Alergie je nepřiměřená obranná reakce imunitního systému našeho organizmu na látky z okolního prostředí. Látky, které u citlivého jedince vyvolávají tyto přehnané obranné reakce (spouštějí alergickou reakci) nazýváme alergeny. Jsou to často látky, které zdravému člověku neškodí.
Při alergické reakci organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množství histaminu, který je pak zodpovědný za alergické příznaky.
Počet alergiků neustále roste. Nejméně 25% obyvatelstva ve vyspělých zemích je alergických na nějakou látku – a tento počet trvale stoupá! Nové výzkumy ukazují, že u dětí je podíl alergiků ještě větší.
Alergie a dědičnost
Atopie je dědičně založený sklon k alergii, má proto zřetelný rodinný výskyt. Typickými projevy atopie jsou atopický ekzém (atopická dermatitida), pylová alergie (alergická rýma a alergický zánět spojivek) a alergické astma. Atopici mají vrozenou schopnost tvořit ve zvýšeném množství protilátky ve třídě IgE (= imunoglobulin E). Tyto IgE protilátky reagují na alergeny zevního prostředí (pyly, plísně, roztoče atd.).
U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30%. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci. Alergie může propuknout kdykoliv během života.
Rozdělení alergenů
Inhalační alergeny
Snad nejznámější jsou alergie způsobené alergeny ze vzduchu, které vdechujeme. Říkáme jim inhalační alergeny. Zařazujeme sem pyly trav, bylin a stromů, roztoče, zvířecí alergeny nebo plísně.
Potravinové alergeny
Potravinové alergie jsou nežádoucí reakce na potraviny, které vznikají u vnímavých lidí prostřednictvím imunitních mechanizmů. V zastoupení jednotlivých potravinových alergenů hrají významnou roli stravovací zvyklosti: u nás jsou významnými alergeny zejména vajíčka, mléko, pšeničná mouka, kořenová zelenina, rajčata, ořechy, soja, ryby a různé ovoce.
Hmyzí bodnutí
Alergická reakce může být způsobena hmyzím kousnutím nebo bodnutím. U nás se při vzniku alergie na hmyz uplatňuje nejčastěji včela a vosa, příležitostně i sršeň nebo čmelák.
Léky
Léky mohou vyvolávat alergické reakce několika různými mechanizmy, pouze za menší část je zodpovědná alergie. Alergizují například penicilin a další antibiotika, barbituráty, lokální anestetika.
Základní typy alergií
- pylová alergie
- alergie na roztoče
- alergie na plísně
- potravinová alergie
- alergie na hmyzí bodnutí
- alergie na léky
- astma
- atopický ekzém
- sluneční alergie
Diagnostikování alergie
Diagnózu alergie stanoví lékař – alergolog na základě těchto vyšetření:
- osobní a rodinná anamnéza
- kožní testy
- krevní testy – vyšetření specifických protilátek IgE
- provokační testy
Léčba alergie
Léky podávané při alergii můžeme rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou preventivní (protizánětlivé) léky. Ty při pravidelném a dlouhodobém užívání výrazně oslabují klinické projevy alergie, či dokonce zabraňují jejich vzniku. Druhou skupinou jsou tzv. léky úlevové, které jsou určeny k odstranění akutních alergických potíží jako jsou astmatický záchvat či akutní projevy alergické rýmy.
Hyposenzibilace – léčba vakcinami. Formou injekcí či kapek je pacientovi podáváno postupně se zvyšující množství upraveného alergenu. Cílem této léčby je vyvolat stav tolerance organismu nemocného vůči alergenu. Jedná se o dlouhodobou léčbu, jejíž účinnost je za ideálních podmínek, mezi které patří v neposlední řadě spolupráce pacienta, kolem 80%.
Souhrn doporučených opatření pro úpravu domácího prostředí a používání vhodných produktů
- péřové přikrývky a polštáře nahraďte výrobky z dutého vlákna, které se dají prát na více než 60°C.
- povlečení perte minimálně 1× za 14 dnů, přikrývky a polštáře 1 x za 3 měsíce
- k praní prádla používejte ekologické nedráždivé prací prostředky
- nejlépe všechny lůžkoviny, minimálně však matrace, které se nedají prát, uzavřete do protiroztočových bariérových povlaků
- z lůžka dětí odstraňte plyšové hračky
- pokud je to možné v celém bytě odstraňte koberce, závěsy, přehozy a ostatní textilie, na kterých se usazuje prach
- vysavač volte s vysokou účinností filtrace a „bezpečnou“ manipulací s nečistotami
- nábytek a podlahy čistěte na vlhko, abyste předešli víření prachu
- čističky vzduchu používejte samostatné (bez zvlhčovače) s účinným HEPA filtrem
- v pylové sezoně používejte ochrannou okenní síť proti pylu
- při úklidu by alergik/astmatik neměl být přítomen, v případě nutnosti použijte ochrannou masku
- z pokoje alergika odstraňte pokojové květiny
- alergikům se nedoporučuje chovat jakákoliv zvířata
- vlhkost v bytě udržujte v rozmezí 40-50%, při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganizmů, při nižší vlhkosti dochází k vysoušení sliznic
- tapety nahraďte malbou, volte barvy, které neumožňují zachytávání alergenů
- používejte kosmetiku bez dráždivých přísad vhodnou pro reaktivní pokožku
- pro odstranění chlóru z vody používejte sprchový filtr
Pokud trpíte některým z uvedených příznaků vyhledejte si svého lékaře.