Pokud chceme orientačně zjistit, zda přijímáme dostatečné množství tekutin, stačí běžně sledovat, jaké množství a zbarvení moči z našeho těla odchází. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami.
Optimálně bychom měli vypít denně mezi 2-3 litry tekutin. Pohybujeme-li se v horku, těžce pracujeme nebo sportujeme, musí být příjem tekutin přiměřeně větší. Potřebné množství tekutin ovlivňuje i jídelníček – pokud je základem zelenina, ovoce a mléčné výrobky, může být příjem tekutin formou nápojů o něco nižší.
Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Zcela zavádějící a nebezbečná je například domněnka, že v zaměstnání stačí vypít několik šálků kávy a potom vše dohnat večer. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda, nejlépe minerální s nízkou až střední mineralizací, s vyváženým poměrem minerálů.
Jak na zdravý pitný režim
Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Důvodem je stálá připomínka potřeby pití. Zmíněný „určitý” objem PET láhve slouží k dobrému přehledu o celkovém vypitém objemu tekutin.
Alkohol a káva se do pitného režimu nepočítají!
Vypijte přesně tolik, kolik zvládnete bez násilného sebenucení, prostě tolik, kolik zvládnete vypít v naprosté pohodě. Vůbec nevadí, že to zpočátku bude třeba jen ¾ litru – důležité je na tomto počátečním, minimálním, objemu vydržet několik dní, třeba týden. Po této době lze začít s mírným zvýšením denně vypitého objemu o několik dcl nebo až ½ litru, podle toho, na kolik se sami cítíte.
Tímto způsobem postupujte až k požadovanému objemu 2 – 3 litry za den. Je zcela logické, že někomu se požadovaného objemu přijatých tekutin podaří dosáhnout dříve, například již za šest týdnů, někomu později, ale to nevadí – podstatný je výsledek, kterým je kvalitní pitný režim.
Denní objem pitného režimu je vhodné rovnoměrně rozložit do celého dne.
Slovo závěrem
Kvalitní pitný režim je jednou z nejdůležitějších podmínek plné funkce námi nabízených produktů, a to proto, že přepravním „médiem” pro odvod nadbytečných tuků a také škodlivin z těla při trávení je moč.