Reiki je práce s energií, nikoliv s hmotou. Jde tedy o techniku, kdy není vůbec nutné se těla dotýkat. Některé systémy vyučují pokládání rukou přímo na tělo, což ovšem znemožňuje žákovi cítit stav energie v těle klienta a určit diagnózu.

 

Jsou samozřejmě momenty, kdy není na škodu přiložit ruce přímo na tělo a to zejména ve chvíli, kdy se uvolnily blokace a místo či čakra začaly nabírat Reiki. V tom okamžiku se nám úžasně prohřejí ruce a proto je příjemné přiložit je na určitá místa.

Těmito místy jsou zejména záda, ledviny, ramena, krční páteř, podbřišek v místě kde jsou vaječníky, žaludek, hrudník ( nedotýkat se prsou ), a chodidla. Na těchto místech je teplý hřejivý dotyk velmi uklidňující a uvolňující.

V rozšířeném systému se tedy vyučuje technika Byosen Reikan ho – hledání čaker a diagnostika stavu energie v těle bez fyzického dotyku! To umožňuje poznat v jakém stavu se nachází orgán nebo čakra, ale hlavně nám usnadní hledání čakry v okamžiku, kdy máme obézního, příliš oblečeného nebo přikrytého klienta.

Zároveň je tato technika výbornou průpravou na dálkovou diagnostiku a léčení.