Serotonin je jedním ze základních neurotransmiterů. Umožňuje komunikaci mezi jednotlivými synapsemi v mozku a ovlivňuje tak emoce, paměť, bolest, spánek, ale i apetit. Přispívá také k celkovému pocitu pohody. Každý třetí až pátý člověk trpící jeho nedostatkem si jej doplňuje konzumací sladkostí. A vzniká tak závislost.
  

Mozek syntetizuje serotonin z tryptofanu, aminokyseliny, která se dostává do těla potravou. Díky složení stravy, nebo genetickou dispozicí se některým lidem této kyseliny nedostává, a tím ani serotoninu. Jeho nedostatek se projevuje depresí, poruchami spánku, nervozitou až agresivitou. Nejběžnější způsob, jak jej doplnit, je dodat tělu cukr.

"Serotonin přispívá také k celkovému pocitu pohody, a proto se k `sladké` terapii uchyluje každý třetí až pátý člověk. Vzniká tím závislost srovnatelná s jakoukoli jinou," tvrdí Richard a Judith Wurtmanovi z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Zejména čokoláda, bonbóny, zákusky, nebo chipsy ( obsahují rychlé škroby), slouží jako "lék" na špatnou náladu, sezónní deprese (hlavně zimní), či nedostatek energie. "Po sladkostech baží také čerství nekuřáci (nikotin zvyšuje hladinu serotoninu a jeho absence má efekt právě opačný)," vysvětlují manželé Wurtmanovi.

Konzumace cukrů má i jiné stinné stránky. V první radě lidé závislí na sladkostech ztrácí schopnost kontrolovat svou tělesnou váhu.

Přitom serotonin lze mozku dodat i bez toho, že bychom se uchylovali ke sladkostem. První způsob je čistě medikamentózní. Existují léky, ať už jsou to antidepresiva nebo jiné přípravky, které jeho hladinu uměle zvyšují. Nevýhodou metody jsou vedlejší účinky léků, často velmi nežádoucí. Druhý, šetrnější přístup, představují potravní doplňky, prodávané pod názvem 5-HTP, které obsahují aminokyseliny, potřebné k jeho produkci. A poslední, patrně nejlepší cestou, je změna jídelníčku.

Nejde o dietu jako takovou, při níž je cílem omezit příjem kalorií, ostatně po ukončení diety bývají shozená kila rychle zpět a někdy i nějaké navíc. Spíše se jedná o náhradu rychlých cukrů potravinami s nízkým glykemickým indexem, jako je naturální rýže, čočka, fazole a samozřejmě ovoce. Některé potraviny tvorbu serotoninu přímo podporují, mléčné výrobky, maso (zejména krůtí), vejce a celozrnné pečivo. Význačný efekt mají také banány, rajčata a švestky.

Samozřejmě, změny nelze očekávat ze dne na den, ale rozumnou stravou, popřípadě obohacenou potravními doplňky, lze podle výzkumníků z MIT produkci serotoninu postupně upravit.