Některé bezpečné a jednoduché insekticidy lze připravovat doma. Uvedeme několik příkladů, jak se zbavit hmyzu přírodní cestou.

   Mravenci – ti sice nerozšiřují choroby, s chutí se však pustí do jakéhokoliv jídla. Či zbytků. Zbavíme se jich tak, že ucpeme všechny viditelné otvory a potom rozsypeme sušenou mátu, mletou pálivou papriku a borax tam, kudy přicházejí. Postaráme se, aby se k této směsi nedostaly děti.

   Švábi – výkaly švábů mohou kontaminovat jídlo. Chceme-li se jich zbavit, rozsypeme po podlaze směs kakaového prášku, boraxu a mouky nebo směs moučkového cukru a jedlé sody či pálenou sádru a mouku. Dáme pozor, aby s touto směsí nepřišly do kontaktu děti.

   Mouchy – mouchy rozšiřují bakterie. Pokud nám nevyhovuje plácačka či mucholapky, svážeme do svazku listy vavřínu, máty peprné, máty poleje nebo eukalyptu, nebo je rozdrtíme a zašijeme do pytlíčku z fáčoviny s několika cibulkami a pokapeme citrusovým nebo eukalyptovým olejem. Pytlíčky nebo svazky listů zavěsíme do oken a dveří. Budou tam odpuzovat mouchy.

   Moli – ničí textil, neohrožují tím však naše zdraví, zatímco chemické prostředky kuličky proti molům ano. Sáčky naplněné levandulí, kafrem, rozmarýnem, celým pepřem nebo cedrovými třískami, uložíme do prádelníku a skříní s vlněným prádlem. Před uložením prádlo dobře vypereme a usušíme na vzduchu a poté je ještě buď proženeme sušákem, nebo vyžehlíme napařovací žehličkou, abychom zlikvidovali vajíčka molů.

   Moli obilní – žijí a množí se v zásobách potravin obsahujících škrob. Do každé nádoby s rýží, čočkou nebo jinou sušenou potravinou vložíme jeden bobkový list ( včetně mouky, pokud nám lehká vůně bobkového listu nevadí).

   Takovýmito přírodními prostředky zničíme obtížný hmyz stejně dobře a nebude zbytečně vystavovat naše zdraví tvrdým zkouškám.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015