Ochabnutí svalů pánevního dna je časté u těhotných (zvýšeným tlakem plodu), s přibývajícími léty k němu často dochází u necvičících. Svaly brání poklesu, či dokonce výhřezu dělohy i obtížím s udržením moči.

Co tvoří pánevní dno?

Svaly pánevního dna jsou tvořeny jednak svěrači – řitního otvoru, močové trubice a vchodu poševního (u muže obemykají část penisu). Dále mezi ně patří především zvedač konečníku a příčné svaly hráze (oblast mezi genitáliemi a konečníkem). Obrázky znázorňují vzájemné poměry svěračů i orgánů v malé pánvi.

Svaly jsou červeně (břišní svaly samozřejmě k pánevnímu dnu nepatří), vazy modře, kosti a ostatní tkáně šedě, m.m. označuje močový měchýř.

Proč jsou tyto svaly důležité?

Ochabnutí svalů pánevního dna je časté u těhotných (zvýšeným tlakem plodu), s přibývajícími léty k němu často dochází u necvičících. Svaly brání poklesu, či dokonce výhřezu dělohy i obtížím s udržením moči. Potíže napravuje cvičení a odstranění dalších nepříznivých faktorů jako je dlouhé sezení, nečinnost, statická námaha, nadváha.

Dobře fungující svaly pánevního dnajednak zabraňují uvedeným potížím a navíc umožňují intenzivnější prožití pohlavního styku. Existuje dokonce část jógy – tantra – pomocí níž žena tyto svaly nejen posílí, ale naučí se je i dobře ovládat. Zlepší tak své vnímání a tantra tvrdí, že z hlediska sexuálního souladu partnerské dvojice tak získá "zbraně nejtěžšího kalibru".

Série cviků

  • cvičíme na podložce v klidu a tichu, cvičíme pomalu, zvolna, nezadržujeme dech

  • mezi jednotlivé cviky vkládáme malou přestávku – cvik opakujeme 3 – 5x, později až 10x

  • při každém cviku je nutné vtažení konečníku, pochvy a močové trubice – navoďte si pocit zadržení stolice a močení

  • pokud bude cvičit s plným močovým měchýřem, bude cvičení intenzivnější

  • tato série neobsahuje cviky se zkřížením dolních končetin – ale je třeba dodat, že i ty jsou velmi užitečné

Cviky

1. Leh na břiše, ruce složené pod čelem, nohy natažené, palce nohou zapřené o zem. Odlepte kolena od země, napněte celé nohy, stáhněte k sobě hýždě, vtáhněte konečník, pochvu, močovou trubici. Výdrž. Povolte kolena na zem a uvolněte všechny svaly.

2. Leh na zádech, paže podél těla, nohy jsou natažené. Stiskněte kolena, stehna a hýždě k sobě, vtáhněte břicho, konečník, pochvu a močovou trubici. Výdrž. Uvolněte se.

3. Leh na zádech, nohy skrčeny, chodidla na zemi. Stiskněte kolena, stehna a hýždě, vtáhněte břicho, konečník, pochvu a močovou trubici. Výdrž. Povolte.

4. Leh na zádech, nohy skrčeny, chodidla na zemi. Zvedněte pánev od země, stiskněte hýždě,vtáhněte břicho, konečník, pochvu a močovou trubici. Dochází k podsazení pánve. Výdrž. Uvolněte se.

5. Leh na zádech, paže podél těla, nohy nataženy. Vtahování konečníku na tři doby:

1.doba – mírně vtáhněte
2.doba – více vtáhněte
3.doba – co nejvíce vtáhněte, pak povolte.

6. Leh na zádech, paže podél těla, nohy skrčeny, chodidla na zemi, zdvihněte pánev, stiskněte hýždě, vtáhněte konečník, pochvu a močovou trubici. Provádíme pohyb pánví dolů a nahoru (3x). Položíme pánev, povolíme a uvol­níme se.  


7. Leh na zádech, paže podél těla, nohy jsou natažené, mírně od sebe. Stiskněte hýždě, vtáhněte konečník, pochvu a močovou trubici. Výdrž a po­volte.

8. Klek čtyřech končetinách, vyhrbte záda, bradu na prsa. Vtáhněte břicho, stiskněte hýždě, vtáhněte konečník, pochvu a močovou trubici. Výdrž. Prohněte záda, hlavu vzhůru a uvolněte se.


Foto: http://www.cvicime.cz/cviky/zpevneni-panevniho-dna


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015