AVOKÁDO
pochází původně z Jižní Ameriky. Podle odrůdy žlutozelená, tmavě zelená nebo fialová slupka obaluje plody, které jsou bohaté na vitamin A, vitaminy skupiny B, D, K a C. Z minerálních látek obsahuje avokádo nejvíce draslíku, fosforu a hořčíku. Díky tomu jsou plody avokáda pro tělo a pokožku velmi výživné. Plody se sklízí nezralé a skladují se při pokojové teplotě, kde během tří až pěti dnů dozrají. Použít je můžete k přípravě osvěžujících polévek, nápojů, předkrmů, salátů i dezertů. Nikdy neskladujte avokádo v ledničce.
Vyzkoušejte recepty:
Avokádová pomazánka
Avokádo Margarita
Avokádo plněné
Avokádo s bramborami
Dresink Guacamole
LIČI A RAMBUTAN
Liči (viz.obrázek) je nejznámější čínské ovoce odkud také pochází. Má velikost ořechu a jeho slupka bývá jasně růžovo-červená. Slupka se může zdát tvrdá, jednoduše ji však oloupete. Liči je v jádru průsvitné a chutně sladké. Chlupatým známým liči je rambutan, jehož zralé plody mají vínovou barvu a obsahují vitaminy skupiny B, C, z minerálů draslík, fosfor a další.
Vyzkoušejte recepty:
Křehké košíčky s rambutanovým krémem
PAPÁJA
Oválný podlouhlý plod papáje dosahuje hmotnosti až 12 kg. Mívá žlutavě zelenou,
žlutou nebo oranžovou barvu. Chutí se papája podobá melounu, ale daleko výraznějšímu a aromatičtějšímu. Plody jsou bohaté na vitaminy A a C, z minerálů obsahují zejména vápník, hořčík a zinek. Nejlépe chutná papája syrová, dobře vyzrálá, ochucená citronem. Můžete ji však přidávat i do salátů, připravit z ní dezert nebo
nápoj.
TOMEL (nebo také kaki, churma či sharon)
Tento tropický plod má hladkou, lesklou a tuhou rosolovitou slupku, dužina je jemná a sladká. Zralé plody obsahují až 40% cukru. Kromě vitaminů A a C obsahují značné množství vápníku a fosforu. Uplatnění nachází ve studené, ale i v teplé kuchyni.
MUČENKA
Tyto plody tropické liány bývají kulaté až oválné, pokryté tenkou slupkou hnědavé až fialové barvy. Obsahují velké množství bílkovin, vitaminy skupiny A, C, B a z minerálů vápník, hořčík, draslík a sodík. Mučenku můžete jíst čerstvou a nebo přidat do ovocných salátů, dezertů a krémů.
Vyzkoušejte recept:
Suflé z mučenky
MANGO
Patří k nejoblíbenějšímu tropickému ovoci. Slupka zralého manga je žlutá až oranžová s červeným nádechem, dužina bývá žlutá až žlutooranžová s výraznou aromatickou chutí. Plod obsahuje především vitaminy skupiny A a C, hořčík, draslík a vápník. Zralé mango se konzumuje čerstvé, přidat jej můžete do ovocných salátů, ale i použít v teplé kuchyni.
Vyzkoušejte recepty:
Mango čatní
Sladké kuře s mangem
Kuřecí prsíčka se 2 omáčkami
Exotická mango omáčka
Nápoj lásky
GRANÁTOVÉ JABLKO
Toto ovoce najdete ve všech subtropických oblastech světa. Obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C a z minerálů hlavně draslík, vápník a hořčík. Šťáva z granátových jablek se používá ve studené i teplé kuchyni.
Vyzkoušejte recept:
Vinný střik se šťávou z granátových jablek
FÍKY
Plody mají zelenou až fialovou barvu. V čerstvém stavu obsahují až 25% cukrů, jsou bohaté na vitaminy A, B a minerální látky fosfor, draslík, vápník a železo. Konzumují se čerstvé nebo jako součást ovocných salátů a dezertů.
Vyzkoušejte recept:
Anglický koláč
KARAMBOLA
Toto ovoce pochází z Malajsie. Plody jsou světle zelené až žluté, dužina šťavnatá a sladkokyselá. Obsahuje velké množství vitaminu C. Plod se konzumuje čerstvý a jako jablko, oloupaný i neoloupaný. Karambola nakrájená na plátky zajímavě ozdobí
ovocné či zmrzlinové poháry.
Autor: vEruska