Onemocnění začíná v pubertě, v souvislosti se zvýšenou tvorbou androgenů. Jejím důsledkem je zvětšení a zvýšená aktivita mazových žláz.
K nejrozšířenějším předsudkům patří představa, že jeho černá výplň je důsledkem nízké hygieny, a že je správné časté mytí mýdlem. Ve skutečnosti je mytí 2x denně dostačující – při častějším mytí je kůže vysušována a tvorba mazu se stupňuje. Je zcela nevhodné používat tužší žínky nebo houby, protože působí na kůži abrazivně a usnadňují vniknutí infekce. K předsudkům patří i vliv stravy, sexuální aktivity nebo sportu, nemluvě už o „černých myšlenkách“. Stres může hrát úlohu, ale trankvilizéry nemají léčebný význam.
U většiny pacientů akné zůstává v této první, nezánětlivé fázi: nekomplikovaná akné je sterilní proces, nikoli kožní infekce.Může ale progredovat k zánětlivému onemocnění s různě závažnými projevy (papuly, pustuly, zanícené uzlíky, píštěle, hnisavé vaky). Klíčovou úlohu při vzniku zánětu zřejmě hraje Propionibacterium acnes, které působí prozánětlivě, aktivuje komplementový systém, secernuje chemotaktické cytokiny atrahující neutrofily a monocyty a indukuje uvolňování lysosomálních enzymů.
Mladý pacient obvykle přichází k lékaři, když už vyzkoušel některé z volně prodejných přípravků. Prvním krokem je proto poučení o povaze a průběhu onemocnění. Mladí lidé chtějí vidět rychlé výsledky léčby. Je proto potřeba jim vysvětlit, že léčba potrvá dlouho, a že zlepšení stavu je možné očekávat za tři až šest týdnů. Průběh a výsledek první návštěvy lékaře je důležitý, protože léčba vyžaduje důvěru a dobrou dlouhodobou spolupráci.
Zdroj: Clinical Cornerstone