OreganoPrávě teď je vhodná chvíle si nasbírat Dobromysl, neboli oregano. Pokud jej nemáte na vlastní zahrádce, lze jej nalézt i volně v přírodě po celé léto.

V článku zjistíte kde na něj v přírodě narazíte, s čím vám pomůže a 5 způsobů, jak ho můžete využít.

Dobromysl, neboli oregano, je nejen koření, ale také léčivá bylina. Celkově zklidňuje organismus, působí protizánětlivě, čistí zahleněné průdušky a plíce, tiší kašel a podporuje trávení.

Jak oregano léčí?

Hlavní účinné látky dobromysli jsou aromatické silice, které propůjčují bylince typickou vůni, kterou známe z koření. Dále pak třísloviny a hořčiny. Dobromysl léčí mnoho neduhů a nemocí, mezi které nejčastěji patří:

  • zahleněné průdušky a bolavé plíce

  • kašel a hleny

  • záněty dýchacích cest

  • zácpa a špatné trávení

  • nemocné játra a ledviny

  • ženské potíže a bolestivá menstruace

  • revmatismus

Pokud opomineme užití oregana jako běžného koření v kuchyni, využijete jej nejčastěji jako průduškový čaj. Bývá také častou složkou inhalačních bylinných směsích.

Dobromysl celkově uklidňuje a posiluje organismus, zlepšuje činnost srdce a cév. Pro starší lidi je dobré přidávat dobromysl často do jídel, jelikož zlepšuje trávení, odstraňuje plynatost a pomáhá k lepší stolici. Gynekologové doporučují užívání dobromyslu ženám, které trápí potíže s nepravidelnou menstruací a křečemi.

Kde a jak si oregano nasbírat?

Dobromysl je rostlina většího vzrůstu, která roste ve větších shlucích. V průběhu léta krásně kvete a ještě omamněji voní. Oregano nemusíte zdlouhavě hledat, najdete jej často na loukách, pastvinách a na slunných okrajích lesů.

Sklízejte květy i horní část natě, které následně užívejte čerstvé, nebo usušte (mimo přímé sluneční paprsky, sušit můžete zavěšené v svazcích). Natě se vám budou hodit i usušené a pomleté nadrobno jako koření. Celé rostliny můžete skladovat také v mrazničce.

Pěstování

Oregano si můžete i sami vypěstovat, patří mezi bylinky a koření, kterým se bude dařit i v květináči na okně nebo na balkoně. Pokud jste si jej nestihli z jara zasadit, zakupte si sazeničku v květináči a dále se o ni starejte – k sehnání je i v běžných supermarketech.

Recepty s oreganem

Uklidňující čaj na bystrou mysl

Smícháme dobromysl, třezalku a levanduli ve stejném poměru. Dvě lžíce směsi bohatě postačí na půl litru čaje. Přelijte vařící vodou a přikryjte, nechejte louhovat. Poté přeceďte a doslaďte medem či jitrocelovým sirupem a nakonec přidejte trochu šťávy z citronu.

Čaj proti migréně

Dobromysl, řebříček, mátu a třezalku smíchejte v přibližně stejném poměru. Pro svěžejší chuť můžete přidat dvojité množství máty. Dvě vrchovaté lžíce postačí na půl litru čaje. Směs nechejte dojít k varu a poté vypněte, nechejte vylouhovat a zceďte.

Pleťová maska

Pro pleťovou masku budete potřebovat květy dobromyslu a měsíčku, přidat můžete i okvětní lístky růže. Dvě lžíce bylinek zalijte 1/4 l vroucí vody a nechejte louhovat do úplného vychladnutí. Následně do výluhu vymačkejte jeden citron a pomocí tamponu či čisté látky aplikujte na pleť.

Extrakt z oregana na zánět průdušek

Potřebujete čerstvou dobromysl, kterou nakrájejte nadrobno. Zalijte čirým domácím alkoholem nebo vodkou (nádoba bude obsahovat alkohol a byliny půl napůl). Nechejte až 3 týdny odležet a poté přeceďte. Užívejte jako lék při zánětech průdušek, nebo dvakrát týdně preventivně.

Víno na dobrou mysl

 

Do litru bílého či červeného vína přidejte nasekanou čerstvou nať dobromysli, hřebíček a celou skořici. Nechejte takto louhovat po několik týdnů, poté zceďte. Přidat můžete i med.

Foto: Shutterstock.com

Komentáře