Zubní kaz u psů – mechanismus vzniku

Zubní kaz u psů je chorobou tvrdých zubních tkání. Pro vznik zubního kazu jsou potřebné dva předpoklady. Vnitřní – podmiňující, ke které řadíme špatný vývoj zubu, nedostatečný vývoj skloviny, poruchy metabolismu, poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí a další onemocnění. Z vnějších – vybavujících předpokladů jsou to přítomnost mikroorganismů v dutině ústní, přítomnost zbytků krmiva, abrase (otěr) skloviny apod. Teorií o vzniku zubního kazu je několik. Příčin jeho vzniku je pravděpodobně více.

Výskyt a projevy

U psů se nevyskytuje zubní kaz často, pokud se ovšem objeví, jsou postiženy především stoličky nebo špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. U psa může dojít k předčasné ztrátě zubů.

Ošetření

Zubní kaz je potřeba ošetřit odvrtáním poškozené části zubu, v případě obnažení zubní dřeně jejím ošetřením a překrytím výplňovým materiálem. K výplním používáme skloionomerní cement a fotokompozitní materiál, v různých odstínech bílé barvy. Pokud dojde z různých důvodu k poškození zubní dřeně (devitalizace, infekce), odstraní se narušená část resp. celá dřeň i z kořenového kanálku a vzniklý prostor se vyplní. Takto ošetřený zub je méně odolný vůči frakturám. Proto je lépe tomuto předcházet a už vznikající zubní kaz ošetřit.

Obrušování zubů

K obrušování zubů může docházet vlivem nesprávného skusu nebo v důsledku aportování a kousání kamenů a jiných tvrdých předmětů. Postupným obrušováním zubu vzniká riziko obnažení zubní dřeně a vzniku infekce. Proto aportování kamenů není vhodná zábava.

Mrtvý zub

Každý zdravý zub má uvnitř dutinu, ve které se nachází cévy a nervy, zubní dřeň. Jestliže je zub napadený hlubokým kazem, infekce se dostane z ložiska do blízkosti dřeně, vznikne zánět a dřeň odumírá. Takovému zubu říkáme mrtvý zub. Zub má šedou barvu, která nejde odstranit a má zvýšenou křehkost a lomivost. Takto postiženým zubem může infekce proniknout přes kořenový kanálek až do kosti obklopující zub a vznikne tzv. váček, který může propuknout v silně bolestivý zánět s otokem tváře. Mrtvý zub je potřeba endodonticky ošetřit, tzn. mechanicky a chemicky kořenový kanálek dezinfikovat a poté uzavřít v celé jeho délce endodontickou výplní.

Estetická stomatologie u psů a u koček

Leštění a bělení zubů

Nově nabízíme leštění a bělení zubů. Je to vhodný doplněk po odstranění zubního kamene a také lze využít jako součást přípravy na výstavu. Zákrok je prováděn stejně jako odstraňování zubního kamene v anestezii. Zuby tak získají řádově světlejší odstín a jsou tím odstraněny mikroskopiské nerovnosti, které tvoří základ pro ulpívání zubního plaku a o několik měsíců se oddálí nezbytnost dalšího čištění zubů. Bělení a leštění má také částečný vliv na snížení zápachu z tlamy. Bělení jedlou sodou je naprosto bezpečné, nijak nepoškozuje zuby.

Autor článku MVDr. Romana Koblovská   


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015