Ametysty vyplňují dutiny achátových mandlí v lávových průduchách bazaltů.

Našla se i jako rarita dutina o velikosti 10 x 2 x 1 m, kde byly krystaly až o velikosti pěsti. Ukázku najdeme i v našem Národním muzeu v Praze.

Jeho jméno pochází z řečtiny ametusios a znamená – ten, který není opojený. Ametyst je kámen střídmosti, umírněnosti. Symbolizuje a dopomáhá k duševnímu klidu. Je to také kámen zamilovaných. Chrání před opojením a opilostí. Podle ortodoxní křesťanské víry byl proto nošen biskupy. Biskup jako pastýř duší, obtížený duchovní i světskou odpovědností, se musí na rozdíl od rozjímavého poustevníka, který se vzdal světského života, střežit jakéhokoliv opojení, i kdyby mělo být duchovní. Proto se také nazývá biskupským kamenem. Křesťanská umravňující tradice z ametystu učinila symbol pokory, protože má barvu violy. Podle Plínia ochraňuje proti "kouzlům a čarodějnictví", je-li vyryt do podoby Měsíce a Slunce a nošen na krku s peřím páva a vlaštovky. 
Uzdravuje dnu. Je-li vložen pod polštář, navozuje blahodárné sny. 
Jinak zesiluje paměť a působí proti jedům.

Díky fialové barvě pokání se používá jako vhodný materiál na výrobu vzácných růžových křížů. Podle Conrada von Megenberga ametyst zaháněl zlé myšlenky a přinášel rozvahu (14. stol) V tradičních knihách o kamenech (Steinbücher) je přiřazován planetě Saturn a připisuje se mu schopnost chránit před jedem a zlými čárami. Je spojen i s planetou Jupiterem, resp. se znamením Berana, což vychází z Chaldejské a Babylonské symboliky, kdežto staří Řekové jej přiřadili Kozorohu. Nověji jej esoterické nauky popisují jako vzácný kámen, který svým chladným mystickým vyzařováním nejlépe odpovídá věku Vodnáře, který střídá věk Ryb.

Jako součást významných šperků jej můžeme vidět v korunovačních klenotech, například v žezle Kateřiny Veliké nebo v žezle britské koruny, a také ve vatikánském pokladu tzv. papežský ametystový prsten. Protože se mu připisuje léčivá síla v oblasti psychiky je vhodný pro neurotické lidi. Pomáhá léčit neuralgie (i zubů), posiluje vůli a pomáhá léčit nemoci výměny látkové.

Pokud nosíme broušený ametyst v nějakém šperku, pak se může lidem, kteří mají velmi silné energetické vyzařování, stát, že jeho barva bude v průběhu času kolísat. V duchovním směru nás ametyst učí pokoře a vede ochotnou mysl k tomu, abychom se sklonili před velikostí vesmíru a posílili napojení svého Já na onen nekonečný vesmír. Souvisí se sedmou čakrou.

Je oblíbenou a nejkrásnější odrůdou křemene purpurové barvy. Je znám a vyhledáván již od dob faraonů. Název je odvozen z řeckého slova "amethystos" což se dá přeložit jako "ne opilý" nebo "neopojný", protože se věřilo, že brání opilosti a proto se z něj často vyráběli vínové poháry. Dalo by se tedy říct, že je symbolem střízlivosti. 

V řecké mytologii najdeme legendu o původu ametystu.
Dionysius, bůh opilosti se jednoho dne rozhněval nad urážkou pouhého smrtelníka a přísahal pomstu dalšímu smrtelníku, který mu zkříží cestu, divocí tygři měli tuto pomstu vykonat. Cestu mu zkřížil Ametyst, v podobě krásné mladé dívky. Bohyně Diana ji proměnila v sochu z čistého křištálu aby ji uchránila před drápy tygrů. Dionysius plakal slzy barvy červeného vína v lítosti nad nezdarem pomstít se smrtelníkovi a tyto slzy zbarvili křemen do purpurova a tak vznikl ametyst jak ho známe dodnes. 

Od nepaměti je používaný ve špercích, byl symbolem zbožnosti a celibátu a proto se používal často ve výzdobě katolických a jiných kostelů ve středověku. Říkalo se mu také biskupský kámen a je zajímavé, že biskupové dodnes nosí ametystové prsteny. 

Ametyst má barvu od velmi světle fialové (barva světlého šeříku) (tzv. růže Francie) k fialové a sytě purpurové zvané Sibiřské. Za nejkvalitnější barvu je považována právě sytě purpurová z jasnými červenými a modrými tóny. Nalézá se v různých formách po celém světě. Nejznámější jsou naleziště v Brazílii a Africe. 

Brazilské ametysty jsou převážně světlejší fialové barvy, nachází se zde ve velkém množství, především jako výplně dutin v chalcedonu tzv.. ametystové jeskyně. Tyto chalcedonové krápníky vyplněné nádhernými ametysty jsou známé po celém světě, těží se v obrovském množství až je z podivem, že lokalita se dosud nevyčerpala. Tyto naleziště jsou především v brazilských státech Matto Groso,Minas Gerais a Bahia.

Africké ametysty dosahují tmavějších odstínů a proto jsou i více ceněné. Nádherné purpurové barvy nejkrásnější jsou ze států Zambie, Namibie, Mosambik, Zimbabwe a v letošním roce tj. 2002 se objevili asi doposud vůbec nejkrásnější ametysty v Nigerii a nestabilní politická situace nezaručuje pravidelnou těžbu. 

Dalšími známějšími nalezišti ametystu jsou Bolivie, Argentina , Uruguay, Madagaskar, Tanzanie, Zair, USA, Kanada, Austrálie, Rusko a řada dalších zemí včetně naší republiky. Velké průhledné krystaly ametystu jsou velmi vzácné. 

Při zahřátí ametystu na 250 st. C se jeho barva mění na žlutou a takto se dnes získává většina citrínů pro šperkařské účely. Radioaktivním ozářením se jeho původní barva navrátí. Na denním světle ametysty často blednou. Průhledné odrůdy se zpracovávají především do fasetových výbrusů a neprůhledné na cabochony, gliptiku a různé dárkové předměty. Ametysty jsou použity i v anglických korunovačních klenotech i v egyptských královských klenotech

Mírné vibrace ametystu uklidňují a navozují stav, v němž se rozplynou strach, starosti a zloba a duše se může otevřít vyššímu poznání. 
V jeho fialové barvě se spojuje rudý oheň životní síly, smyslů a činorodosti s modrým světlem čistoty ducha, klidu a nekonečna. Tak tvoří most mezi Zemí a Nebem a umožňuje přístup k novým dimenzím bytí a učí nás důvěřovat síle vesmíru. Pod vlivem ametystu přijímáme snadněji tajemství života, jež jsou samotným rozumem nepostižitelná. Je velmi vhodný pro duchovní meditace, podporuje spirituální kvality a ovlivňuje karmu. 
Tento kámen vyjasňuje vidění a sny a kromě toho i předpovědi do budoucna, napomáhá intuici a meditaci. Pročišťuje a bystří rozum. Má příznivý účinek na různé intoxikace. Omezuje účinky radioaktivního záření, podporuje imunitní systém. 
Lidé ve středověku věřili, že ochraňuje před opilstvím a opojením vůbec, pomáhá při cukrovce, padoucnici, usnadňuje porod. Vkládá se také do léčivých krémů, na něž pak přenáší svou sílu. Přiřazuje se mu čtvrtek, astrologicky odpovídá Jupiteru v harmonickém aspektu a Venuši v disharmonickém. Ve středověku byl také oblíbeným kamenem církevních hodnostářů a bohatých lidí. Zajišťuje harmonii v milostném životě. 
Podporuje intuici a meditaci. Zmírňuje úzkost, neurózy, v noci nás chrání před zlými sny. Má silné účinky, přináší zdraví. Pomáhá při bolestech hlavy, migréně, nespavosti, nemocech jater a střev, cukrovce.

Sdílet
Předchozí článekVitamín C
Další článekBýk ve třech dekanech