Možná ani netušíte, že nějaká taková nemoc existuje, přesto však statistiky nekompromisně ukazují, že syndromem hyperaktivního močového měchýře (HMM) trpí v USA a v Evropě jeden ze šesti dospělých ve věku nad 40 let. Nejvíce takto postižených lidí je procentuálně ve Španělsku (22 %), počtem pak v Německu (6,46 miliónů). 

Příznaky HMM se vyskytují stejně u mužů i u žen, tato nemoc je však ve více případech rozpoznávána a léčena u žen.

OAB (overactive bladder – hyperaktivní močový měchýř) se projevuje především náhlou a nutkavou potřebou močit, kterou nelze ovlivnit vůlí. Přitom vůbec nemusí dojít k úniku moči. Dvě třetiny osob s HMM inkontinencí netrpí. K tomu se připojují další symptomy – potřeba močit v noci a častá potřeba močit (více než osmkrát denně). Toto postižení má nepříznivý vliv na život nemocného a mnoho lidí se za svůj stav stydí. Přitom je to onemocnění, které lze dobře léčit.

Léčba medikamenty
Po diagnóze HMM lékař předepíše takzvaná anticholinergika, která blokují receptory ve svalovině močového měchýře a snižují tak frekvenci stahování měchýře.

Cviky na posílení pánevního dna
U žen se používají Kegelovy cviky, které aktivně napínají poševní sval. U mužů se pak zatínají svaly kolem konečníku. V prvé řadě se učí, které svaly je potřeba cvičit, pak se učí břišní dýchání a to je následně spojeno s cvičením. Tato technika je na internetu hojně popisována.

Změna životního stylu
Mnoho postižených řeší svoji situaci tím, že sníží příjem tekutin a při každé příležitosti jdou močit. Bohužel si tím spíše škodí. Močový měchýř si zvykne na udržování menšího množství moči a pacient se tak dostává do začarovaného kruhu. Řešením je lepší rozložení pitného režimu do celého dne a to podle aktivit, které nemocný provozuje.

Behaviorální techniky
Tato léčba si dává za cíl trénovat a ovládat močový měchýř. Pacient se učí ignorovat nutkání k močení, prodlužuje čas mezi močeními a přitom navyká močový měchýř na zvýšení tlaku větším množstvím moče.

Chirurgický zákrok
Používá se v případě, kdy ostatní léčebné postupy selhaly. Měchýř se chirurgicky rozšíří vložením části střeva a tak se sníží potřeba častějšího močení. V poslední době se používá také metoda injekčního vstřikování botulotoxinu do svalů kolem močového měchýře. Botulotoxin blokuje nervy a nedochází ke stahům. Tato metoda se nepoužívá příliš dlouho, takže nejsou žádné studie, které by tento zákrok zhodnotily.

Pokud máte problémy s močovým měchýřem, případně s inkontinencí, neměli byste váhat a co nejdříve navštívit svého lékaře, který vás už dále nasměruje na správnou léčbu.

Žaneta Neužilová