Příprava květových esencí – den předem
Den před tím, než budeme připravovat esenci si vyjasníme třeba to, kde na více než čtyři hodiny zaparkujeme. Ověříme si, zda máme dost pohonných hmot, vezmeme s sebou něco vhodného k pití a jídlu a podložku na sezení.
Připravíme si něco na psaní nebo magnetofon, abychom zaznamenali myšlenky, které nás o květinách třeba napadnou a pokud chceme, také fotoaparát či kreslící potřeby, abychom zachytili samotné květiny. Je-li nutno, připravíme si večer také vodu. Zkontrolujeme, zda je všechno základní vybavení sterilizováno a zabaleno včetně vody na mytí rukou.
Spát jdeme časně, protože budeme-li druhý den unaveni, utrpí tím kvalita esence. Zajímavý pokus byl proveden při výpravě věnované získání tinktury Devaterníku. Po časném odjezdu a dlouhé cestě byl řidič unavený a nebylo mu dobře. Bylo rozhodnuto připravit oddělené misky a pomocí virgule ověřit zvlášť potenci hotových esencí. Ačkoliv všichni tři účastníci postupovali při přípravě naprosto stejně, byla nakonec potence řidičovi misky výrazně nejnižší.
Příprava květových esencí v den přípravy
Vybereme si jasný slunečný den, protože mateřská tinktura vyžaduje 3-4 hodiny plného slunce, aby se řádně "uvařila". Ráno při koupeli či sprchování použijeme neparfemované mýdlo. Oblékneme si šaty světlých barev, zejména volíme-li sluneční metodu. Na místě jsem co nejdříve, protože květy se musí odebírat nejpozději v 9 hodin. Posadíme se ke květinám a hezky požádáme o svolení, abychom nejlepší květy na esenci dokázali najít a směli utrhnout. Nakonec prosíme živly, aby nám byly při přípravě této esence nápomocny.
Příprava květových esencí – sluneční metodou
Potencování sluncem je mezi výrobci esencí nejvíce oceňovanou metodou. Z bachovy soustavy se tímto způsobem připravuje dvanáct léčitelů, Sedm pomocníků a bílý kaštan. Všechny esence, které tímto způsobem vznikají jsou tyto: Čekanka, Devaterník, Dub, hlodaš, Hořec, Chmerek, Kejklířka, Netýkavka, Oliva, Plamének, Réva, Rohoblizeň, Řepík, Skalní voda, sveřep, Vřes, Zeměžluč a Žebratka
Postup:
1) Opláchněte si ruce v čisté vodě. Vezměte si skleněnou misku tak, abyste se nedotýkli vnitřku a položte ji vedle květin na takové místo, kde bude až 4 hodiny na plném slunci. Naplňte misku čerstvou pramenitou vodou a odhrňte stranou trávu a listy, které by ji mohli zastínit.
2) Zakryjte si dlaň širokým listem. Rychle trhejte květy a klaďte je na list. Sbírejte je po celém stanovišti a snažte se jich dotýkat co nejméně. Květy položte na hladinu vody tak, aby byla celá zakryta. Ponechte misku na plném slunci až 4 hodiny nebo až květy začnou ztrácet barvu.
3) Když čas předepsaný pro přípravu vypršel, odstraňte květy z vody tak, že je z hladiny stáhnete nebo odmetete pomocí kousku stonku z dané rostliny. Pečlivě při tom dbejte na to, abyste se vodní hladiny vůbec nedotýkali rukama.
4) Jestliže je ve vodě hodně pylu, či jiné organické hmoty z rostlin, je potřeba roztok přecedit přes nebělený filtrační papír, jaký se používá k filtrování kávy. Dávejte při tom opět pozor, abyste se nedotýkali hladiny vody, z níž esenci připravujete.
5) Změřte objem zhotovené mateřské tinktury a přidejte zhruba stejné množství pálenky. Slijte roztok do lahve se zabroušenou zátkou a označte ji nálepkou. Z toho, co se do láhve nevejde si menší množství mateřské tinktury ponechte na ochutnání a celý zbytek vraťte Zemi. Květinám poděkujte.
Příprava květových esencí – varnou metodou
Varná metoda se používá při přípravě Bachových Devatenácti nových esencí. Tímto způsobem se připravují následující esence: Bílý kaštan, Borovice, Buk, Cesmína, Červený kaštan, Habr, Hořčice, Jedlý kaštan, Jilm, Kaštanový pupen, Lesní jablko, Modřín, Myrobalán, Osika, Planá růže, Snědek, Vlašský ořech, Vrba a Zimolez.
1) Umyjte si ruce v čisté vodě. Na dno hrnce či rendlíku nalijte trochu vody a pomocí zahradnických nůžek na živý plot nastříhejte několik bezvadných rozkvetlých větviček z nejbližšího okolí. Větvičky, které chcete odstřihnout si můžete nejprve přitáhnout zahnutým koncem vycházkové hole.
2) Zkraťte větvičky, aby se vešly do hrnce a naplňte ho asi ze tří čtvrtin. Zakryjte pokličkou a odneste co nejrychleji domů nebo vařte na místě.
3) Naplňte hrnec čerstvou pramenitou vodou, až budou větvičky úplně ponořeny. Zakryjte pokličkou hrnec a uveďte do varu.
4) Bude-li nutno, odkryjte pokličku a stlačte snítky do vody pomocí větvičky z téhož stromu. Vařte zvolna 30 minut, aby se voda odpařovala.
5) Nechte hrnec venku. Až bude obsah studený, přefiltrujte a slijte jako při sluneční metodě.
Další metody přípravy esencí – esence z živých květů
Někteří výrobci esencí věří, že k tomu, aby nějakou esenci připravili, není nutné květy otrhávat. Postupují proto následovně: shluk květů se nakloní do misky s vodou tak, že se stonky přidržují dole rozvětvenými proutky, nitkami připevněnými ke kolíkům nebo krystaly přivázanými na niti. Tinkturu můžeme nechat "vařit" poměrně krátkou dobu nebo naopak déle, až několik dní. Určit tuto dobu nám pomůže virgule či kyvadélko nebo naše intuice. Léčivá energie se vtiskne do vody stejně jako z květů utržených. Někteří výrobci oba postupy kombinují a kromě ponořených živých květů zbytek hladiny pokrývají květy odtrženými.
Další metody přípravy esencí – variace na dané téma
V naší moderní době se při zhotovování květových esencí uplatňuje mnoho různých tvořivých přístupů. Někteří výrobci používají určitý daný počet květů, například tři nebo sedm. To údajně dodává esenci stejnou účinnost jako celá hladina pokrytá květy. Je možní vybrat si slunečný den nebo také ne, protože esence se dnes připravují za různých druhů počasí. Někteří je připravují za jasné noci, aby esence načerpala světlo měsíce a hvězd.
Mnoho výrobců užívá ke smočení květů místo vody jiných médií, například oleje či vodky. Při přípravě postupují podle obvyklého návodu, až na to, že esence již nevyžaduje přísadu konzervačního přípravku, protože je od počátku stabilním roztokem.
Je také možné při přípravě mateřské tinktury zůstat při vodě, ale použít jiné konzervační látky, třeba glycerin nebo ocet, což je zvlášť vhodné, když je esence určena pro někoho, kdo alkohol nesnáší.
Květy mohou na hladině tvořit nějaký vzor či obrazec nebo lze do misky dát květy více druhů, aby vznikla nějaká neobvyklá ne-li neopakovatelná esence.
S úspěchem již byly využity i alternativní světelné zdroje, například lasery a zvlášť silné esence byly místo v misce připraveny v geodě, což je dutá struktura tvořena krystaly.
Další metody přípravy esencí – přírodninové esence
S využitím mnoha různých přístupů se vibrační esence dají připravit z libovolné přírodniny, protože celá příroda vyzařuje životní sílu, které lze využít k léčení. Nejznámější alternativou jsou velmi oblíbené esence odvozené z krystalů. Je možné zhotovit i kombinované esence, například smíšením květů s krystaly.
Objevily se i vynikající přírodninové esence zachycující energii hvězd, bouří, sněhů, ledovců a dokonce i polární záře.
Ty se připravují tak, že se miska s vodou ponechá venku za bouře či za svitu hvězd, aby absorbovala příslušné vibrace. Lze také ovšem nabrat led či sníh z ledovce, přidat do misky a ponechat na slunci. Rovněž Bachova esence Skalní voda vlastně patří mezi přírodninové esence a připravuje se také obdobným způsobem.
Další metody přípravy esencí -směrované esence
Na "zvířecí medicíně" v niž věřili američtí Indiáni, je založena řada esencí živočišného původu, které jsou dnes také k dostání. Příprava je rituálem s meditací, jejichž účelem je vyladit se na vlnu duchů volně žijících zvířat.takto generovaná léčivá energie se usměrňuje do vody, která se potom konzervuje. Široce se užívají i další formy usměrňování energie. Někteří léčitelé drží lahvičku v ruce a usměrňují do ní energii, modlí se při tom, aby tak vznikla esence zvlášť pro tu osobu, která ji potřebuje. Za předpokladu, že se to dělá s velice čistými úmysly, se zdá, že výsledkem jakkoliv subjektivním, je vznik velmi dobrých a neobvyklých esencí.
Autor: – Bachovy květové esence od Vivien Williamsonové