Srdce zpočátku vše zvládá bezchybně. Za nějaký čas se ale unaví, začne bít nepravidelně a pak nám diktuje, co dělat můžeme a co již ne. S přibývajícími roky je pak těch zakázaných věcí a činností více. A i když je lidské tělo mnohdy schopno samo se opravit, tak na generální opravu srdce bývá často již pozdě, srdce i cévy přestávají být pružné a nám nezbývá, než se přizpůsobit okolnostem. Srdeční sval se za den stáhne a uvolní více než 100 000× a přečerpá tak hezkých pár hektolitrů té nejcennější tekutiny – krve. Aby všechno toto zatížení zvládlo, potřebuje množství energie a výživných látek. Jakmile mu něco z toho chybí nebo přebývá, dá nám to hezky najevo. Jednou buší jako zběsilé, jindy tepe sotva znatelně. A ve všech těchto případech nám ukazuje zvednutý prst – pozor, něco se děje!


Pomoc hledejte včas
Ta pomoc se jmenuje prevence. Stále více lidí se zajímá o to, jak si zkvalitnit život a snaží se podpořit svoje zdraví ještě v době, kdy se cítí dobře a svěží. Naši finští výrobci si to uvědomují také a díky jejich iniciativě můžeme na našem trhu přivítat nový přípravek s názvem srozumitelným na celém světě – Cardiosan. Ke vzniku Cardiosanu je vedla nemilá skutečnost – v našich zemích je úmrtnost na onemocnění srdce a cév na prvním místě a tvoří více než 50 % všech úmrtí!

Testy a výzkumy trvaly roky
Složení Cardiosanu je překvapivě jednoduché: hořčík, kyselina listová a vitaminy B6 a B12. Ovšem určit, proč jsou to právě tyto komponenty a pak stanovit jejich ideální poměry, již tak snadné nebylo, za tím stojí léta výzkumů a klinických testů. Společným jmenovatelem boje proti srdečním a cévním chorobám byla v tomto případě zvýšená hladina látky, která se jmenuje homocystein. Homocystein je v lidském těle za fyziologických podmínek neškodný a přirozený produkt buněčné látkové výměny. Zvýší-li se ovšem jeho hladina vlivem nepříznivých okolností (strava, stres, kouření, alkohol) nad určitou hodnotu, může představovat vážné zdravotní varování. Zpravidla dochází ke sklerotizaci (kornatění) stěn cév a ztrátě jejich pružnosti. V cévách reaguje homocystein s kyslíkem a výsledkem jsou volné radikály. Vytvářejí se usazeniny z tukových krevních látek (zejména LDL cholesterol) na stěnách cév, zvyšuje se krevní tlak a na práci srdce jsou kladeny vyšší nároky. Přímé ohrožení na životě pak nastává, když dojde k úplnému uzávěru cévy. Srdce i mozek jsou životně závislé na přístupu kyslíku a jsou-li od něho odstřiženy a není k dispozici okamžitá lékařská pomoc, pak bývají následky tragické.

Proč je Cardiosan součástí prevence?
Všechny tyto změny se ale nedějí ze dne na den. Dlouhodobě se nám prohlodávají naším zdravím a pak najednou udeří. Také hladina homocysteinu a vzniklých volných radikálů se zvyšuje pozvolna. Díky nim se pak mohou rozvinout nejen srdeční či cévní choroby, ale i revmatické onemocnění kloubů, vředy žaludku a dvanáctníku, záněty střev, lupénka, neplodnost, deprese, osteoporóza a další.
Důležitou součástí prevence by se proto mělo stát podávání Cardiosanu. Obsahuje vyvážené množství látek potřebných k tomu, aby se hladina zvýšeného homocysteinu postupně normalizovala. Nejdůležitější roli zde hrají kyselina listová, vitaminy B6 a B12, které můžeme právem považovat za vitaminy „kritické“. O nutnosti přívodu hořčíku pro správnou funkci oběhového aparátu již bylo ve Finclubu popsáno mnoho stran, proto jen konstatuji, že i hořčík má v tomto přípravku svou důležitou úlohu.
Např. kyselina listová je nezbytná pro zdravý vývoj plodu v těhotenství, pravidelný přísun vitaminů B6 a B12 dokáže určitým způsobem předejít třeba srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Získat ale dostatečné množství těchto živin z běžné stravy vyžaduje znalosti z oblasti složení potravin a také cit pro jejich co nejšetrnější kuchyňskou přípravu. A protože jen málo lidí u nás toto zvládá, pak těm ostatním svitla naděje právě v podobě Cardiosanu. Říká se, že srdce je centrem emocí, včetně lásky. Tak ať nám všem ještě dlouho vydrží zdravé.