Pokud konzumujete potraviny s vysokým obsahem cukrů jako jsou slazené limonády, jogurty, sladkosti, pasterizované ovocné džusy, snídaňové cereálie či salátové dresinky, vaše riziko obezity se neúměrně zvyšuje.
Cukry jsou jednoduché sacharidy, které se velmi rychle stráví a pak prudce zvyšují úroveň krevního cukru. Problémem občas bývají i ovoce jako mango, rozinky, čisté ovocné džusy či banány.
Příznaky vysokého příjmu cukru
-
nachlazení
-
ospalost
-
bolesti hlavy
-
hyperaktivita
-
kvasinkové infekce
-
únava
-
deprese
-
záněty dutin
-
mentální dezorientace
Kromě toho pravidelný příjem nadměrného množství cukrů může vést až k rakovině (zvláště rakovině prsu), cukrovce a nemocem srdce.
Co se děje v těle po konzumaci cukru
Hned poté, jak cukr vejde do těla, se využije na zvýšení energetické úrovně. Nepoužitá část se uloží jako tuk.
Cukr přidávaný do potravin není stejný jako ten, který se přírodně vyskytuje například v ovoci. Ve střevech přímo reaguje se střevními bakteriemi a zvyšuje úroveň hladiny krevního cukru.
Velmi rychle se v těle mění na tuk a ten se následně ukládá hlavně ve stehnech, bocích a na břiše.
Různé výzkumy totiž prokázaly, že cukr může být návykovější než některé tvrdé drogy.
Abstinenční příznaky vysazení cukru zahrnují:
-
silná žádostivost po sladkém
-
únava
-
smutek
-
choulostivost
-
bolesti hlavy
Touha po sladkém se obvykle dostaví tehdy, když něco sníte.
V tu chvíli mozek dostává signál, že konzumujete potravu a očekává zvýšení hladiny cukru, které se však nedostaví. Proto si ho začne vyžadovat.
Časem se tato žádostivost vytratí. Pokud je pro vás zpočátku příliš silná, můžete namísto úplného vyřazení postupně dávky cukru snižovat. Kromě pominutí touhy po sladkém se vám také výrazně zlepší zdravotní stav.
Po ukončení 3. dne si můžete celou kúru zopakovat. Kromě toho se doporučuje, aby jste do svého jídelníčku natrvalo zařadili více listové zeleniny. Každé ráno si také můžete dát 1 čajovou lžičku medu.
Pro trvalou změnu je vhodné tento plán provádět 50 dnů.
Za nadbytečnou váhu je cukr více zodpovědný než sacharidy a tuky.
den 1
Snídaně: 3 vajíčka (míchaná nebo vařená) nebo 1 pohár neslazených ovesných vloček s nějakým bobulovým ovocem (maliny, ostružiny, borůvky, jahody), mandlemi a semínky.
Svačina: Jedna miska ořechů (vlašské, lískové, pekan a podobně).
Oběd: kuřecí prsa s mrkví, vařenou dýní, mandlemi, červenou řepou, fazolemi, pastinákem a tuřínem
Večeře: losos s opečenou brokolicí a houbami nebo jiná dušená ryba s miskou – zelené fazolky
Nezapomeňte během dne pít dostatek tekutin, nejlépe čisté nebublinkové vody (2 až 3 litry denně).
den 2
Snídaně: 3 míchaná vajíčka se špenátem nebo pohár nepřislazovaných ovesných vloček s bobulovitým ovocem a semínky, případně mandlemi
Svačina: malou misku ořechů (vlašské, lískové, pekan, brazilské nebo jejich mix)
Oběd: nakrájené zelené a červené zelí spolu s nastrouhanou mrkví, olivovým olejem, solí, citrónem a to vše ozdobené pokrájenou petrželkou nebo grilovaná cuketa se zelenou a červenou paprikou, jablečným octem, tymiánovým dresinkem a citrónem
Večeře: pečená treska s opečenou růžičkovou kapustou, vařené čínské zelí s tuřínem nebo dušená zelenina s fazolovou, případně čočkovou polévkou
Opět, nezapomeňte během dne pít dostatek tekutin, nejlépe čisté vody (2 až 3 litry).
den 3
Snídaně: omeleta z 3 vajíček s krevetami a ořechy, restovaná kapusta a ředkvičkový salát nebo jeden pohár nepřislazovaných ovesných vloček s mandlemi, bobulovým ovocem a semínky
Svačina: jedna malá miska směsi ořechů
Oběd: Kuře pečené v troubě s černými olivami, tymiánem a cibulí nebo pečená kuřecí stehna se šalvějí, rozmarýnem a citronem
Večeře: Těstoviny vyrobené z hnědé rýže s rajčaty, houbami a bazalkou nebo žampiony s česnekovo – masovou omáčkou, celerem, cibulí, mrkví, tymiánem a bobkovým listem.
Chcete-li vyměnit slazené nápoje za něco zdravějšího, vhodné jsou tyto:
černá neslazená káva, ale ne více než jeden šálek denně
neslazený zelený nebo bylinkový čaj, 3x denně
detoxikační voda – do džbánu vody přidejte nakrájený pomeranč, grapefruit, jahody nebo jiné bobulovité ovoce s trochou lístků máty nebo rozmarýnu.
Základem pitného režimu je jako vždy čistá voda (tak, aby spolu všech tekutin bylo 2 až 3 litry denně).