Zuby považujeme za něco samozřejmého ke kousání a zpracování stravy, snažíme se o jejich estetický vzhled a udržujeme je již od dětství vštípenými návyky v čistotě. Pokud nějaký zub vybočuje nebo se vyklání, je snaha dostat ho zpět do řady.
Pokud nás zub rozbolí, necháme ho opravit, nahradit (nakonec protézou celého chrupu) a většinou to nijak nespojujeme s námi samými – naším životem.
A přesto právě to má největší význam: každý zub, jeho postavení a kondice úzce souvisí s naším světem přání, talentů, pocitů, činů, zklamání atd. Navíc podle čínské medicíny leží zuby na jednotlivých meridiánech a jsou tak propojeny se vším, co se v těle i duši děje.
TIP: Toužíte po dokonalém úsměvu? Zkuste zubní fazety
Chrup jako celek i každý jednotlivý zub o nás něco prozrazuje
(„podívat se někomu na zoubek“)
Zdravá schopnost sebeprosazení, odvaha konat životní kroky na základě sebedůvěry = souvislost se zubním lůžkem, přijímání konfliktů a krizí jako výzev k učení a jejich překonání s pomocí „zdravé“ agrese = zdravé, silné zuby s vitálními kořeny, dobře prokrvené zdravé dásně.
TIP: Konec starostí spojených s kovovými rovnátky nabízí sundávací rovnátka.
Zubní kaz (lat. karies = hniloba) – „vyhnívající“ životní síla, rozloží nejtvrdší část těla, nezvládnutá úloha, nevyužitá agrese za naše vlastní zájmy, kompromisy, psychosomatické souvislosti, souvislost s meridiány. Vliv „stínů“ z podvědomí – blokovaných duševních konfliktů,
Zubní kámen – vně zubů se usazují černé vápenité usazeniny, (cimbuří hradu zdobí černé fangle na znamení smutku ze ztráty vnitřního pána, který nás vedl) , zatímco uvnitř zubů a kostí se vápník (= bílá barva= vnitřní vedení) ztrácí. Usazování vápníku do cév, zejm. v pozdějším věku = už nedovedu využít impulsů ducha k potřebným změnám života). Nevyužitá zbroj reziví – skvělé podmínky pro karies – hnilobu
Paradentóza – chronické neřešení problémů, defenziva, ústup, mrtvolně statický stav, ochromená sebedůvěra a odvaha, uzavírání kompromisů místo jasných řešení, rezignace, navenek klidná situace, uvnitř stav vyčerpání, nepřátelský chlad. Poslední stádium vypadávání zubů = ztráta životní energie, nepoužívané zbraně vlastního sebevědomí se zahodí, člověk se stává bezmocný.
Kořenový váček – vztah k vlastní v podvědomí usazené nevyjádřené agresi – dlouhodobá konfrontace s problémem, které jedinec nedokáže účinně vzdorovat a reaguje pocitem marnosti a frustrace – lidé něčím „převálcovaní“
Krvácející dásně – nezvládnutá agrese (naše podstata utrpí poškození i při malé vnější zátěži), psychická labilita, snadno zranitelné sebevědomí, nedostatek sebedůvěry, snadné pády do depresí
Skřípání a zatínání zubů ve spánku – uvolňování potlačené agresivity obrácené dovnitř, není vpuštěna do vědomí
Předkus – labilita v krizových situacích, duch dominuje, tělo zaostává, potíže s uplatněním – nerozhodnost, bázlivost – tendence stáhnout se zpět.
Zákus – spodní čelist vpředu – strnulost, jednání podle dogmat a stereotypů bez zpětné vazby na vědomí důsledků
Zuby vyosené směrem dovnitř – introvert se sklony k „užírání se“
Zuby vyosené ven – přílišná ventilace agresivity směrem ven
Rovnátka – je dobré znát souvislost a psychosomatické pozadí proč zuby narostly právě takto, než je začneme rovnat podle současných požadavků idolu krásy. Násilné rovnání se totiž může promítnout do psychiky člověka.
Náhrady, protézy, korunky
– předstírají zdraví tam, kde původní atributy byly již promarněny a příslušná energie v rozvalinách
Umrtvení kořene
– zabití zubu a tím i „kontrolky systému“, jednoho vojáka v šiku prosazování našich zájmů. Může vzniknout ložisko druhotných fyzických a psychosomatických poruch, příslušné místo zůstává doživotní psychosomatickou slabinou
Stručná charakteristika jednotlivých zubů
1. řezáky ;
Témata vůle a sebeprosazení. Archetyp otce a matky. Mezera mezi zuby = problémy se vtahem k rodičům, případně k ostatním lidem. Ve vztahu: fascinace partnerem kontra pocit jeho odmítání
2. řezáky
zobrazují poměr k 1. zubu, k otci a matce. Výrazně menší než jedničky = přívětivý a milý člověk
3. špičáky
souvisí se změnami, jimiž člověk v životě prochází. Vitalita, energie k rozvoji. V žádném případě netrhat! Když dolní přečnívají horní = vnitřní konflikt
4. předstoličky
Zastupují naše individuální tužby – já chci – ego. Po odstranění u dětí: sklon k sebepodceňování nebo podvědomá revolta vůči všem autoritám . Ale může vést i k otevření životního prostoru.
5. předstoličky
„Chci tvořit“, nápaditost, kreativita
6. stoličky
Jaké postavení chceme zaujmout. Dolní stoličky mají vztah s orgány podbřišku a kyčlemi
7. stoličky
Jaká je naše projekce okolního světa. Jaký odraz se vrací, reakce bližních
8. zuby moudrosti
a)vztah ke kolektivnímu vědomí, problém se zařadit
b) vztah ke spirituálnímu světu, nadčasová rovina myšlení, zpřetrhané svazky
Tento stručný nástin problematiky zubů by měl obrátit naši pozornost k zubům ve smyslu celistvého pojetí člověka jako bytosti a naučit se chápat jejich potíže jako výraz určité disharmonie a nerovnováhy v systému naší psychiky a těla.
Nutno ještě dodat, že od MUDr. stomatologů zatím nelze bohužel tento přístup očekávat.
dle zahraničních pramenů zpracoval: Rádží
Foto: freeimages.com