Bohyně IRISIris, v řeckém bájesloví, bohyně duhy, dcera titána Thaumase a Electry, dcery titána Oceanuse. Jako posel boha Zeuse a jeho manželky Hery, Iris opustila Olymp jen aby zprostředkovala božské příkazy lidstvu, byla považována za poradce a průvodce.
 

Cestovat s rychlostí větru, mohla jít od jednoho konce země k druhému, a ke dnu moře nebo k hlubinám podsvětí. Ačkoli  byla sestra okřídlených netvorů Harpies, Iris byla reprezentována jako krásná dívka, s křídly a šaty pestrých barev a svatozáře světla na ní jdou, vlečení přes oblohu s duhou v její brázdě.

Iris je okřídlená bohyně duhy a měla hodně stejné práce jako Hermes. Byla posel bohů kdo, místo toho, aby jezdil v chariot, jezdil na duze k a od Olympu v jejím krásném šatu mnohých barev. Ona byla doprovod Hery, ale byla také loajální k jiným nesmrtelným tvorům jako Zeus a Aphrodite. Ona byla také mezi těmi, které oddělily duši od těla po smrti. Protože duše vystoupí přes oči, oživená role byla pojmenovaná Iris. Iris je dcera Thaumase (syn Pontus a Ge) a Oceanidy Electry, a sestra Harpies. Jako taková je často zobrazená s křídly, a ztělesňuje duhu. 
 


Byla vdaná za Zephyruse, boha větru. Na Olympu Iris byla posel bohů, zvláště Hery a Zeuse.Jestliže Zeus měl příkaz  k dalšímu nesmrtelnému tvorovi, Iris to doručila ; jestliže si přál učinit jeho vůli známou lidstvu, Iris slétla k zemi kde se objevila  ve smrtelné podobě nebo božské formě. V této božské formě  nosila dlouhou, plnou halenku, její vlasy obklopily bandeau, a v její pravé ruce byl caduceus. Také se objevila jjako okřídlená, nebo s okřídlenými sandály jako Hermes ( také měl božské poselské povinnosti). Ona mohla létat i chodit přes vodu, a byla schopná navštívit i se vrátit z podsvětí beztrestně. Stejně jako čekání na Hera, Iris také sloužila jiný bohům. Iris je krmila a napájela když  se vrátili k Olympu, a příležitostně zachraňovala nesmrtelné tvory a lidi v nebezpečí. Iris je bohyně duhy, zpráv, emocí a cestování. Její symbol je duha.

Modlitba Iris:

Já Iris, poselkyně bohů a bohyně duhy a citů, slyšte mou modlitbu. Já jsem dcera dvou duh: jedné jiné, druhé kouzelné. Dělej mé city pravdivé a čisté, dovol mě si poradit se všemi kdo přijdou ke mě. Osviť tou škálou  mě, dovol mi plné panování možností. Zajisti aby všechny mé komunikace byly jasné a efektivní, zatímco já se spojím s ostatními v kole času a prostoru. Požehnej mým cestám tak že budu osvícená. Dej mému duchu křídla!