ženaJeden týden jsem plná elánu. Uběhnu klidně 6 kilometrů, i když vůbec netrénuji. Další týden se sotva ploužím svou oblíbenou procházkou, co má sotva 3 kilometry.

Doma sednu na gauč a odpočívám s pocitem, že dneska už nechci dělat nic jiného, než se přemístit z vany do postele a spát…

…máš to podobně? Nejsi v tom sama!

Každá z nás, která vykazuje trochu pravidelně nějaký pohyb tohle pozoruje. Každý týden jsme jiné.

Každý měsíc má svůj cyklus. Cyklus několika týdnů, které jsou si podobné. Když se začneš více vnímat a poznáš na vlastní kůži to, co píšu níže, věř mi, že jedním slovem je to ÚLEVA! Dvěma slovy je to OBROVSKÁ ÚLEVA!

Od doby, co jsem vysadila antikoncepci (už je to čtyři roky) se moje tělo začalo výrazně měnit. V průběhu několika let jsem vypozorovala naprosto přesný po sobě jdoucí sled symptomů a skvělých benefitů. S těmito symptomy souvisela moje psychická a fyzická forma.

Před dvěma roky jsem chodila do fitka 6x týdně. Už tenkrát jsem pozorovala, že mám v měsíci několik dnů, kdy jsem zničená dříve, než do fitka vůbec vlezu. Ale jako správná fitness holka jsem nechtěla zanedbat trénink, tak jsem šla. Šla jsem i přes to, že mi tělo jasně říkalo: „Vyprdni se na to, potřebuju odpočívat!“

Přes tuto ukázkovou ignoraci sebe sama jsem v konečném důsledku byla naštvaná – sama na sebe – výkon nebyl dost dobrý a místo 8 kilovek, jsem trapně tahala jen 3 kilovky se stejným vyčerpáním a vůbec mě to nebavilo!

Ráda bych apelovala právě na Tebe,

která si říkáš větu „Já jsem dneska tak utahaná, ale večer musím jít cvičit…“

  1. Nic nemusíš. A jakmile si říkáš musíš, tak to asi není ta cesta, kterou se máš dát.

  2. Jsi žena!

Pokud

  • jsi roztěkaná a nedovedeš se soustředit

  • chceš být sama a nemáš náladu na lidi okolo sebe

  • jsi mlčenlivá, i když ti to jinak mele jak o závod

  • máš na krajíčku, když na Tebe někdo zvýší hlas

  • nezvládneš uběhnout to, co si zvyklá,

tak je vše v naprostém pořádku a jsi zdravá jak řípa!

Abych tě uklidnila a ukázala ti, že opravdu nejsi divná, ale zcela zdravá ženská, tak ti napíšu to, co jsem po pár letech vypozorovala.

Každý týden v měsíci plus – mínus nějaké ty dny jsou pro mne naprostým unikátem. Protože jsem unikát. Stejně jako ty!

Týden, kdy menstruuji jsem:

psychicky… klidná, mám raději samotu a nejsem příliš družná. Společenské akce mi nic moc neříkají.

fyzicky… mi dělá nesmírně dobře klidný a pomalý pohyb, relaxace a jóga. Pokud trpíte nepříjemnými menstruačními bolestmi tak, jako já, které brzdíte většinou dávkou Valetolu, tak zkuste třeba tyhle cviky: Jógové pozice při bolestivé menstruaci. I když ti to možná příjde šílené, tak v tu chvíli kdy cvičíš, soustředíš se na správné dýchání, tak jsou křeče pryč a na nějakou dobu se zmírní.

Týden po menstruaci (předovulační fázi) jsem:

psychicky… plná elánu, vylezu zase mezi lidi. Čerpám inspiraci a jsem schopná pobrat hodně informací. V tuhle dobu jsem fakt spíš „chlap“. Jsem zaměřená více sama na sebe a moc mi to „empaticky“ nemyslí. Neumím se moc na druhého naladit.

fyzicky… často mě v této fázi popadá záchvat jít si prostě ven zaběhat, skákat přes švihadlo, trénovat stojky a náročnější pozice v akrojóze. Jsem soutěživá a parádně si odpočinu třeba i u badmintonu.

Ve dnech, kdy mám ovulaci jsem:

psychicky…decentně citlivá, ráda pomáhám ostatním řešit jejich problémy. Snadno se navážu na nějakou osobu, která se mi svěřuje. Lépe se dokážu vžít i do zadaných pracovních úkolů, které dělám více do detailů.

fyzicky… ráda chodím na procházky, výlety a příroda je můj nejlepší kámoš ať už je jakékoliv roční období.

Předmenstruační fáze je pro mě období, kdy jsem:

psychicky…hlavně na zabití. Jsem radikálně emočně flexibilní, vztahovačná a věci si beru osobně, i když jindy takový tendence nemám. je to extra těžké hlavně pro mé okolí. Začínám se uzavírat do sebe a aktivní společnost lidí nevyhledávám. Dost zapomínám a blbě se vyjadřuji.

fyzicky… jsem hodně unavená a je to právě ta fáze, kdy i 3 kilometry pěší chůze mi dělají problém. Hodně bych spala. A tak hodně spím! Klidně si na několik dní odpustím jakýkoliv aktivní a silový pohyb. Protože vím, že ten aktivní a silový pohyb má svůj vlastní čas.

Minulý rok jsem objevila na toto téma knihu Cyklická žena od Mirandy Gray, která mi vlastně jen potvrdila mé „objevy“. Pokud toužíš po osobním rozvoji, tak vřele doporučuji.

Shrnula jsem ti můj měsíc. Věřím, že tím rozšířím do našeho uspěchaného světa, kdy se ženy snaží vyrovnávat mužům, trochu toho zpětného chodu zpět k ženství. Nezapomínej na to, že muž chce mít vedle sebe ŽENU!

Autorka: Jana Nádvorníková

 
 

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015