Se žaludeční nevolností se většina z vás již zcela určitě setkala. Jedná se o velmi nepříjemný stav, který se vyskytuje v řadě různých situací, včetně těhotenství nebo při cestování. Existují samozřejmě léky proti nevolnosti a zvracení (takzvaná antinausetika a antiemetika – z latinského nausea = nevolnost, emesis = zvracení), které vám umí od těchto příznaků pomoci.

Bohužel, ale většina léčiv používaných k úlevě od nevolnosti má řadu nežádoucích účinků, včetně ospalosti či únavy.

Pokud není vaše nevolnost závažná a dlouho trvající (v takovém případě je okamžitě nutné vyhledat lékařskou pomoc), můžete jí zkusit zastavit nebo alespoň zmírnit s pomocí těchto 17 přírodních léků.

Zázvor

Zázvor je oblíbené a často používané přírodní léčivo, které se v tradiční přírodní medicíně používá i k léčbě nevolnosti.

I když úplně přesně nevíme jak zázvor proti nevolnosti působí, odborníci se domnívají, že některé látky, které zázvor obsahuje mohou nevolnost zmírňovat stejně účinně jako běžně používaná antinausetika (1, 2).

Několik studií dokonce naznačuje, že zázvor přináší úlevu od nevolnosti v řadě různých situací.

Konzumace zázvoru může být například velmi účinným prostředkem na zmírnění projevů nevolnosti v těhotenství (3, 4, 5, 6).

Stejně tak zázvor účinně pomáhá snižovat nevolnost po chemoterapii nebo chirurgických zákrocích (2, 7, 8, 9).

Některé studie dokonce naznačují, že zázvor je v léčbě nevolnosti stejně účinný jako běžně užívané lék na předpis a navíc má mnohem méně nežádoucích účinků (10, 11).

Zázvor je skvělým přírodním lékem na zmírnění projevů nevolnosti

Dávkování zázvoru při léčbě nevolnosti je stále předmětem diskuzí a není stanovena žádná konkrétní nejúčinnější dávka. Nicméně většina studií, které účinky zázvoru v léčbě nevolnosti zkoumaly, pracovala s dávkami 0,5 – 1,5 gramů sušeného zázvorového kořene na den.

Užívání zázvoru většině lidí nezpůsobuje žádné problémy a je bezpečné. Nicméně, pokud trpíte na nízký krevní tlak nebo máte nízkou hladinu cukru v krvi či užíváte léky na ředění krve, měli byste příjem zázvoru omezit a poradit se předem o jeho užívání s vaším lékařem (1).

Někteří odborníci také zpochybňují bezpečnost užívání prášku ze sušeného zázvorového kořene v těhotenství (1).

Upřímně řečeno máme pouze málo studií, které zkoumaly účinky zázvoru na těhotné ženy. Všechny provedené studie ale potvrzují, že rizika užívání zázvoru v těhotenství jsou malá. Proto většina odborníků zázvor považuje za bezpečný a účinný lék na těhotenské (takzvané ranní) nevolnosti (3, 12, 13, 14).

Shrnutí: Zázvor může v řadě případů pomáhat proti nevolnosti stejně účinně jako běžně užívané léky na nevolnost (antinausetika). S jeho pomocí lze léčit těhotenskou nevolnost, nevolnost po chemoterapii či chirurgických zákrocích.

Aromaterapie s využitím mátového oleje

Mátový olej (tedy olej z máty peprné) je další alternativní metodou léčby žaludeční nevolnosti.

Jedna studie zkoumala účinky mátového oleje na nevolnost u žen těsně po porodu císařským řezem.

Ženy, které inhalovaly páry mátového oleje trpěly podstatně mírnější nevolností než ty, které užívaly léky proti nevolnosti nebo placebo (15).

Jiná studie potvrdila účinnost mátového oleje na zmírnění projevů nevolnosti v 57% případů (16).

Ve třetí studii došlo po inhalaci par z mátového oleje u 44% účastníků do dvou minut ke zmírnění projevů nevolnosti (17).

Někteří odborníci se domnívají, že pití mátového čaje může mít na nevolnost podobné účinky jako esenciální mátový olej. Bohužel ale neexistují žádné studie, které by účinnost mátového čaje v léčbě nevolnosti potvrdily. Můžete to ale vyzkoušet. Nic tím nezkazíte a jediné co se může stát, je to, že vám mátový čaj nepřinese úlevu od nevolnosti.

Konzumace mátového oleje ve formě tabletky (doplněk stravy) vykazuje smíšené výsledky. Některé studie naznačují, že tyto pilulky mohou zmírnit projevy nevolnosti, zatímco jiné studie nezjistily žádný účinek (18, 19).

Dalším problémem těchto doplňků stravy je skutečnost, že nemáme dostatek informací o bezpečnosti vnitřního užití (tedy konzumace) mátového oleje.

Z tohoto důvodu je potřeba provést další studie a zjistit, zda je užívání tabletek s mátovým olejem skutečně bezpečné. Raději si tyto potravinové doplňky zatím nekupujte.

Inhalace mátového oleje je ale zcela bezpečná a studie naznačují, že až u jedné poloviny lidí může přinést úlevu od projevů nevolnosti.

Shrnutí: Inhalace (vdechování) mátového oleje pomáhá zmírňovat projevy nevolnosti.

Vyzkoušejte akupunkturu nebo akupresuru

Akupunktura a akupresura jsou dvě techniky běžně používané v tradiční čínské medicíně k léčbě nevolnosti a zvracení.

Akupunktura je založena na vpichování tenkých jehliček do určitých bodů na těle. Akupresura stimuluje stejné body jako akupunktura, ale namísto jehliček se používá tlaku rukou (prstů).

Obě tyto techniky stimulují nervová vlákna, která přivádí signály do mozku a míchy. Odborníci se domnívají, že tyto signály pomáhají zmírňovat projevy nevolnosti (20, 21).

Dvě nedávno provedené analýzy potvrdily, že akupunktura a akupresura snižují riziko vzniku nevolnosti po operaci o 28 – 75% (22, 23).

Studie navíc potvrzují, že jak akupunktura, tak akupresura pomáhají na nevolnost od žaludku stejně účinně jako běžně používaná léčiva a navíc nemají prakticky žádné nežádoucí účinky (23).

Dvě další analýzy klinických studií potvrzují, že akupresura pomáhá nejen zmírňovat projevy nevolnosti, ale současně snižuje i riziko vzniku nevolnosti po chemoterapii (24, 25).

Některé studie navíc naznačují, že akupunktura může pomáhat i v léčbě těhotenské (ranní) nevolnosti, ale než tento postup začneme lidem doporučovat, je potřeba provést ještě další výzkum (26).

Většina studií potvrzuje, že nejlepších výsledků v léčbě nevolnosti dosáhneme stimulací akupunkturního bodu P6na dráze perikardu (tento bod se také označuje jako Neiguan (čti nej-kuan) nebo PC6) (27).

Tento akupunkturní bod se nachází mezi dvěma velkými šlachami svalů předloktí, zhruba ve vzdálenosti 2 – 3 prstů od vnitřního zápěstí.

 Stlačení akupunkturního bodu P6 vám uleví od nevolnosti

Pokud trpíte nevolností, můžete ho stimulovat palcem nebo ukazováčkem. Jednoduše na tento bod zatlačte a držte po dobu 1 minuty. Potom totéž opakujte na druhém předloktí. Příznaky nevolnosti buď zcela vymizí nebo se alespoň zmírní.

Shrnutí: Akupunktura a akupresura jsou dvě vědecky prověřené techniky, které přináší úlevu od nevolnosti.

Citrón nakrájený na plátky

Vůně citrusového ovoce (například vůně čerstvě na plátky nakrájených citrónů) může těhotným ženám přinést úlevu od nevolnosti.

V jedné studii na 100 těhotných ženách, měly účastnice inhalovat výtažky mandlového a citrónového oleje vždy, když se u nich projevily příznaky ranní nevolnosti.

Po 4 dnech bylo zjištěno, že ženy, které inhalovaly citrónový olej, měly o 9% nižší četnost výskytu nevolnosti než ženy, které inhalovaly mandlový olej či placebo (28).

Pokud citrón nakrájíte na plátky nebo naškrábete jeho kůru, funguje to stejně, protože se do vzduchu začnou uvolňovat příslušné citrusové esenciální oleje. Pokud jste na cestách, kde nemáte čerstvé citróny k dispozici, kupte si lahvičku citrónového esenciálního oleje a zkuste si přičichnout vždy, když na vás přijde záchvat nevolnosti.

Shrnutí: Vůně citrusů, a to jak vůně z citrónového esenciálního oleje, tak vůně citrónu nakrájeného na plátky, pomáhá zmírňovat projevy těhotenské nevolnosti.

Správné dýchání

Pomalé, hluboké dýchání vám také může přinést úlevu od nevolnosti.

V jedné studie odborníci zkoumali různé druhy aromaterapie (léčba esenciálními oleji a vůněmi) z hlediska jejich účinnosti na zmírňování projevů pooperační nevolnosti.

Požádali účastníky, aby výpary esenciálních olejů inhalovali pomocí hlubokého a pomalého dýchání nosem a po nádechu třikrát ústy vydechli (29).

Všichni účastníci, včetně těch, kteří inhalovali placebo, potvrdili zmírnění projevů nevolnosti. To odborníky přivedlo na myšlenku, že řízené dýchání může pomáhat v léčbě nevolnosti (29).

Jiná studie zase potvrdila, že jak aromaterapie, tak řízené dýchání, nezávisle na sobě zmírňují projevy nevolnosti. V této konkrétní studii pomohlo řízené dýchání ulevit pacientům od nevolnosti v 62% případů (16).

Technika řízeného dýchání v této studii byla založena na pomalém nádechu nosem (na počítání od jedné do tří), zadržení dechu (opět na počítání od jedné do tří) a následném pomalém výdechu ústy (opět na počítání od jedné do tří) (16).

Shrnutí: Některé techniky řízeného dýchání mohou být výbornou domácí léčbou na nevolnost z jakýchkoli příčin (těhotenská, po chirurgickém zákroku nebo chemoterapii, ale i klasická žaludeční nevolnost poté, co něco špatného sníte).

Některé druhy koření

Řada různých druhů koření se v přírodní medicíně používá jako lék na nevolnost.

Bohužel o jejich účinnosti nemáme žádné vědecky ověřené důkazy, ale spíše jenom důkazy typu “jedna paní povídala”, od lidí, kteří takové koření vyzkoušeli a pomohlo jim.

Konkrétní vědecky ověřené důkazy o účinnosti na nevolnost, máme jenom u následujících tří druhů koření:

  • Fenyklový prášek: Prášek z fenyklu pomáhá zmírňovat příznaky menstruace (včetně menstruačních nevolností) a u některých žen také zkracuje dobu menstruace (30).

  • Skořice: Může zmírnit projevy menstruační nevolnosti u žen (31).

  • Výtažky z kmínu (kmínový extrakt): Pomáhají zmírňovat bolesti břicha, nevolnost, zácpu a průjmy u pacientů se syndromem dráždivého tračníku(32).

Přestože u některých lidí mohou výše uvedené druhy koření pomoci zmírnit projevy nevolnosti, máme zatím k dispozici jenom velmi málo vědecky ověřených studií, takže neočekávejte žádné zázraky a raději toto koření používejte pouze se souhlasem lékaře.


Kmín pomáhá také při nevolnosti

Druhým problémem těchto studií je skutečnost, že účastníkům byly podávány dávky v rozmezí 180 – 420 mg. To jsou opravdu mega dávky, které při běžném každodenním užívání tohoto koření nemáte šanci zkonzumovat (tedy máte, ale za cenu znehodnocení jídla).

Shrnutí: Některé druhy koření mohou snižovat četnost vzniku nevolnosti a zmírňovat její projevy. Bohužel je ale nutné toto koření užívat ve velmi vysokých dávkách a máme jenom málo studií, které účinnost potvrzují. Zatím proto není možné užívání koření na nevolnost doporučit.

Uvolnění (relaxace) svalů

Svalová relaxace je další technikou, která přináší úlevu od nevolnosti.

Jednou z technik, které odborníci ke zmírnění projevů nevolnosti využívají, je progresivní svalová relaxace (PMR). Jedná se o střídavé napínání a uvolňování svalů, které vede k tělesné i duševní relaxaci (uvolnění) (33).

Jedna nedávná studie naznačuje, že progresivní svalová relaxace účinně zmírňuje projevy nevolnosti po chemoterapii (34).

Další možností jak zmírnit svalové napětí jsou masáže.

V jedné studii byla skupině pacientů po chemoterapii, prováděna během léčby 20-minutová masáž předloktí lýtek.

Pacienti, kteří měli masáže, měli o 24% nižší pravděpodobnost vzniku nevolnosti po chemoterapiinež ti, kteří masírováni nebyli (35).

Shrnutí: Uvolnění svalů, ať již s pomocí masáží nebo technik progresivní svalové relaxace (PMR), účinně pomáhá ulevit od projevů nevolnosti.

Užívejte doplňky stravy s vitamínem B6

Vitamín B6 odborníci stále více doporučují těhotným ženám na léčbu těhotenské nevolnosti, jako alternativu k běžně používaným lékům proti nevolnosti.

Několik studií potvrzuje, že doplňky stravy s vitamínem B6, který je též známý pod názvem pyridoxin, účinně zmírňují projevy nevolnosti v těhotenství (36, 37, 38, 39).

Z tohoto důvodu někteří lékaři doporučují těhotným ženám užívat potravinové doplňky s vitamínem B6 jako lék první volby na mírnou těhotenskou nevolnost (40, 41).

Za bezpečný denní příjem vitamínu B6 v těhotenství je považována dávka do 200 mg. V tomto množství se prakticky neobjevují žádné nežádoucí účinky. Proto jsou doplňky stravy s vitamínem B6 vhodnou přírodní metodou zmírnění projevů těhotenské nevolnosti, kterou stojí za to vyzkoušet (41, 42).

Na druhou stranu je potřeba říci, že množství provedených klinických hodnocení není nikterak vysoké a některé studie dokonce naznačují, že vitamín B6 nemá ne příznaky těhotenské nevolnosti žádný pozitivní vliv (12, 43).

Shrnutí: Těhotné ženy, které trpí těhotenskou (ranní) nevolností, mohou jako alternativní způsob léčby nevolnosti užívat doplňky stravy s vitamínem B6. Tento vitamín je bezpečný a v některých případech je stejně účinný jako běžné léky proti nevolnosti (antinausetika).

Další alternativní možnosti léčby nevolnosti

Kromě výše uvedených tipů můžete v prevenci a léčbě nevolnosti využít i následující metody (44, 45):

  • Vyhněte se konzumaci kořeněných a tučných jídel: Nejezte kořeněná a tučná jídla. Nejlepší je jíst stravu bohatou na banány, rýži, jablka či vařené brambory. Tyto potraviny nedráždí žaludek a pomáhají v prevenci nevolnosti a současně zmírňují její projevy.

  • Jezte více bílkovin: Potraviny bohaté na bílkoviny zmírňují projevy nevolnosti účinněji než potraviny bohaté na tuky a sacharidy (46).

  • Jezte menší porce: Pokud trpíte nevolnosti, jezte menší porce jídla. Je lepší jíst častěji malou porci jídla než do sebe nacpat velký oběd a žaludek si tak ještě více rozbouřit.

  • Po jídle si nechoďte lehnout: Pokud si bezprostředně po jídle (30 – 60 minut) lehnete, zvyšuje se tím riziko vzniku pálení žáhy a nadýmání, protože plný žaludek tlačí na jícnový svěrač a přijatá potrava se může vracet zpět do jícnu a vyvolat refluxní chorobu jícnu (ta se právě projeví pálením žáhy a nadýmáním). Raději tedy hodinu po jídle choďte nebo seďte.

  • Nepijte během jídla: Pití během jídla zvyšuje pocit plnosti a sytosti, což u některých lidí může projevy nevolnosti zhoršovat.

  • Dbejte na dostatečnou hydrataci: Dehydratace může projevy nevolnosti zhoršovat. Pokud kromě nevolnosti i zvracíte, doplňujte ztracené tekutiny potravinami a nápoji bohatými na elektricky nabité částice (elektrolyty), například minerální vody bez bublin, zeleninový vývar nebo sportovní rehydratační nápoje.

  • Vyhněte se silným pachům a vůním: Některé pachy a vůně mohou zhoršovat projevy nevolnosti, zejména nevolnosti těhotenské.

  • Vyhněte se konzumaci doplňků stravy se železem: Těhotné ženy (pokud mají dostatečnou hladinu železa) by neměli během prvního trimestru těhotenství užívat potravinové doplňky se železem, protože ty mohou zhoršit projevy těhotenské nevolnosti (47).

  • Cvičte: Aerobní cvičení a jóga patří mezi další účinné postupy na zmírnění projevů nevolnosti u některých lidí (48, 49).

Je třeba poznamenat, že většina výše uvedených tipů není podepřena vědeckými důkazy.

Pití během jídla může projevy nevolnosti zhoršovat

Přesto tyto tipy některým lidem mohou pomoci zbavit se nevolnosti. Navíc nepředstavují prakticky žádná zdravotní rizika, takže je můžete s klidem vyzkoušet a uvidíte sami, zda vám od nevolnosti pomohou či nikoli.

Shrnutí: Výše uvedené tipy pomáhají v prevenci a léčbě nevolnosti. Většinu z nich sice odborníci nezkoumali, ale vyzkoušet je můžete. Pokud nepomohou, alespoň neuškodí.

Co si z článku odnést?

Nevolnost vzniká v řadě různých situací a je spojena s velmi nepříjemnými projevy.

Výše uvedené přírodní způsoby léčby nevolnosti vám mohou pomoci se tohoto nepříjemného onemocnění zbavit, aniž byste museli užívat běžně dostupná léčiva.

Pokud ale nevolnost nepřestává nebo je spojena s masivním zvracením, bolestmi břicha či jinými závažnými projevy, kašlete na přírodní léčbu a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Sdílet článek

Autor:

Michal Vilímovský

Vzdělání:

Student všeobecného lékařství na 3.LF UK Praha

Použité zdroje:

Zpracováno podle Authority Nutrition

Zdroje obrázků:

Stockphotosecrets.com

Fotografie akupunkturního bodu vytvořena s využitím obrázku na tomto webu.