Jde o chronické onemocnění napadající centrální nervovou soustavu. Výsledkem je úbytek nervových buněk středního mozku a tím i snížení produkce dopaminu, který zajišťuje přenos signálu mezi nervovými buňkami. Lidé trpící touto chorobou pak nemohou kontrolovat svůj pohyb.
Ještě před rokem 1817 se nemoci říkalo třaslavá obrna. Když ji však poprvé podrobněji zkoumal a popsal londýnský lékař James Parkinson, dostala jméno po něm. Dlouho nebyl k dispozici žádný lék, který by úspěšně s Parkinsonovou nemocí bojoval. První nadějí se stal objev levopody roku 1960. Levopoda pomáhá mírnit třes a tlumit mimovolní pohyby nemocného. Další možností se pak staly operace, při nichž dochází k hloubkové mozkové stimulaci.
O přesných příčinách Parkinsonovy nemoci (PN) se toho moc neví. Jednou možností jsou genetické predispozice (zvlášť, když se objeví v mladém věku). Nemoc je dávána také do souvislosti s užíváním heroinu a jiných toxických látek. Vliv mohou mít i virové infekce mozku či opakované otřesy mozku.
Na této nemoci je zrádné to, že první příznaky mohou být zaměněny s jinou nemocí. A nemocný si ani nemusí uvědomovat, že je nemocný. Například únava je běžnou součástí moderního člověka. Při sedavém zaměstnání nepřijde divné, že chvíli trvá, než se člověk rozpohybuje. Diagnostika není zcela jednoduchá, ale je založena na 4 hlavních příznacích: třes, zpomalené pohyby, svalová ztuhlost a nestabilita při chůzi, stání a otáčení. Lékařům pomáhá při určování nemoci také krevní vyšetření, CT mozku, EEG vyšetření, ultrazvuk krčních tepen a magnetická rezonance. Onemocnění provází i další projevy: částečná nebo úplná ztráta čichu (většinou jde o první velký příznak, který předchází diagnóze PN), poruchy spánku, únava, zácpa, změny v chůzi, změny písma, změny hlasu, ztráta motivace, deprese, obličejová ztuhlost, snížení krevního tlaku při vstávání, pocení, změny osobnosti a další. Přitom nemocný s PN nemusí mít všechny příznaky, v některých případech vykazuje jen pár, u jiného nemocného se projeví všechny.
Protože příčiny vzniku nejsou zcela vyjasněny, nelze ani doporučit stoprocentní prevenci onemocnění. Nikomu však neuškodí, když podpoří tvorbu dopaminu a to dostatečným přísunem vitamínu B6. Vyskytuje se především v bramborách, avokádu, rybách, drůbeži, banánech, droždí, špenátu, zelí. Jsou také doporučovány bylinky: mučenka, meduňka, ženšen, mateřídouška, dobromysl, šišák a další, které pozitivně ovlivňují nervovou soustavu.
PN můžete najít ve všech kulturách na Zemi, nevyhýbá se chudým, ani bohatým. S PN se spojují taková jména jako papež Jan Pavel II., Salvador Dalí, boxer Muhammad Ali, Mao Ce-tung, Adolf Hitler a v neposlední řadě známý herec Michael J. Fox, který založil nadaci na výzkum Parkinsonovy nemoci. Jemu samotnému lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu v třiceti letech. Herec se však nevzdal. Ačkoliv odešel do ústraní, můžete ho od 26. září 2013 vidět v novém seriálu The Michael J. Fox Show, který bude vysílat televizní stanice NBC. Tam Michael J. Fox hraje zpravodaje, kterému byla diagnostikována PN a on se po 5 letech strávených v rodinném kruhu vrací zpět do práce.
Pro více informací: http://www.parkinson-help.cz
Žaneta Neužilová