Třeskutá zima a mrazy i v místech, kde jsou zvyklí na přímořské podnebí, zničily prakticky veškerou úrodu. Španělští a italští producenti ovoce a zeleniny vyhlásili STOPku a během zimy do Střední Evropy tyto potraviny dovážejí pouze ve velmi omezeném množství.

V Německu jsou saláty na příděl, u nás stojí nehorázné peníze.

Jak na nákupu zeleniny během zimy ušetřit?

Máme pro vás rovnou pět tipů!

Tip č. 1: Konzumujte pouze sezónní potraviny

Toužit během prosince po jahodách nebo čerstvých borůvkách je často bláhové. Proto raději konzumujte sezónní potraviny, které jsou levnější, ale také obsahují největší množství vitamínů a pro tělo nezbytných látek.

Mezi „zimní sezónní zeleninu“ patří třeba artyčok, kapusta, polníček, pórek, růžičková kapusta, řeřicha, sladké brambory nebo tuřín. Z ovoce jde zejména o jedlé kaštany, citrony, pomeranče, mandarinky a datle.

Tip č. 2: Využijte slevových akcí obchodů

Slevyv obchodních řetězcích se pohybují od 10 do 50 %, a to bez ohledu na nutriční profil potravin. Rozhodně se tak nemusíte bát, že ve slevách nakoupíte nekvalitní kousky. Vždy je ale podrobte alespoň vnější kontrole.

Aby vám žádná akce neunikla, sledujte aktuální letáky Billa, letáky na příští týden Kaufland, aktuální letáky Penny nebo dalších řetězců ve vašem okolí.

Náš tip: Víte, že letákem můžete listovat také online? Šetřete životní prostředí a navštivte třeba web letakomat.cz.

Tip č. 3: Nakupujte pouze s nákupním seznamem

Pokud vám totiž tento seznam chybí, budete mít tendence nakupovat také potraviny, které zrovna nepotřebujete. Zajímavé akce a slevy produktů se mohou tvářit výhodně, až doma ale většinou zjistíte, že nevíte, jak s koupenou potravinou naložit a že akce, na kterou vás prodejci nalákali, nebyla ve skutečnosti tak výhodná, jak vypadala.

Tip č. 4: Nakupujte do zásoby a zamrazujte nebo zavařujte

Narazili jste na výhodnou nabídku kořenové zeleniny? Nakupte si ji do zásoby a případné přebytky zmrazte nebo zavařte. Třeba taková domácí směs pod svíčkovou nebo zelenina do bramborového salátu se u vás jako když najde. A navíc nemusíte kupovat drahé polotovary, které jsou k dostání v super a hypermarketech.

Tip č. 5: Navštěvujte farmářské trhy

Farmářské trhy se většinou pořádají během letních a podzimních měsíců, pokud se ale nějaký takový chystá ve vašem okolí, udělejte si čas a zúčastněte se jej.

Nakoupit si zde můžete nejen kvalitní a sezónní zeleninu a ovoce, ale také med, oříšky nebo další produkty menších zemědělců. Ceny jsou sice o něco málo vyšší, obecně však platí, že jde o potraviny kvalitnější, chutnější a hodnotnější.

Komentáře