krku. Čaj z voňavé skořice – jedna lžička na šálek – mírní menstruační bolesti.

Zažívací obtíže, pocity plnosti a nechutenství může upravit koriandrové víno, které se pije vždy k jídlu. Jinou možností je sklenice horkého mléka se špetkou mletého kardamonu.