Nejlepší dieta je přirozeně hubnout pohybem
Úvahu o dietách a hubnutí je nutno začít přemítáním o tom, co to je vlastně ideální hmotnost a co obnáší pojem „tlustý“ a „hubený“. Problém je totiž poměrně složitý. Jednak je třeba brát v úvahu názory lékařů, ty se ovšem v průběhu let dost výrazně mění, a dále je třeba respektovat požadavky módy, které se v průběhu let mění ještě více. Proto se nad tímto problémem musíme zamyslet.
Během dlouhého vývoje byl člověk vystaven nepřízni přírody, nutnosti bojovat o život a za potravu a tomu byla přizpůsobena jeho životospráva. Jak se v průběhu tisíciletí, a zejména v posledních několika tisících let, stával život člověka pohodlnějším, byla porušována rovnováha mezi přísunem energie ve formě stravy a jejím výdejem při běžném životě a lidé tloustli.
Jistá tuková zásoba byla pro člověka nezbytná – zejména v dobách prvních stadií jeho vývoje, kdy musel být připraven na nepříznivá období nedostatku potravy. Podstatné ovšem je, že tyto tukové zásoby byly tvořeny odbouratelným tukem na rozdíl od tuku degenerativního, který je hlavním problémem dnes. Zjednodušeně se dá říct, že stravovací návyky a sklon k přejídání lidstvu zůstaly, přestože jejich účel dávno, patrně už ve starém Sumeru, do značné míry pominul.
Názory lékařů závisejí na pokrocích lékařského výzkumu. Není to tak dávno, co ideál kojence bylo pěkně baculaté dítě s četnými faldíčky na všech možných i nemožných místech. Dnes víme, že už v kojeneckém věku se může zakládat na obezitu ve věku pozdějším. Na druhé straně neplatí zjednodušená rovnice, že tlustý člověk znamená člověk ohrožený infarktem a cévními nemocemi. Opravdu seriózní statistiky to nepotvrzují. Ostatně, kdyby závislost mezi obezitou a chorobami srdce byla tak jednoznačná, hynul by na infarkt masově člověku nejpodobnější tvor, chovaný bez pohybu a záměrně vykrmovaný k obezitě, vepř domácí.
Názorová změna na tělesnou hmotnost se dá dokumentovat tím, že současná krasavice, obdařená ideální hmotností, by v třicátých letech byla léčena jako podvyživená. Do hry vstupuje také komerce, které bohužel podléhají i někteří lékaři. Umělá másla a desítky potravin se zázračnými výživovými vlastnostmi je přece třeba prodat….
Druhým faktorem, ovlivňujícím názory na ideální hmotnost, je móda. Stačí se podívat na soubor výtvarných děl vzniklých v několika posledních stoletích, abychom jasně viděli, jak ,se ideál lidské, ale zejména ženské krásy měnil. K tomu ještě přispívají rozdíly v názorech na krásu u různých národů a ras, což jen ilustruje to, že definovat ideální hmotnost není jednoduché. Pouze pohled na antické, zejména řecké sochy může být určitým vodítkem, a jak se zdá, k tomuto ideálu se nakonec vždycky vracíme.
Současný ideál, zejména ženské krásy vytvářejí slavní módní návrháři a jimi „ stvořené „ princezny módy, top modelky. Módní návrháři často bývají homosexuálové, a protože se na pánské módě dá jen těžko vydělávat, přizpůsobili ideál ženské krásy svým představám. Výsledkem toho jsou modelky, které při výšce 180 cm váží 50 kg, to je nejméně o třetinu méně, než by bylo žádoucí. Bohužel právě toto má za následek skutečnost, že se tisíce dívek snaží top modelkám přizpůsobit a různými drastickými dietami si přivodí ve velmi mladém věku zdravotní potíže, případně i obávanou bulimii nebo anorexii, které se velmi obtížně léčí.
Stanovení ideální váhy není vůbec jednoduché. Nezanedbatelnou roli totiž hraje hmotnost kostry, která může být různá, takže dvě osoby o stejné hmotnosti se mohou podstatně lišit množstvím podkožního tuku, tedy i tím, čemu říkáme hubenost či obezita.
Složení našeho jídelníčku ( příjem kJ a jejich kvalita ) a míra našeho pohybu ( výdej energie – kJ ) samozřejmě výrazně ovlivňují nejen náš zdravotní stav, ale také přibývání na váze.Pokud patříme mezi ty, kteří mají nadváhu, pak si můžeme vybrat z nepřeberného množství více či méně účinných diet od nejzdravější a přirozeně léčivé diety ze syrových potravin ( především z ovoce a zeleniny ) až po nebezpečné a většinou zároveň málo nebo krátce účinné jednostranné, podivné a často až masochistické dietní kombinace nepříliš vzdálené praktikám středověkých paniček, které si neváhaly objednat u řezníka maso nakažené tasemnicí, aby byly „ šlank „. Zdravý organismus nepotřebuje hubnout pomocí žádných diet nebo nezvyklých způsobů stravování. Většina z nás sníží svoji hmotnost bez problémů, když bude jíst normální vyváženou stravu, ovšem s nižším obsahem tuků a cukrů. Čímž samozřejmě prospějeme i svému zdraví.
Našemu životu schází to, čeho měli naši předkové nadbytek – a to je pohyb. Pohyb je dnes omezen nejen ve městě, ale i na venkově, kde se díky mechanizaci i v zemědělství omezuje na šlapání pedálů a ovládání rychlostní páky traktoru. Známe dokonce ženu, která jezdí autem ze svého domova do drůbežárny, vzdálené sto metrů.
Je samozřejmé, že je třeba upravit svůj jídelníček tak, aby byl co nejpestřejší. Vliv konzumace rostlinných olejů není třeba přeceňovat, z hlediska výživy je dík shora uvedené podobnosti člověka i vepřové sádlo. Omezovat jakoukoliv potraviny včetně soli a cukru nebo masa, a to i vepřového, není žádoucí. Např. ve vepřovém mase jsou některé vitamíny řady B, které nikde jinde nenalezneme.A rovněž v živočišných tucích jsou některé mastné kyseliny, které v rostlinných tucích nenalezneme. Rovněž drastické omezení konzumace vajec není na místě, protože obsahují organicky vázanou síru, která je důležitá pro kvalitu našich vlasů. Jídelníček má být tedy pestrý, má obsahovat všechny potřebné živiny a nic se nemá přehánět.
Návrh zní úplně jinak. Schovejte klíčky od auta y choďte do práce pěšky. Ignorujte výtah. Pracujete v šestnáctém patře? No a co? Budete si muset ráno přivstat, abyste byli v práci včas a domů přijdete zase o něco později. To znamená, že budete muset věnovat čas určený ke sledování televize nějaké domácí práci. Vězte však, že se taková změna brzy projeví na Vaší kondici a postavě a hlavně budete moci jíst v podstatě cokoliv, na co dostanete chuť. Ovšem s přejídáním musí být konec…
Rozhodně však neočekávejte, že máte šanci přemoci přírodu. Postavu máte po svých předcích, protože je do značné míry dána dědičností. Jestliže vaši rodiče či prarodiče měli sklon k zaoblenějším tvarům, nečekejte, že se vám toto dědictví podaří zdolat zcela. Zejména ženy po porodu nebo muži v pozdějším věku se musí smířit se svým slovanským původem.
Zpracovala: Iva Hédlová podle Olgy Krumlovské a Jiřího Alexe