Upozornění

Těchto několik odstavců zde přibylo teprve nedávno. Uvádím zde postup, s nímž se mi mnohokrát povedlo vycestovat do astrálního světa. Touha po astrálním cestování, mně držela více než rok. Poté jsem několik měsíců zkoumal tuto podivuhodnou dimenzi. Astrální cestování byl pro mně již několikátý důkaz, že se dá věřit i různým nevysvětlitelným jevům.

Ve finále mi to ovšem celkem nic nedalo, snad jen uhasilo žízeň po získávání "nadpřirozených schopností". Pokud chcete využít lépe svůj čas, vykašlete se na astrální cestování. Pokud máte chuť zažít něco nového, zkuste si třeba přečíst nějakou knížku od Eduarda Tomáše, Míly Tomášové, nebo třeba Františka Drtikola. Myslím, že pokud správně pochopíte jejich knihy, změní to váš pohled na celý svět – k lepšímu. Pokud nevíte čím začít, mně se hodně líbily knihy "Milarepa" a "Jóga pozornosti" od Eduarda Tomáše.

Nebo si zkuste něco přečíst o buddhismu, tam je také schována spousta moudrosti. Ničemu z toho ale slepě nevěřte a zkuste se v tom sami najít. O to tam jde. Nevěřte na žádného Buddhu – zkuste myslet jako on. Stejné myšlenky najdete i v Křesťanství. Tam ale lidé nemusí tolik myslet ..a tak často nemyslí vůbec a jen slepě věří. A podle toho to pak vypadá.

…a pokud mi nevěříte, můžete léta trénovat astrální cestování. Vše je jen vaše rozhodnutí.

Co je to astrální cestování?

Kde začít..?? Nejlépe asi úplně na začátku. Nyní jsou to již skoro 3 roky, kdy jsem poprvé četl o astrálním cestování. Dostal sem se tehdy ke článku o LÍTÁNÍ MIMO TĚLO úplně náhodou, stejně jako možná vy k tomuto. Říkal jsem si, opustit tělo.. co to je za nesmysl. A pak jsem zadal spojení "astral projection" do vyhledávače, vyskočilo na mně přes milión odkazů a já si řekl, co když to opravdu jde. Zajímavé, jak se to někdy všechno semele, co říkáte??

Co je to tedy ten astrální svět? Jak si ho představit? V astrálním světě je vše jiné. Je tam ovšem současně všechno až neskutečně skutečné. Pokud jste v astrální dimenzi, vnímáte to jako by jste tam skutečně fyzicky byli přítomni. Není to jako příběh ve vaší hlavě, není to ani jako uvědomění si, že právě sníte – vy tam skutečně jste.

Stejně jako u spousty dalších technik, které můžete na těchto stránkách najít, tím nejcennějším prostředkem pro skutečné pochopení astrální projekce je praktická zkušenost, praktický zážitek.

Teorie, teorie, teorie.. můžete si o astrálním cestování přečíst stovky článků, ale to vám stejně nebude vůbec k ničemu.. chce to prostě OOBE zažít a trénovat to.

Definic astrálního cestování lze najít hodně, zde uvádím několik mých vlastních. Můj názor na tento fenomén se postupně trošku měnil:

 • 3 roky zpět – astrální cestování je způsob, jak můžete opustit vaše fyzické tělo. Můžete se pohybovat po místnosti, můžete se přemístit na kterékoliv místo ve vesmíru, máte nadpřirozené schopnosti, můžete navštívit zemřelé. Utečete od vlastního těla a zažijete něco víc, než vám může nabídnout tento fyzický svět.
 • 2 roky zpět – astrální cestování je skvělý prostředek jak se uvolnit, jak si odpočinout. Váš spánek bude poté kvalitnější, efektivnější. Opustit tělo není vůbec jednoduché a ani po několika měsících tréninku se vám to vůbec nemusí podařit.
 • 1 rok zpět – astrální cestování patří mezi nejpozoruhodnější fenomény, které můžete v životě zažít. Dostanete se někam, kde neplatí žádná pravidla, kde můžete úplně vše. Postupným tréninkem se zážitky prohlubují, nejdříve se neodvážíte za hranice vašeho pokoje, později můžete prakticky kamkoliv.
 • Nyní – všude kolem nás se rozprostírá složitý svět. Velmi složitý svět je ovšem i uvnitř každého z nás (ti odvážnější si mohou před tuto větu doplnit slovo "Tento"). Astrální cestování nám otevře vrátka do tohoto vnitřního světa. Dále následuje už jen spousta NEVÍM, NEVÍM, NEVÍM ..

Co je potřeba vědět před tím, než začnete astrálně cestovat

Četl jsem na internetu spoustu doporučení (hlavou ležet k severu apod). Myslím si, že na tom všem zase až tak nezáleží. U mně je důležité, že na to mám chuť (nyní je to třeba jen jednou, dvakrát za měsíc). Sedím například u počítače, přečtu si článek, který se trošku něčím podobným zajímá a najednou přijde pocit, že dnes to půjde úplně samo.. tak si lehnu a jdu do toho. Sprcha před tím vším je příjemná. Když mám hlad, nebo jsem přejedený, nemá význam to zkoušet. Nikdy se mi nepodařilo mít za jeden den více než jeden mimotělní zážitek. Nevím s čím to souvisí, ale je to prostě tak.

Dále se nabízí otázka, kdy astrální projekci trénovat. V mých začátcích se mi nejvíce osvědčil čas kolem 18-19h, dnes už je mi to prakticky jedno. Nevím, s čím to souvisí, vám možná bude vyhovovat čas jiný.

Praxe, praxe, praxe!

Když jsem s astrálním cestováním začínal, vnímal sem to jako něco velice složitého. Vše se ovšem postupně zautomatizovalo. Různých postupů a návodů, jak můžete dosáhnout mimotělního zážitku, najdete na internetu spoustu. Zde se pokusím přehledně popsat techniku, kterou jsem trénoval já:

 1. Relaxace – klíčová část, nemá smysl dále pokračovat bez úplného uvolnění (zkoušel jsem hned ze za začátku další kroky, ale nikam to nevedlo). Lehnu si na postel (na záda, ruce podél těla) a jen tak si dýchám (nejčastěji břichem, ne hrudníkem). Představuji si, že se s každým výdechem propadne do postele kousíček mého těla – nejdříve prsty na noze, pak lýtko, koleno, stehno, druhá noha, ruce, tělo, hlava. Ze začátku mi uvolňování zabralo hodně času, 20 minut a déle (také nebylo tak hluboké). Nyní si lehnu a projde mým tělem několik málo vln, které mně během tří minut uvolní. Dále už se nesmíte ani pohnout – ze začátku je to obtížné, pořád člověka něco svědí apod.
 2. Naprosté uvolnění – jak poznám, že jsem již dostatečně uvolněn? Nejdříve jsou mé nohy velice těžké, jako bych je již ani nemohl z postele zvednout. Poté přestanu úplně vnímat celé tělo.
 3. Dýchání do čaker – (název „čakra“ mi přijde trošku hloupý, použil bych možná spíše energetické místa těla) – jestli jste o čakrách neslyšeli, můžete si o nich přečíst například zde. Stejně jako při uvolňování, dýchám poté i do čaker. První rok jsem nic necítil, pak již ano. Čakrami se nemusíte možná ani zabývat – mně to jen dává potřebnou energii.
 4. Prázdnota – tak a teď to nejdůležitější. Tento stav jsem si nedokázal navodit, ten přišel postupně sám. Dostanu se postupně někam, kde nejsou myšlenky, kde není nic. Jen tak ležím a koukám na tu tmu nade mnou. Když nějaká myšlenka přijde, tak se na ni zaměřím, uvědomím si ji, a pak ji odsunu, stejně jako papír se stolu. Ze začátku těch myšlenek přicházelo opravdu hodně.
 5. Nebýt překvapený – další věc, která vše komplikuje. Po nějaké době přijdou různé vibrace v těle, pocit že se vlníte na moři, možná i nějaké zvuky.. a pokaždé když to přijde poprvé, tak to probudí vaši zvědavost a začnete nad tím přemýšlet.. a jste zase zpět na začátku. Musíte vše vnímat tak jak to je, jako úplně normální věc.
 6. Očekávání – pokud něco hodně očekáváte, nepřijde to. Astrální cestování by jste měli brát jako poznávání sama sebe, hledání souvislostí, příčin problémů. Představa, že je to něco extra, něco nadpozemského, není dobrá (nikam dál vás to potom již neposune, stále jen něco očekáváte a chcete).
 7. Jak poznáte, že je čas opustit tělo – tím se trápit nemusíte, to prostě poznáte. Přirovnal bych to k chůzi. Jen tak si jdete, nejdříve studujete krajinu kolem, pak již na nic nemyslíte a jen jdete. Pak si i přestanete uvědomovat, že jdete. Tělo si tak jde, a vy na nic nemyslíte. A najednou spadnete do nezakrytého kanálu. To prostě poznáte, najednou se jakoby probudíte, uvědomíte si, že se TO už stalo, že jste mimo tělo. Pokud budete sledovat stále okolí, nikdy nikam nespadnete.. vy totiž ten kanál nepotkáte, nebo ho prostě obejdete.
 8. Techniky projekce – může se stát, že vás to z těla "vystřelí" samo – ale také nemusí. Klidně se může stát, že na ten kanál stoupnete, ale nikam se nepropadnete. A co teď? To je jednoduché.. vy ten kanál otevřete a skočíte dovnitř. Tedy jak na to. Takže nejdříve musíte poznat, že je čas opustit tělo. Jak jsem psal, to prostě poznáte. U mně je to takové hodně silné bzučení v hlavě, u někoho to může být něco úplně jiného. Cítím, že to přišlo, že mám spoustu energie a že již můžu vyskočit z těla. Někomu vyhovuje se z něj vytáhnout po myšlenkovém laně, někdo se rozhoupe a vyskočí, někdo si představí že je na houpačce a ta ho vystřelí, někdo se začne otáčet dokola, někdo se vykutálí.. a je to jedno, záleží na tom co vám nejvíc vyhovuje.

Jak neusnout

Na začátku jsem psal, že si lehnu a popisoval jistý sled myšlenkových procesů. Určitě se ptáte, jak je možné, že prostě hned neusnu. Ano – dříve jsem usínal a usínal jsem poměrně často. Jak jsem to vyřešil? Přespal jsem se. Spal sem v noci, spal sem i během dne. A večer už jsem prostě neusnul.

Jistě cítíte, že to není úplně ono. Také sem to tak vnímal.. proto na to bylo potřeba jít jinak a tak jsem hledal a zkoušel. A hle, ono se to vyřešilo postupně samo. Nyní si lehnu a jdu buď spát, nebo astrálně cestovat. Pokud jdu spát, lehnu a hned usnu. Pokud jdu astrálně cestovat, neusnu. Ležím 20 minut a poté mám, nebo nemám astrální zážitek. V případě, že mám, tak si to poté uvědomím a jdu spát – hned usínám. V případě, že nemám (tělo je unavené apod.), tak po 20-30 minutách cítím, že z toho dnes nic nebude a řeknu si, že bude lepší jít spát – a usínám.

Strach – může se při astrální projekci něco pokazit?

Je to nebezpečné? – není i je. Pokud budete věřit tomu, že není, tak to nebezpečné nebude. Jak mi říkal kamarád, existuje spoustu ochran, které jednak chrání vás před astrální dimenzí, a současně obyvatele astrální dimenze před vámi. Nedostanete se dál, než na co jste již připraveni.

Když poprvé opustíte vaše tělo, budete hodně překvapeni. Není to jako sen, není to jako skočit do bazénu, je to úplně jiné. Je to jako byste opustili vaše auto, kterým celý život jezdíte. To auto je vaše fyzické tělo. Vy to už třeba rok trénujete a už jste si zvykli, že se to prostě nestává. Vy už ani vlastně nečekáte, že se to stane, a ono je to tu.. a co teď. Pravděpodobně se při prvním zážitku leknete a hned probudíte.

Hlavní je hned nezačít panikařit. Dostanete se mimo vaše fyzické tělo a může přijít strach (může to souviset s nevyřešenou otázkou ve vašem životě, s přicházející nemocí, nebo s něčím úplně jiným). Ten strach způsobí, že se něco stane. Někoho potkáte, nebo něco zažijete a hle… ono je to strašidelné a ono je to skutečné. Začnete panikařit, chcete se vrátit, ono to nejde, strach se zesílí, napadne vás třeba „já jsem umřel“ a strach se opět zesílí.. pak se probudíte, máte radost že je to pryč, uvědomíte si, že se vůbec nic nestalo – ovšem máte strach z astrálního cestování a na několik týdnů vás to může odradit. Nenene, ono je to trošku jinak… Nic se vám stát nemůže! Vše je jen ve vás. Věřte, že jediný kdo vám může ublížit jste vy sami.

Dále se může přihodit ještě jedna věc. Když v noci během REM fáze sníte, dá se říct, že se vám odpojí všechny svaly na těle. A něco podobného se může přihodit i během OOBE. Potom se probudíte a nemůžete ničím pohnout. Pokud nevíte o co jde, trošku to člověka vystraší, je to jako byste ochrnuli. Několikrát se mi to taky stalo, stačí jen minutu nebo dvě počkat a svaly vás zase začnou poslouchat.

Mé první zážitky, aneb tak toto je tedy astrální cestování?

Ležím na posteli. Uvědomuji si, že stále nespím, nemyslím na nic. Ležím už celkem dlouho. Najednou přijde bzučení. Je to jako vše okolo astrální projekce – vy jste si někde něco přečetli a myslíte si, že víte jak to bude probíhat. Ono to přijde, a je to úplně jiné. Já věděl, že by mohlo přijít bzučení – čekal jsem něco jako mouchu co lítá kolem mně. Ono přišlo něco jako hodně vybuzený reproduktor v mojí hlavě. Zvuk, který mně skoro až bolel. Říkal jsem si, že můžu klidně i ohluchnout, ale uvědomoval jsem si, že je jen v mé hlavě (nějaké druh zpětné vazby??). Poté jsem si sedl a předklonil se – a najednou jsem se celý propadl do postele. A pak jsem se probudil.. Měl jsem radost, že to bylo konečně jiné než jindy. Šel jsem k oknu a když jsem se vracel, viděl jsem sám sebe jak ležím na posteli. Hodně zajímavý pocit. Zde si neodpustím můj první dojem: "Tak to je husté, vždyť to je moje tělo, vždyť já jsem mimo něj." Moc sem si to neužil, protože jsem se hned probudil.

Tedy pocit "být mimo tělo" už jsem znal. Myslíte, že už tedy nebyl problém si to znovu navodit? Právě naopak.. Měl sem pocit, že už jsem velký astrální cestovatel. Cíleně jsem postup opakoval a strašně jsem se chtěl dostat mimo tělo – a to byl kámen úrazu. Jak to tedy udělat, abych po tom netoužil a současně se tam dostal? Vyřešil to za mně čas. Přesněji 5 měsíců, doba po které jsem měl druhý zážitek. V tomto jsem již nebyl překvapený z toho, kde jsem, a prošel jsem se i po pokoji.

Třetí zážitek přišel několik dní po tom druhém. Další již byly stále častěji a častěji.

Co napsat závěrem?

Astrální cestování není nic nadpozemského, není to ani schopnost zakořeněna jen v několika málo vyvolených. Je to vlastnost, kterou má každý člověk v sobě. Pokud vás článek zaujal, můžete začít experimentovat. Ono už pouze samotné uvědomělé pozorování dechu má strašně uklidňující a léčivé účinky.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, nebo si jen chcete napsat na toto nebo podobné téma, napište. Rád vám všem odpovím.

Komentáře