Ačkoliv se může zdát, že jde o název hodící se na nějakou sado-maso činnost, skrývá se pod ním technika napomáhající léčbě dlouhotrvajících onemocnění. Pomocí doutnající tyčinky z pelyňku se prohřívají akupunkturní body.
Název této metody je odvozen z japonského slova „Mogusa“ (spálená bylina), to si pak Evropané zkrátili na slovo moxa.
Samotná metoda se provádí tak, že se smotek sušeného pelyňku (případně směsi pelyňku s jinými bylinami) zapálí a přiblíží natolik ke kůži, aby bylo vnímáno příjemné teplo. Další metodou je připevnění moxy na akupunkturní jehly. Nebo se smotkem krouží kolem akupunkturních bodů. Vše je o dohodě s pacientem, co je mu příjemnější.
Moxováním se tedy prohřívají problematická místa a léčí neduhy jakou jsou revmatické obtíže, nedostatečné prokrvování v oblasti pánve, nedostatečnost imunitního systému, bolesti svalů a kloubů a ostatní nemoci, které vznikají z chladu a vlhkosti.
Léčit by se tímto způsobem neměli lidé, kteří mají horečku, při zánětech, těhotné ženy. Vynechat by se také měla místa poblíž velkých tepen, pohlavních orgánů a očí. Pokud máte alergii na pelyněk nebo vám vadí kouř z bylinek, tato metoda pro vás nebude vhodná.
Moxování se může provádět i v domácích podmínkách, ale spíše bych doporučila návštěvu odborníka. Hrozí zde totiž možnost popálení.
Žaneta Neužilová