Chybí Vám energie a jste kvůli tomu nervózní, podráždění a unavení? Pokud Vám tento stav nevyhovuje a chcete s tím něco udělat, je na čase zjistit, proč energii ztrácíte a kde ji můžete zpátky načerpat.
Dnešní člověk svým životem kolikrát nekráčí, ale přímo letí. Musí tohle a támhleto, jinak by se mohlo stát toto či tamto. Ráno jít do práce, protože peníze jsou potřeba. Tam strávit přinejlepším třetinu dne a prodat tím své dovednosti a (nebo) svůj čas. Po práci obstarat nákup, jídlo nebo jiné potřebné záležitosti a volný čas strávit u televize, na kterou nepotřebuje vydávat žádnou energii (snad kromě emocí u zpráv či seriálů).
Kam se ta energie ztrácí, když člověk dělá vše, co „má dělat“? Možná je problém právě v tom, že skutečně děláme to, co bychom měli, místo toho, co bychom chtěli. Protože pokud bychom dělali to, co chceme, energie bychom naopak měli na rozdávání.
Realita je však jiná. Už jen strach nám bere energii a ne pouze strach o naše společenské postavení nebo životní úroveň, majetek či existenci, ale i strach ve formě vzteku a rozčilování. Tyto negativní emoce jsou jen strachem převlečeným za protiútok či obranu proti útoku. Jiní lidé, kteří nás zahlcují svými problémy a potřebují politovat či slyšet Vaše souhlasné „to jo no“ nebo vidět souhlasné pokyvování hlavou, nám tím také berou energii. Nemluvě o běžně dostupných médiích, které nás z větší části informují o negativních zprávách jakožto senzacích.
Jinými slovy, energii nám berou negativní postoje, které vychází buď z nás nebo které svou pozorností podporujeme. Může se jednat i o stěžování si na politickou situaci nebo pomlouvání sousedky.
Zvyk je železná košile, proto mnozí jedinci nezvládnou změnit svůj postoj tak, aby se dokázali bránit proti úniku energie. Proto je třeba zamyslet se nad tím, kde energii vzít zpátky. V první řadě je třeba zdůraznit, že jídlo k tomu nestačí. Co se týká stravování, je na pováženou, zda strava, kterou mnozí z nás konzumují, je skutečně bohatá na energii. Pokud chcete získat životní energii (a ne pouze fyzickou) z masa nebo fastfoodu, jste na špatné adrese.
Čím by se každý mohl dobít, je pobyt v přírodě pod holým nebem, nejlépe pokud nejsou Slunce či hvězdy ukryté za mraky. I doma se můžete dobíjet, a to činností, která Vás baví. Pokud rádi něco tvoříte, tak si na to najděte alespoň chvíli – tomu se říká duševní hygiena. Relaxace (ale ne u televize) či meditace (například před usnutím v posteli) je také dobrým zdrojem. Energií se dá dobít také pomáháním druhým (například vynesením tašky starší sousedce do horního patra), upřímným pozdravem s úsměvem na tváři nebo komplimentem pro paní za přepážkou.
Jinými slovy, energii lze načerpat pozitivními postoji, chováním a myšlením, regenerací sebe sama. Pokud si uděláme radost něčím hmotným, co si koupíme, je to jen energie dočasná a vlastně to je jen výměna jedné energie za druhou. Peníze jsou v jistém smyslu zmotněná energie, kterou vkládáme do práce, za kterou jsme je vydělali.
V zásadě platí pár pravidel pro získání energie:
1) Rozdávejme radost druhým – tím budeme mít radost i my.
2) Mějme rádi sami sebe, protože jen tak můžeme mít rádi nejen ostatní lidi, ale i životní prostor včetně přírody. Avšak pozor, sebeláska by neměla přerůst v sobectví.
3) Provádějme duševní hygienu tvorbou, relaxací nebo meditací.
4) Nenechme se ovládat negativními vlivy okolí a strachem.
Člověk, který má dostatek životní energie, se nejen cítí skvěle, ale také není tolik náchylný k nemocem. A pro materiálně založené lidi je výhodou i fakt, že je to nemusí stát ani korunu, naopak ušetří (například za případné prášky). A navíc, kdo má životní energii, je přirozeně sexy.
Inspirujte se Dobrou Lavinou – iniciativou pro lepší svět plný energie
autor: Dalibor Dávid