Pocení je sice zcela přirozená věc, protože organismus si tak zajišťuje termoregulaci, ale jestliže sekrece potu přesáhne určitou hranici, může být tato situace velice nepříjemná.

Potní žlázy jsou umístěny po celém těle. Jedinci trpící hyperhydrózou se nadměrně potí buď na celém těle, nebo lokálně (pouze na určitých místech – čelo, podpaží,dlaně). Rozlišujeme dva typy hyperhydrózy: primární a sekundární. Primární hyperhydrózu způsobuje pravděpodobně nervové dráždění spolu s dědičností. Sekundární typ je zpravidla příznakem jiného onemocnění nebo na ni může mít také vliv kořeněné jídlo nebo některé léky.

Jaká je příčina sekrece potu?
Mezi nejčastější příčiny sekrece potu patří horko, hormonální změny, emoční vypětí nebo také genetické dispozice. Pocení může být také projevem některých nemocí jako je horečka, TBC, zduřelé lymfatické uzliny nebo nízká hladina krevního cukru.

Vhodná terapie
Léčba bývá dost obtížná, protože pocení je dáno individuální dispozicí a tu nemůžeme změnit. Mnohé prostředky jako jsou antiperspiranty mohou pocení alespoň zmírni a s jejich pomocí lze stav zlepšit . Nutná je však pravidelnost a dlouhodobé používání. Léčit můžeme také pomocí léků, ale bohužel celá řada z nich má mnoho vedlejších účinků. Jestliže všechny dostupné metody selžou, existuje ještě možnost zablokování sekrece potu pomocí aplikace botulotoxinu do postižených míst. Jedná se o přechodné, ale účinné ošetření. Další možností je chirurgický zákrok, při kterém se buď odstraní potní žlázy nebo se provádí liposukce podpaží. Takové řešení se však používá pouze v krajních případech.

Dodržování hygieny
Naprostou samozřejmostí by mělo být dodržování osobní hygieny a to platí pro všechny, nejen pro ty co se nadměrně potí. Každodenní sprcha a ošetření pokožky není žádný luxus, ale představuje základní péči.

Správným dýcháním proti stresu
Jelikož na nadměrném pocení se podílejí i naše emoční pochody, je důležité ovládat metodiku správného dýchání. Hluboké břišní dýchání je účinnou zbraní proti stresu. Při nádechu se břicho vyklene dopředu, při výdechu se naopak propadne dovnitř. Výdech by měl trvat dvakrát déle než nádech. Můžeme vyzkoušet i tento způsob: ruce položíme na břicho a hrudník, abychom mohli při dýchání sledovat jejich pohyb. Tento způsob dýchání, působí jako meditace. Klasikou v józe je střídavé dýchání nosem, kdy při nádechu stiskneme palcem jednu nosní dírku, nadechneme se, stiskneme prsteníčkem druhou a vydechneme.

Dýchat se musí umět
Vzhledem k tomu, že žijeme v neustálém stresu, postupně u nás převažuje rychlé povrchní dýchání. Při nádechu zatahujeme břicho a při výdechu ho opět povolujeme. Správně je to však přesně naopak, protože jinak nedostaneme do plic dostatečné množství vzduchu, a to vede k životu na kyslíkový dluh. Z toho plyne, že málokdo z nás umí dostatečně zhluboka dýchat a tak bychom to měli učit a trénovat.
autor: – bb –

Zdroj: www.doktoronline.cz