Toto cvičení ze «Šesti pravidel zdraví» Nishi Katsuzōa pomáhá zdraví nejenom upevnit; může ho také obnovit.
Cvičení «Spojení chodidel a dlaní»
Toto cvičení neaktivuje pouze páteř, ale také vnitřní orgány, především bránici. Ta se podle taktu našeho dechu vyklenuje jako tlakové čerpadlo, stlačí játra, střeva, slinivku, lymfatické cesty i cévy, a tím stimuluje zásobování orgánů břišní dutiny krví. Plní tedy důležitou funkci pomocníka srdce: pohání krev.
Cvičení uvádí do rovnováhy všechny svaly a nervy, nastoluje harmonii mezi všemi částmi těla, mezi vnitřními orgány a tělesnými systémy. „Spojení chodidel a dlaní“ by měly rozhodně cvičit všechny ženy, bez ohledu na věk, zvláště pak ty, které sportují, pracují vestoje nebo jsou těhotné.
Žena, která bude toto cvičení každé ráno a večer praktikovat, nebude mít nikdy gynekologické problémy.Je velmi účinné při gynekologických onemocněních, při neplodnosti, ohybu dělohy, cystách vaječníků, myomu dělohy, endometritidě, zánětu pochvy, amenoree i bolestivé menstruaci. Každodenní cvičení předchází a léčí nemoci pohlavních orgánů žen i mužů.
Těhotné ženy si usnadní porod, budou-li cvičení provádět po půldruhé minutě ráno a večer. Jeho efektivitu jednohlasně potvrzují všechny ženy, které se jím pravidelně zabývaly. I ženy, jejichž první porod byl obtížný, mohou si pravidelným cvičením další porod velmi ulehčit. 3-5 dnů po porodu je možné se cvičením začít znovu.
Co nám toto cvičení přináší
Symetrická poloha těla, kterou při cvičení zaujímáte:
– napomáhá nastolení rovnováhy mezi silami těla a duše;
– obnovuje rovnováhu mezi konstruktivními a destruktivními procesy v organismu, mezi jednotlivými úseky nervového systému, cév, svalů, pravé a levé poloviny těla a končetinami;
– zlepšuje funkci nadledvinek, pohlavních orgánů a tlustého střeva;
– podporuje normální vývoj plodu u těhotných.
Úvodní část
Cvičení má dvě části, z nichž první (úvodní) zintenzivňuje činnost bránice a posiluje buněčné dýchání. Cvičit je třeba nahý. K základní části cvičení přecházíme teprve když na ni tělo připravíme.
Každé ze zadání úvodní části (body 1-9) provedeme desetkrát.
Výchozí pozice:ležíme rovně na zádech na pevné podložce, šíji a hlavu podepírá tvrdý váleček, chodidla semknutá, nohy jsou v kolenou maximálně rozevřené, spojené dlaně máme položeny na prsou.
Provedení úvodní části:
1. Tiskněte proti sobě bříška prstů obou rukou.
2. Nejprve tlačte bříšky prstů jedné ruky na bříška prstů druhé ruky a potom celou pravou dlaní na dlaň levou a levou dlaní na dlaň pravou.
3. Tlačte stisknuté dlaně proti sobě navzájem.
4. Ruce se semknutými dlaněmi protáhněte na celou jejich délku a založte je natažené za hlavu. Projeďte jimi pomalu přes obličej až do pasu, jako byste dělili tělo podélně na dvě půlky. Prsty přitom stále musejí směřovat k hlavě. Opakujte tento pohyb nahoru a dolů.
5. Semknuté dlaně teď obraťte prsty směrem k nohám a pohybujte jimi podél středu těla zdola nahoru.
6. Paže se semknutými dlaněmi natáhněte co možná nejvíc a dělejte nad tělem pohyb, jako když chcete vzduch rozseknout sekyrou.
7. Dlaně stále držte semknuté a paže protahujte v celé jejich délce nahoru a dolů.
8. Silně stisknuté dlaně umístěte nad solární pletení (zhruba nad žaludkem) a semknutými chodidly pohybujte dopředu a dozadu asi na jednu až půldruhé délky chodila. Dlaně musejí zůstat pevně spojené.
9. Pohybujte semknutými dlaněmi a chodidly současně dopředu a dozadu a snažte se tak uvolnit obratle (opakovat můžete až jedenašedesátkrát).
Základní část
Provedení základní části:
Semknuté dlaně položte na prsa kolmo k tělu jako anténu a zůstaňte v poloze ležícího lotosu (podobá se pozici „Lotos“ v józe prováděné vsedě, vy však se jí přiblížíte vleže).
Zavřete oči a zůstaňte v této poloze 5-10 minut. Chodidla jsou stále semknutá, kolena co nejvíce rozevřená do stran.
Cvičení provádějte ráno a večer a pokud máte možnost, pak i během dne.