Obvyklou příčinou hysterie je úzkost, která se vytvořila při konfliktech v době zrání. Hysterie je odborný název hluboce zakořeněné poruchy, která je vážnější, než toto běžně používané slovo naznačuje. U náchylných osob se může hysterie pod vlivem stresu rozvinout, pokud se ocitnou v obtížné situaci nebo také proto, aby odvrátili pozornost od něčeho, v čem spatřují svůj nedostatek …
Hysterická osoba samozřejmě příznaky prožívá a v žádném případě je pouze nepředstírá. Podvědomí působí, že se úzkost projevuje tělesně. Existuje mnoho různých fyzických příznaků, mimo jiné nekontrolovaný křik, tlučení kolem sebe, ztráta zraku nebo paměti nebo dokonce p=analýza končetiny.Postižení pociťují hysterii v určitém smyslu kladně, bez ohledu na to, že se příznaky zdají ostatním jako omezující. Dává jim to totiž možnost vyklouznout ze situace, se kterou je pro ně příliš těžké se vyrovnat.
Jóga klade důraz na relaxaci a přirozené dýchání. Uklidňují hyperaktivní a snadno vzrušitelný nervový systém. Primární je obnovit stabilní dýchání, které snižuje napětí. Při dlouhodobých potížích prospívá relaxace a meditace.
Při studiu jógy může její filozofie nabídnout nový zájem a životní motivaci, které mohou vyřešit původní konflikt.
Hledáním příčiny se zaobírají i různé způsoby alternativní léčby, např. Spiritual Response Therapy, kineziologie nebo hlubinná abreaktivní psychoterapie.
Klasická medicína vychází z toho, že pokud pacient nepřijme původní příčinu úzkosti, žádná léčba nebude účinná. Léčit aktuální příznaky nestačí. Může se je podařit odstranit, skrytá příčina úzkosti však pravděpodobně vyvolá nové.Domnělé příznaky hysterie také mohou být projevem skutečného tělesného onemocnění – proto je přesná diagnóza provedená lékařem nezbytná.
Trankvilizéry mohou poskytnout dočasnou úlevu. Psychoterapie se snaží postihnout kořen problému. V mnoha případech hysterie se jako užitečná psychoterapie ukázala hypnoterapie.Musí ji ovšem provádět kvalifikovaný hypnoterapeut, který má také medicínské vzdělání. Při hypnoterapii se pacient vrací zpět k původní úzkosti a prochází znovu pocity, které potlačil. Jakmile se pacient osvobodí od potlačené úzkosti, příznaky zmizí.
Stanete-li se svědky hysterického záchvatu je dobré zůstat klidný, pevný a postiženého psychicky podpořit.
Iva Hédlová podle Reader´s Digest