Potíže s hemoroidy jsou často příčinou nesnází a rozpaků. Trpěla, nebo trpí jimi asi polovina dospělých obyvatel Evropy. Nejčastěji se hemoroidy objevují ve věku od 40-65 let, dále u pracujících, kteří dlouhodobě sedí, a u těhotných žen v posledních týdnech těhotenství. Hemoroidy bohužel způsobují nepříjemné pocity a bolest, ale při správné léčbě a dobré prevenci můžeme potížím úspěšně zabránit.

Co jsou to Hemoroidy?

Slovo hemoroid pochází z řečtiny a označuje tok krve či krvácení. Oblast, kde se hemoroidy vyskytují se označuje jako řitní kanál, což jsou poslední 2-3 cm tlustého střeva. Tato část střeva je pod povrchem sliznice protkána sítí cév, které vytvářejí drobné polštářkovité útvary. Tyto útvary jsou přítomny ve střevě již před narozením a po celý lidský život. Když se ovšem tyto polštářky zvětší, začnou se projevovat 1. příznaky obtíží, jako je svědění, krvácení a bolest.

 

Hemoroidy rozlišujeme vnější a vnitřní (viz obrázek).


Vnější hemoroidy se nacházejí kolem řitního otvoru. Většinou jsou nebolestivé, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina.
Vnitřní hemoroidy obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu. Mohou vystupovat řitním otvorem ven zároveň se stolicí, a poté opět zmizí. Pozor, mohou krvácet.

 

Kdy a jak hemoroidy znepříjemňují život?

Samy o sobě hemoroidy potíže nezpůsobují. Problémy ovšem nastanou, pokud se polštářky zvětší, zanítí, dojde v nich ke sražení krve, nebo vyhřeznou z řitního otvoru. Také špatné defekační návyky (vyprazdňování stolice) způsobuje zvýšení tlaku na řitní oblast, následné zhoršení žilního návratu a následné zvětšení žilních uzlíků.
Vnitřní hemoroidy nebolí, jelikož v této oblasti nejsou žádná nervová zakončení. Projevují se však krvácením při vyprazdňování.
Vnější hemoroidy může postihnou zánět, protože takto postižené místo je drážděno řitním hlenem a zbytky stolicí. Kůže je poté zarudlá, pálí a svědí. V této oblasti může vzniknout i krevní sraženina (trombus) v důsledku nadměrného tlačení při stolici, zácpě, a fyzické námaze.
Kožní přívěsy způsobují další komplikace. Mechanicky zabraňují dokonalému očištění při vyprazdňování a zbytky stolice způsobují zánět.

 

Jaké jsou tedy příčiny vzniku hemoroidů?

Věk nad 40 let, sedavý způsob zaměstnání, těhotenství, špatné návyky při defekaci, strava s nedostatkem vlákniny, užívání některých léků způsobujících častý průjem nebo zácpu. Vzhledem k všeobecnému oslabení pojivové tkáně mají lidé trpící hemoroidy často potíže i s křečovými žílami dolních končetin.

 

Jaká je porada s lékařem a následná léčba?

Vyhledání lékaře je vhodné hlavně z důvodu ujištění se, že se jedná právě ve vašem případě skutečně o hemoroidy. Vyloučí se tím případná jiná, závažnější onemocnění, jako např. rakoviny tlustého střeva, hlavně pokud nacházíte krev ve stolici.


Vyšetření

Lékař vyšetří jak oblast okolí řitě, tak i konečník. K vyšetření vnitřních hemoroidů je nezbytná tzv.anoskopie. Díky anoskopu lékař posoudí stav vnitřních hemoroidů i vzhled celé sliznice.


Léčba

Důležitá je hlavně prevence a to příjem potravy s vysokým obsahem vlákniny a dostatečný příjem tekutin. Následná léčba má za cíl ulevit nepříjemným příznakům hemoroidů a ulehčit vyprazdňování.

 1) Koupele v teplé vodě
Ulevují bolestem, pokud je příčinou stažený svěrač. Ten se teplem uvolňuje a dochází ke zlepšení místního                 prokrvení.

 2) Ledové obklady
Uleví při akutní trombóze, již neoteklé vyhřezlé uzlíky pak může lékař jemně zasunout zpět.

 3) Koupele a gel z dubové kůry

Dubová kůra má silné adstringentní (svíravé, stahující) účinky. Používají se při výhřezu hemoroidů, postižené          místo zklidní a zmírní otok.
 

 4) Gely, masti a čípky zakoupené v lékárně

       Dobexil H   mast a čípky
       Faktu    mast a čípky
       Mastu S   mast a čápky
       Preparation H    mast a čípky
       Procto-glyvenol    mast a čípky 

 

 5) Přípravky ve formě tablet jako prevence

       Hemodin tbl
       Hemostop tbl

 6) Pomocné preparáty na posílení žilní stěny


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015