Probuzení a uvědomování sexuality může dát mimořádný impuls duchovnímu vývoji lidské bytosti. V tomto smyslu uvádíme tvrzení Paola Gregora, badatele magického jevu: "Naše nejvyšší metafyzické aspirace, celek našeho magického a transcendentálního potenciálu je uzavřen, uvězněn ve hmotě, v sexualitě. Nadšení je zhmotněno avšak vstřebáno. Není však logické počítat s tím, že transformace našeho sexuálního chování, naše nejintimnější postoje působí jako magický spínač, který osvobozuje téměř nadlidské energie, podobně jako mutace vyvolaná v intimní struktuře atomu osvobodí kosmické síly?"

Zvětšení mužnosti
Moudré požívání určitých bylin může být reálnou pomocí pro ty, kteří si přejí lépe poznat vlastní sexuální povahu a začlenit tuto tajemnou sílu (takovým trapným způsobem popíranou a posuzovanou v současné době) do zasloužené duchovnosti. Byliny působí jako opravdové katalyzátory, které urychlují určité procesy opětné energetické aktivace a uvědomování si jejich přítomnosti v lidské bytosti. Díky svému třídění na ženské a mužské byliny můžou být používány ženami stejně jako muži aby probouzeli ženskost případně mužnost. V další článku uvedeme i některé z bylin, které vyvolávají rezonance se třemi ženskými archetypy tak jak je zná ayurveda, prastarém lékařství Indie. Ve stejném tradičním rámci se objevuje rovněž i tři mužské archetypy: Vata, Pitha a Kapha. Dokonalý muž je ten, který projevuje charakteristiky všech těchto tří archetypů. Mnoho z bylin umožňujících probuzení a zvýšení mužských vlastností v lidské bytosti jsou ovládány sluncem a marsem.

Archetyp Vata muž svádějící ženy ušlechtilostí. Jestliže jsi ženou a tvůj milenec pro tebe vymýšlí každodenní překvapení nebo tě udivuje svojí spontánností, měla bys dobře vědět, že má osvojené vlastnosti archetypu Vata. Muži tohoto druhu jsou významní svojí originalitou a vynalézavostí vnímatelnou především v oblasti komunikace (citové, intelektuální a řečové). Jsou neustále nadšení a mají velkou lehkost sublimace erotických impulsů v čisté citové a mentální prožitky nebo v geniální uměleckou inspiraci, tento druh muže se vyskytuje často mezi velkými umělci. Tito muži disponují mimořádnou intuicí, která pomáhá objevovat všechny duševní pohnutky a myšlenky své milenky.

Ušlechtilost impregnuje celý způsob bytí mužů archetypu Vata a působí tak, že se třese srdce každé citlivé ženy. Každý dotyk jeho milenky v něm vyvolává stavy nevyjádřitelné bohatosti. Když je zamilován, zbožňuje cítit bytost kterou miluje, všemi póry své kůže až do hloubky srdce. Jemnost se kterou se přibližuje k duši své milenky odstraní jakékoliv případné její vzdorování. Žena, která se miluje s takovým mužem má pocit, že se rozpouští její fyzická forma a že se stala létáním samým. Tento stav sám o sobě je vytříbenou zkušeností na kterou žena nikdy nezapomene.

Dále představujeme několik příkladů bylin zvětšujících rezonanci s mužským archetypem Vata:

Třezalka tečkovaná (hypericum perforatum) umožňuje probuzení srdce jako základního centra bytosti. Dává energii vzestupnou tendenci a má sílu přinést světlo do nejtemnějších oblastí podvědomí. Tato bylina umožňuje citovou komunikaci a zvětšuje intuitivní dovednosti. Je doporučována hlavně mužům trpícím depresivními stavy, kteří
ztratili nadšení a mužům majícím uzavřenou případně smutnou povahu čímž odmršťují projev lásky.

Koriandr (coriandrum sativum) je bylina ovládaná Marsem, planetou mužnosti, což je důvod díky němuž je často používána k růstu mužnosti, virility, v přírodních lécích. Má euforizující účinek hlavně pokud je požívána s drceným ovocem v trošce medu. Další vlastnost archetypu Vata, kterou probouzí, je také důmyslnost. V některých tradicích existuje pevná víra, že jestliže těhotná žena jí semena koriandru, děti které se jí narodí budou mít velkou představivost a originalitu. Tato bylinka je doporučována hlavně mužům, kteří mají agresivní tendence a kteří se zároveň konfrontují se stavy všeobecné únavy nebo různých pocitů pálení (žaludeční a močového měchýře).

Šafrán (crocus sativa) je rovněž mužskou bylinou, ovládanou sluncem. Je významná pro její afrodisiační účinek, pro její vlastnosti posilující reprodukční systém a srdce. Může vyvolávat některé prorocké schopnosti, specifické pro archetyp Vata. Je názorný fakt, že staří peršani používali šafrán aby vyvolali vítr nebo-li Vata doša představující v ayuervede vzduch v pohybu, dynamizovaný i v lidské bytosti prostřednictvím této byliny. Šafrán probouzí i určité specifické vlastnosti archetypu Kapha jako například oddanost a sílu odpustit.

Hořec (getiana lutea) je další mužskou bylinou, která zvětšuje schopnost sublimace energie z erotické do citové úrovně, je doporučován mužům přemíru vášnivím majícím problémy s předčasnou ejakulací, polucí, genitálním oparem nebo s jinými genitálními poruchami vředovitého typu, zánět s trudovitostí a teplotními poruchami.

Archetyp Pita – muž s ohnivýma očima, magnetismus jeho pohledu je neodolatelný! Jsi-li ženou a pohlédne-li na tebe takový muž cítíš jako by z jeho očí vycházeli tisíce ohnivých šipek, které pronikají do tvého srdce a tvé tělo je prudce ovládáno příjemným teplem téměř orgasmickým. Pod jeho pohledem cítíš, jako by ses znovu narodila, transformuješ se a hoříš láskou. Muž pita má schopnost probouzet oheň vášně v milované ženě. Má blýskavou inteligenci a jeho přítomnost je rovněž zářivá a je hned odhalena. Dosahuje rychlého úspěch na sociální úrovni a ve všem co si přeje, protože je obdařen velkou sílou jednat a soustředit se, nemá strach z ženina odmítnutí a její rozmary ho vybízí pokračovat stále dál. Rád prožívá každou chvíli s maximální intenzitou. Mimořádná sebe kontrola a velká síla vnitřní transformace mu dovolují rovněž rychlý duchovní vývoj. Má mimořádnou odvahu a zvláštní schopnosti vůdce. Z tohoto druhu mužského archetypu pocházejí proslulý hypnotizéři a velcí váleční vůdci.

Dále popisujeme stručné účinky bylin zvyšujících rezonanci s horkými vlastnostmi archetypu pita a rovněž schopnost transmutace reprodukčních tekutin (sperma v případě mužů).

Bazalka (ocimum basilicum) je mužskou bylinou ovládanou marsem, která zvětšuje subtilní energii ohně ve svých mnoha aspektech: oheň vášně, oheň lásky, oheň inteligence a oheň duchovní aspirace. Takto je vysvětlitelný hluboký očišťující účinek (díky spálení nečistot) a zvětšení vlastního aurického záření, které bazalka poskytuje. Účinek je také používán v lidovém léčitelství s cílem udržet zlé duchy v dostatečné vzdálenosti. Bazalka je doporučována chladným mužům, kteří mají strach se citově nebo eroticky otevřít k milované ženě, mužům majícím v psychickém rámci charakteristickou úzkost nebo připoutanost a mužům majícím problémy se zažíváním nebo s dýcháním.

Zázvor (zingiber officinale) je bylina, která velmi zvyšuje rezonance se subtilní energií ohně. Dynamizuje manipuračakru, probouzí sílu jednat a zvyšuje odvahu. Je doporučována mužům, kteří nemají schopnost mobilizovat se nebo kteří jsou nesdílní,
případně úřední až chladně zdvořilí a tak skrývá svoji zranitelnost pod masku citové studenosti.

Hloh (crataegus oxycantha), bylina ovládaná marsem a umožňující sublimaci násilných tendencí (popudlivost, hněv) a jejich transformaci ve vřelou lásku. Je doporučován mužům uzavřeným následkem citového neúspěchu, kteří si navíc rozvinuli v rámci této hořké zkušenosti srdeční cévní poruchy (hlavně bušení, tachykardii, vyšší nebo nižší krevní tlak).

Majoránka (origanum majorana) je mužskou oteplující bylinou. Harmonizuje v bytosti subtilní energie ohně hlavně na mentální úrovni a je známá jejím uklidňujícím a analgetickým účinkem. Je doporučována deprimovaným mužům, staženým bolestí (fyzicky nebo psychicky). V mnoha tradicích existuje víra, že zmírňuje utrpení a přináší štěstí.

Mužský archetyp Kapha – jeho klid je neporušitelný! Archetyp kapha je znám neporušitelností vnitřního klidu. Nezkoušej ho provokovat, nezvládneš to! Jeho nakažlivý klid bude krátce obsahovat i tebe. Hloubka jeho prožitků mu nedovoluje se rozčilovat s každodenními malichernostmi. Oddanost a věrnost, kterou ukazuje stejně jako hloubka jeho citů dojímá každou ženu. Jeho impozantní přítomnost má velkou sílu působení jak na fyzickou úroveň (je výrazný díky své robustnosti), tak i na mentální úroveň. Disponuje obdivuhodnou důsledností a je směřován k dokončení své činnosti mimořádnou vitalitou. Je těžké ho podněcovat k milenecké hře, ale jakmile ho vzbudíte, už se nezastaví. Jestliže ho chceš vzrušit musíš si být jistá že jsi dostatečně odpočatá abys zvládla vydržet, protože je opravdovým maratóncem v milování! Lehce vyvolává v milované ženě přání vzdát se lásce, protože umí vytvořit pocit jistoty a ochrany.

Byliny vyvolávající rezonance s mužským archetypem kapha a zvyšující sexuální vitalitu:

Ženšen (Panax quinquefolius) je ovládán sluncem a je od nepaměti používán k zvýšení sexuální potence (hlavně kořen ženšenu). Může být nazýván bez zbytečného přehánění králem afrodisiak, díky hluboce jeho revitalizujícího účinku a účinku regenerujícího tonika, který má nejen k genitálním orgánům, ale ke všem tělesným sestavám a k myšlení. Je velmi účinný pro muže, kteří si přejí naplnit se z fyzického hlediska.

Babí roh (Tribulis terestris) má hluboký uklidňující a relaxační účinek dovolující přirozené chování a udržování vnitřního klidu v konfliktních situacích. Bylina je doporučována mužům, kteří se konfrontují s napětím ve vztahu a kteří mají nepřirozené vztahy případně s násilnými tendencemi. Babí roh upevňuje mužský reprodukční systém a vyvolává vzrůst kvantity spermatu. Tato bylina je také doporučována v případě sterility a impotence.

Semena a kořen Lotosu (Nelumbo nucifera) jsou regenerujícími a posilujícími semeny velmi doporučovanými v případě spermaturie (ztráta spermatu). Semena pomáhají k probuzení srdečního centra (anahatačakra), zvyšují stav zbožnosti a duchovní hojnosti, vlastností specifických pro archetyp kapha. Kořen dynamizuje hlavně muladharačakru a zvyšuje vitalitu, je doporučován v případech impotence.

Šafrán (crokus sativa) zvyšuje oddanost a schopnost odpouštět, vlastnosti specifické pro archetyp kapha. Je doporučován mužům strnulým, napjatým a mstivým, kteří nemohou zapomenout křivdu těm, kteří udělali chybu na jejich úkor nebo upřednostnili uskutečnění určitého cíle.

Nejlepší způsob podání byliny je ve formě suchého prachu udržovaného pod jazykem po dobu 15-20 minut, 4x denně minimálně po dva až tři měsíce. Na konci tohoto článku uveřejňujeme malé tajemství z kterého se, jak doufáme, budou radovat především naše čtenářky. Byliny uvedené v tomto článku mohou být používány nejenom mužem sledujícím probuzení určitých specifických vlastností mužského archetypu, ale i ženou, která chce přitahovat skrze rezonanci muže patřící do určitého archetypu!