Vitamin K2 se dostává do podvědomí široké veřejnosti, ostatně není se čemu divit, protože je velice důležitý pro kosti. Slouží k aktivaci osteokalcinu, což je bílkovina transportující a integrující vápník do kostí. V následujících řádcích se zaměříme konkrétně na vitamin K2 MK-7, který má pro lidský organismus obrovský význam.

Bohužel, příjem vitaminu K2 skrze stravu je nedostatečný, a proto byste měli užívat doplňky stravy. Vitamin K2 MK-7 předchází osteoporóze a dalším zdravotním komplikacím.

Historie vitaminu K

V poslední době se věnuje pozornost zdravotním přínosům formy MK-7. V roce 1935 dánský vědec Henrik Dam popsal faktor rozpustný v tucích, který snižoval krvácivost u kuřat krmených dietou s extrémně nízkým obsahem tuku. Pojmenoval ho vitamin K podle koagulace (srážení krve). O několik let později americký biochemik Edward Adelbert Doisy určil chemickou strukturu vitaminu K a podařilo se mu ho syntetizovat. Za průkopnickou práci se Dam a Doisy v roce 1943 podělili o Nobelovu cenu.

O desítky let později se přišlo na to, že vitamin K má dvě základní formy (K1 a K2), přičemž každá má velmi odlišný přínos pro zdraví. Vitamin K, konkrétně jeho forma K2, hraje významnou roli pro udržování zdravých kostí.

Vitamin K2 ve stravě

V evropských zemích jsou nejbohatším zdrojem vitaminu K2 potraviny jako fermentované sýry. Celosvětově nejvíce daného vitaminu obsahují sójové boby fermentované bakterií Bacillus subtilis, přičemž nejznámějším příkladem je tradiční japonská potravina natto.

Vitamin K2 MK-7 se v porovnání s K1 mnohem lépe využívá, navíc má delší poločas rozpadu v těle. Stejně tak se vyznačuje vyšší stabilitou při vyšších teplotách a lepší aktivitou v lidském těle. Vitamin K2 MK-7 přispívá k normální struktuře systému zubů, arteriální stěny a podobně.