Lidské tělo je udivující nástroj. Souběžně v něm probíhá nezměrné množství složitých procesů. Dojde-li někde k výpadku nebo nějaké odchylce, většinou záhy pocítíme, že něco není, jak být má.
Tělo nám to nemusí sdělovat přímo chorobou, může nám nejprve dávat znamení. Bohužel mnozí z nás nevěnují těmto tělesným signálům pozornost. A přece drobná nepříjemnost může být počátkem nepříjemnosti daleko větší, může dokonce signalizovat nástup závažného onemocnění.
Náš článek zdaleka nevyčerpává všechny možnosti ani pokud jde o výčet varovných signálů, ani pokud jde o to, co mohou znamenat nebo znamenají. Chtěli bychom vám hlavně připomenout, že vždycky je třeba věnovat jim pozornost.
Suchá pokožka
Vašemu organismu možná schází vitamín E. Doplňte svůj jídelníček pšeničnými klíčky, listovou zeleninou, ořechy, tučnými rybami a rostlinnými oleji.
Lámavost nehtů, padání vlasů.
Kromě řady jiných, i velmi vážných příčin, může jít o nedostatek vitamínů skupiny B a vápníku. Hodně jich obsahují mák, sezam, mandle, paraořechy, lískové ořechy, veškeré zelené potraviny, obilné klíčky, celozrnný chléb a různé celozrnné kaše.
Krvácivost dásní
Pokud nejde například o nastupující paradontózu, je projevem nedostatku vitamínu C. Šípky, černý rybíz, červená i žlutá paprika, kiwi, brokolice, kapusta, kysané zelí, papája, jahody, rajčata, pomeranče …to jsou premianti, pokud jde o obsah vitamínu C. Zapomínat nesmíme ani na cibuli a česnek.
Špatný spánek, podrážděnost
Může vypovídat o nedostatku hořčíku a draslíku. Mohutným zdrojem jsou čočka, hrách i fazole, mandle a vlašské ořechy, pražená káva a také sója. Z ovoce a zeleniny pak banány, artyčoky, brokolice, čerstvé i sušené meruňky a meruňkové želé, sušené švestky a řepa. Výborné jsou ovesné vločky, slunečnicová a sezamová semínka.
Noční křeče
Rovněž mohou upozorňovat na nedostatek hořčíku a draslíku.
Zhrublá kůže na loktech
Nejde-li o projev kožního onemocnění, například lupénky nebo atopického ekzému, je to signál nedostatku vitamínů C a A. Obsaženy jsou ve velkém množství v kapustě a v ovoci a zelenině oranžové barvy – mrkvi, dýni, rajčatech, čerstvých i sušených meruňkách.
Chuť na slané
Může jít o projev infekce nebo zánětlivého procesu, především v močových cestách nebo pohlavním ústrojí.
Chuť na sladké
Potřeba rychlého energetického „dobití“ organismu glukózou bývá signálem nervové vyčerpanosti. Nejlepší je uspokojit ji medem nebo tmavou čokoládou.
Chuť na něco nevýrazného
Jde spíše o nechuť k výrazným, soleným, kořeněným úpravám jídla. Může souviset s nastupujícím zánětem žaludku nebo problémy s játry. Šetřící dieta pomáhá zbavit se křečí a uklidnit zažívací trakt jako celek. Konec konců, bývá častou součástí léčebných postupů nařízených lékařem.
Chuť na semínka
Spektrum je široké, v zásadě však často vypovídá o nedostatku antioxidantů.
Chuť na kyselé
Tělo si o takové potraviny může říkat proto, že pociťuje potřebu stimulace činnosti jater nebo žlučníku. Zařaďte do jídelníčku listovou zeleninu, třeba v salátech hojně pokropených citronem. Skvělé jsou česnek, avokádo, grapefruit, kurkuma. Také řada bylinných čajů.
Chuť na hořké
Pravděpodobnost problémů v trávicím traktu. Vhodná je velmi jemná detoxikace organismu.
Chuť na ostré
Pikantní strava podporuje trávení, je však třeba ji konzumovat v rozumném množství a nikdy ne do úplně vyhládlého žaludku.
Chuť na dary moře
Může jít o projev nedostatku jódu