Láká vás dobře známé cvičení zvané „jóga“, ale nevíte jak začít?

Tento druh duchovní nauky je ve světě velmi oblíbený, zabývá se zklidněním těla a mysli. Je ideální především pro ty, kteří se cítí dlouhodobě vyčerpaní, jsou bez energie, mají náročné zaměstnání a žijí ve stresu. Jóga je určená pro všechny nadšence jakéhokoliv věku včetně seniorů, má totiž mnoho podob od zaměření na meditační cviky až po ty více dynamické. Nikdy není pozdě začít, myslete na to, že jogíni získají pružné tělo, velkou zásobu energie a vypadají mladistvěji, než je jejich skutečný věk.

 

Skvělé tipy, než začnete cvičit jógu

Každý učitel jógu pojímá jinak, uznává jiné metody a zvyky. Toto cvičení je určené pro muže i ženy. Před první lekcí, kde si protáhnete svalstvo celého těla, byste si však měli ujasnit pár věcí. Lekce jsou rozděleny podle náročnosti na jógu pro začátečníky a pokročilé. Před úvodní návštěvou se informujte o svém instruktorovi a jeho certifikaci, pořiďte si pohodlné oblečení a podložku určenou na jógu. Pokud vám hned nepůjde nějaký cvik, nezoufejte, povede se vám to příště. Hlavně neprovádějte žádné cvičení tak, aby vás to bolelo a cítili jste se špatně. Se svým cvičitelem o všem mluvte a sdělujte mu své pocity. A samozřejmě nezapomínejte na rozmluvu s lékařem, obzvlášť v případě, že máte nějaký zdravotní hendikep či chronické onemocnění.

Jaká jóga pro začátečníky je pro start nejvhodnější?

Existuje mnoho druhů jógy, které se odlišují různými variacemi a svou náročností, i když základní principy zůstávají stejné. Ideální jóga pro začátečníky je základní forma tzv. hathajóga. Ta se vyznačuje nenáročností, pomalými plynulými pohyby, začínají se trénovat asány, což jsou pozice těla a pránájámy, při nichž se procvičuje dýchání. A protože se jedná o klidné cvičení pro zklidnění mysli, nechybí ani meditace. Pokročilí jogíni poté mohou zvolit např. bikram/hot jógu, power jógu, gravid jógu a mnoho dalších verzí.

Komentáře