Močový měchýř

Infekce močových cest

Protože onemocnění může vyvolat a zhoršovat zadržování moči a nedostatečná hygiena, je nutné tyto faktory vyloučit. Ke zvýšení průtoku moči, která vyplaví škodlivé látky z močových cest, je nutné se vymočit ihned, když se pociťuje nutkání.

Nejdůležitějším pravidlem je pití velkého množství tekutin, nejméně 2 až 3 litrů denně, nutného ke zředění moči. Tím poklesne její kyselost a močení je pak méně bolestivé. Nemoc zhoršují čaj, káva, šumivé nápoje, ostrá, kořeněná jídla.

V prevenci se osvědčila sklenice brusinkového džusu denně. Zabraňuje bakteriím Escherichia coli zachytit se v močovém měchýři.

Vedle vitamínu C, který okyselí moč a tím brání infekci močových cest jsou vhodné brusinky a echinacea.

Dále z bylinné terapie jsou to především list medvědice, list borůvky, list brusinky, vřes, list břízy, přeslička, kořen jehlice trnité, kořen a nať petržele zahradní, lněné semínko, divizna, pýr, lichořeřišnice větší.

Osvědčila se směs ze stejných dílů listu medvědice, šalvěje a nati přesličky. Jednu lžíci směsi vyluhujeme po dobu 6 hodin ve studené vodě, pak 10 minut povaříme, necháme vyluhovat. Vyluhovat. Pijeme 4krát denně. Může to být také směs stejných dílů listů medvědice, břízy, kukuřičných čnělek, oddenku pýru a kořene lékořice.

Veškerou léčbu však vnímejte jako doplňující, po dohodě s lékařem. Jinak hrozí nebezpečí chronizace nemoci.

Podle tradiční čínské medicíny

Jsou onemocnění močových cest ve všeobecnosti způsobeny akumulací horka v močovém měchýři a slabostí ledvin. Vlhko a horko narušují tok tekutin a zahušťují moč. Přejídání a užívání alkoholu vede k akumulaci horka v dolní části tří ohřívačů, kde dochází ke kondenzaci moče a tvorbě močových kamenů.

Při akumulaci horka a vlhka v močovém měchýři nebo když jde srdeční oheň do močového měchýře, pak horko narušuje cévy a vytlačuje z nich krev, což způsobuje bolesti při močení. Také porucha jater a produkce ohně způsobuje stázi čchi při obstrukci drah v dolní části tří ohřívačů, tím se narušuje činnost močového měchýře. To způsobuje dysurii, bolesti v podbřišku, inkontinenci moče.

Také nadměrná sexuální aktivita a mentální stres mohou narušit čchi ledvin nebo způsobit pokles Čechu sleziny. Výsledkem je bolestivé močení.

Zdroj: Radomír Růžička a kol.: TČM v denním životě

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout